bitcoinBTC/TRY
715.809,07 TL 0,68%
ethereumETH/TRY
43.265,10 TL 0,82%
tetherUSDT/TRY
27,17 TL 0,09%
bnbBNB/TRY
5.750,46 TL 1,21%
xrpXRP/TRY
13,67 TL 0,29%
usd-coinUSDC/TRY
27,18 TL 0,05%
staked-etherSTETH/TRY
43.282,78 TL 0,84%
cardanoADA/TRY
6,69 TL 0,47%
dogecoinDOGE/TRY
1,66 TL 0,17%
solanaSOL/TRY
527,32 TL 0,37%

Paylaş

SEC, ETH ve XRP’yi Neden Görmezden Geldi?

SEC ETH ve XRPyi Neden Gormezden Geldi2

ABD’nin piyasa düzenleyicisi SEC’in Binance ve Coinbase‘e açtığı davalar kripto sektörünü sarstı. SEC’in dava hamleleri kripto sektöründe gerilimi had safhaya çıkardı. FTX’in iflasından sonra kırılganlığı artan sektör, yılbaşından bu yana güven tazelemeye çalışıyordu. Son gelişmeler ile birlikte kripto para fiyatlarında sert düşüşler yaşandı. Aynı zamanda sektörün geleceğine ilişkin belirsizlikler de arttı. SEC, menkul kıymet olarak belirlediği listesini genişletti. Piyasa düzenleyicisi, kriptonun önde gelen varlıkları Ethereum (ETH) ve XRP‘yi ise görmezden geldi.

SEC ETH ve XRPyi Neden Gormezden Geldi22

SEC, Menkul Kıymet Listesini Genişletti: ETH ve XRP Liste Dışı Kaldı

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ve Başkanı Gary Gensler, Bitcoin hariç tüm kripto varlıkların menkul kıymet olduğunu savunuyordu. Kurum, kripto ile yıllardır süren mücadelesi çerçevesinde 67 varlığı menkul kıymet olduğunu belirlemişti. SEC, Binance davası ile BNB, BUSD, SOL, ADA, MATIC, ATOM, SAND, MANA, AXS ve COTI gibi 10 varlığı daha menkul kıymet sınıfına soktu. Coinbase davasında da SOL, ADA, MATIC, FIL, SAND, AXS, CHZ, FLOW, ICP, NEAR, VGX, DASH ve NEXO menkul kıymet listesinde yer aldı.

SEC’in listesinde iki kripto varlığın olmaması dikkatlerden kaçmadı. Ethereum (ETH) ile XRP‘ye her iki davada da değinilmedi. Kurum, Binance ve CEO CZ’ye 13 suç üzerinden dava açmıştı. 13 suçlama arasında çeşitli menkul kıymet ihlalleri, kayıt dışı borsa işletilmesi, Binance US’te alım-satım kontrolleri ve menkul kıymetlerin kayıt dışı arzı-satışı yer aldı. Ayrıca, milyarlarca doların müşteri fonları ile karıştırıldığı aktarıldı.

Uzmanlar, Ripple‘ın dosyalarda yer almama nedeni olarak halihazırda devam eden dava sürecini gösterdi. Ripple ile SEC arasında arasındaki dava yaklaşık 2 yıldır sürüyor. SEC, XRP’nin menkul kıymet olduğunu iddia ederken, dava sürecinin bu yıl tamamlanması bekleniyor. Menkul kıymet düzenleyicisinin devam eden dava sürecine etki etmemek için XRP’yi dosya dışı bırakmış olabileceği ifade ediliyor.

SEC’in Ethereum ile ilgili resmi görüşü henüz bilinmiyor. Ethereum, SEC ile CFTC‘nin anlaşamadığı başlıklar arasında yer alıyordu. SEC Başkanı Gary Gensler, daha önce Ethereum’un menkul kıymet olduğunu söylemişti. CFTC Başkanı Rostin Behnam ise Ethereum ve stablecoin’lerin emtia olarak ele alınması gerektiğini ileri sürmüştü. Benham, CFTC’nin emtiaları menkul kıymetlerden nasıl ayırt ettiği konusunda SEC’e danışmayacağını sözlerine eklemişti. Gensler, nisan ayında Finansal Hizmetler Komitesi’nde sorulan Ethereum’un menkul kıymet mi emtia mı sorusuna yanıt vermemişti. Gensler, bu toplantıda kişisel görüşlerinin kurumu temsil etmediğini kaydetmişti. SEC’in Ethereum’u liste dışı bırakmasının ise CFTC’ye bırakmış olabileceği şeklinde yorumlandı. ETH’nin menkul kıymet mi yoksa emtia mı olduğuna konusunda son kararı Howey testi verecek. ETH’nin menkul kıymet olarak kabul edilmesinin sektöre zarar verebileceği şeklinde yorumlanıyor.

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç, Kasım 1992'de İstanbul'da doğdu. İlkokul ve lise öğrenimini İstanbul'da gördü. İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında bilimsel araştırmalarda görev aldı. 2015 yılında Dünya gazetesinde haber editörü olarak mesleğe ilk adımını attı. Dünya'da farklı dönemlerde 5 yıla yakın çalıştı. Bu sürenin son 3 aylık kısmı Dünya kadrolarınca yayın hayatına başlayan Ekonomi gazetesinde geçti. Bazı dergi ve haber platformları ile reklam ajanslarında yine editör veya metin yazarı olarak mesai harcadı. 2018 yılında blockchain ve kripto paralar ile tanıştı. 2023 yılı Ocak ayından bu yana Btchaber.com'da editör olarak görev yapıyor. Aynı zamanda İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema programında lisansüstü eğitimine devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala