SEC’in Kripto Borsalarına İnceleme Başlattığı İddiası

SECin Kripto Borsalarina İnceleme Başlattiği İddiasi

Kripto düzenleme çalışmalarındaki kriz devam ederken gelen her bir açıklama kritik bir öneme sahip. Bu noktada küresel düzenleyilerin de adımları oldukça önemli. Öyle ki birçok ülke kripto konusunda adım atmak için bu küresel düzenleyicileri takip ediyor. Son olarak ABD’li Senatör Cynthia Lummis‘in ofisinden bir görevliye göre ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) kripto para borsalarını inceleme altına aldı.

SEC'in Kripto Borsalarına İnceleme Başlattığı İddiası

ABD”de Yer Alan Kripto Borsaları SEC Tarafından İncelenecek

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), son dönemde kripto şirketlerine karşı tavrı sebebiyle oldukça eleştiriliyor. Öyle ki düzenleyicinin baskıları, sektör için bir düzenleme çalışması değil bir engelleme politikası olarak görülüyor. Son olarak kripto destekçisi olması ile bilinen ABD’li Senatöre Cynthia Lummis’in ofisinden bir görevli, SEC hakkında önemli bir açıklamada bulundu.

Forbes’un haberine göre SEC, ABD’deki kripto borsalarına inceleme başlattı. İnceleme altına alınan borsaların arasında Binance de yer alırken SEC’in bu adımı dikkat çekti. Öyle ki SEC, bu eylem ile ABD Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’nun (CFTC) “uygulama yoluyla düzenleme” olarak nitelendirdiği şeye karşı geri adım attı. SEC, CFTC ile kripto yargı yetkisi konusundaki anlaşmazlığını acilen çözmek istiyor. Düzenleyici daha öne yaptığı açıklamalarda bu anlaşmazlığın dahili olarak çözülmemesi durumunda, yasa koyucuların dahil olması gerektiğini ve Kongre’nin muhtemelen CFTC’nin yanında yer alacağını söylemişti.

Forbes‘un haberinde yer alan detaylara göre Lummis’in ofisindeki görevli, SEC ile CFTC arasındaki görüşmeleri pek verimli bulmayarak, kimin hangi yetkiyi alacağına ilişkin nihai kararın muhtemelen yasa koyucuların eline geçeceğini öne sürdü.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
380.891,14 TL 7,67%
ethereumETH/TRY
29.446,96 TL 10,28%
tetherUSDT/TRY
18,10 TL 0,06%
usd-coinUSDC/TRY
18,08 TL 0,01%
bnbBNB/TRY
5.170,46 TL 2,23%
binance-usdBUSD/TRY
18,10 TL 0,09%
xrpXRP/TRY
6,17 TL 6,20%
cardanoADA/TRY
8,27 TL 7,89%
solanaSOL/TRY
662,88 TL 3,94%
dogecoinDOGE/TRY
1,26 TL 5,34%
Bağlantıyı kopyala