SEC Yine VanEck’in Bitcoin ETF Kararını Erteledi

SEC

SEC, VanEck’in Bitcoin borsasında işlem gören ETF fon uygulamasına ilişkin incelemesini yeniden uzattı. Düzenleyici kurum dün yayımladığı uzatma bildiriminde, ETF’yi onaylayıp onaylayamayacağına cevabı 14 Kasım tarihinde vereceğini söyledi.

New York merkezli varlık yönetimi firması VanEck, Aralık 2020’den beri Bitcoin ETF uygulaması için SEC‘den evet veya hayır yanıtını bekliyor.

Ancak SEC, Bitcoin ve kripto para birimi ETF’lerine olumsuz bir bakış açısıyla yaklaşmasıyla biliniyor. Kurum, kripto pazarındaki fiyat manipülasyonundan endişe duyduğunu ifade ediyor.

Çarşamba günü yapılan duyuruda ise, “Komisyon, önerilen kural değişikliğini onaylama veya onaylamama süresini 60 gün daha uzatıyor” dendi ve süre uzatıldı. 

Yine de bir Bitcoin ve diğer kripto ETF’leri için piyasada oldukça büyük bir açlık var. Bunun nedeni, yatırımcıların kripto para birimini gerçekten satın alma ve güvenli bir şekilde saklama konusunda endişelenmelerine gerek kalmadan dijital varlığa yatırım yapmak istemeleri.

vaneck 1280x720 1

ETF için Bekleyen Şirketlerin Sayısı Artıyor

VanEck ise onay için SEC’den yanıt bekleyenlerden sadece biri. SEC’den cevap bekleyen şirketler arasında One River Asset Management, Valkyrie Investments, Ark Invest ve SkyBridge Capital gibi dev varlık fonu şirketleri de yer alıyor. 

Ancak SEC güvenli bir şekilde ilerlemek istediklerini iddia ediyor. Öyle ki SEC Başkanı Gary Gensler, Ağustos ayında Komisyonun bir Bitcoin ETF’sini onaylamaya meyilli olmayabileceğini ima etmişti.

SEC, bir Bitcoin vadeli ETF’sini onaylama konusunda karar vermek için önümüzdeki dönemde daha rahat hissedebilir, çünkü bu yeni sözleşmeler Chicago Ticaret Borsası (CME) gibi düzenlenmiş pazarlarda işlem görüyor. Bununla birlikte, bazı Bitcoin ETF uzmanları, vadeli bir ETF’nin nispeten verimsiz ve daha az arzu edilir olacağını çünkü spot tabanlı ürünlerin aksine daha az likit ve hem ihraççılar istediğini hem de yatırımcılar için daha maliyetli olduğunu söylüyor.

 

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 393.173,29 TL 1,15%
ethereum
Ethereum (ETH) 29.010,48 TL 1,03%
cardano
Cardano (ADA) 21,25 TL 0,19%
tether
Tether (USDT) 8,43 TL 0,02%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 3.604,81 TL 3,21%
solana
Solana (SOL) 1.577,16 TL 8,79%
xrp
XRP (XRP) 9,53 TL 2,54%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 2,15 TL 0,03%
polkadot
Polkadot (DOT) 266,70 TL 10,53%
usd-coin
USD Coin (USDC) 8,43 TL 0,22%
Copy link
Powered by Social Snap