SEC Uniswap Labs’a Karşı Soruşturma Başlattı

722440 sec 1

Kripto para sektöründeki düzenleyici baskıları artarak devam ederken, SEC, merkeziyetsiz borsa Uniswap’ın arkasındaki geliştirici ekip Uniswap Labs’a soruşturma başlattı.

SEC tarafından yayınlanan raporda, SEC yatırımcıların dünyanın en büyük merkeziyetsiz borsalarından olan Uniswap’ın nasıl kullanıldığı ve platformun nasıl pazarlandığı hakkında bilgi aradığı belirtildi.

Konu ile alakalı olarak bir Uniswap sözcüsü, şirketin “sektörümüzü yöneten yasa ve yönetmeliklere uymaya ve herhangi bir soruşturmada onlara yardımcı olacak düzenleyicilere bilgi sağlamaya kararlı olduğunu” belirtti.

AdobeStock 411964816 scaled 1

SEC’in Merkeziyetsiz Borsalara Bakış Açısı

Merkeziyetsiz borsalarda aracı olmamasına rağmen, SEC başkanı Gary Gensler, geçtiğimiz ay bu tür projelerin SEC’in denetlediklerine benzer özelliklere sahip olduğuna inandığını söylemişti. Bu açıklamalar ise son zamanlarda düzenlemelerden Uniswap benzeri borsaların muaf olmayabileceklerini olarak algılanmıştı.

Gensler, kullanıcıları dijital varlıklarla teşvik eden projelerin, düzenlenmesi gereken işlemlerle bir değerlendirilebileceğini söyledi. Gensler sözlerine “Hâlâ, açık kaynaklı yazılım gibi yalnızca yazılımı yazmakla kalmayan, aynı zamanda genellikle yönetişim ve ücretleri olan çekirdek bir grup insan var” şeklinde devam etti.

Aralık 2020’de SEC, soruşturma sonrası Ripple Labs’a şirketin XRP token satışının 1,38 milyar ABD dolarının üzerinde bir değere sahip kayıt dışı bir menkul kıymet teklifi olduğunu iddia ederek dava açmıştı.

Uniswap’ın gözlem altına alınması ise akıllara Ripple Labs’ı getirdi.

Rapor’un yayınlanmasından kısa bir süre sonra Uniswap yerel token’ı UNI, CoinMarketCap verilerine göre yaklaşık % 8 değer kaybetti ve 30.19 üzerinden işlem görürken haberimizin yazımı itibarıyla 30.17 dolardan işlem görmekte.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 383.931,09 TL 0,76%
ethereum
Ethereum (ETH) 27.916,33 TL 0,12%
cardano
Cardano (ADA) 20,24 TL 2,80%
tether
Tether (USDT) 8,47 TL 0,41%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 3.394,41 TL 0,15%
xrp
XRP (XRP) 9,06 TL 0,32%
solana
Solana (SOL) 1.419,91 TL 3,49%
polkadot
Polkadot (DOT) 302,45 TL 0,24%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 2,00 TL 2,33%
usd-coin
USD Coin (USDC) 8,47 TL 0,14%
Copy link
Powered by Social Snap