SEC, Chicago Crypto Capital’e Dava Açtı

sec chicago crypto capitale dava acti

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), kripto şirketleri üzerinde baskı kurmak adına yeni adımlar at SEC son olarak Chicago Crypto Capital’e Ağustos 2018’den Eylül 2019’a kadar yatırımcılara yasadışı BXY token satışı yaptığı için dava açtı.

Chicago Crypto Capital’e Yasadışı Token Satışı Davası

SEC, Şikago merkezli bir kripto yatırım şirketine ve üç çalışanına yatırım düzenleyicine kayıtlı olmayan 1.5 milyon dolarlık kripto para satışı gerçekleştirdiği iddiasıyla dava açtı. Şikâyete göre Chicago Crypto Capital (CCC) sahibi Brian Amoah ve satış görevlileri Darcas Oliver Young ve Elbert Elliott, Ağustos 2018’den Eylül 2019’a kadar pek çoğu kripto deneyimi olmayan 100 yatırımcıya BXY token’leri adı verilen kripto parayı sattı. Şikâyette, bu yatırımcıları token’i nasıl ele aldıkları konusunda yanlış yönlendirildiği belirtildi.

sec chicago crypto capitale dava acti 2

SEC’in dava dilekçesine göre, BXY, feshedilmiş kripto para borsası Beaxy ile uyumlu bir token. Sermayeyi artırmayı ve güçlü bir kullanıcı tabanı oluşturmayı düşünen Beaxy, yatırımcılara ilk madeni para arzı (ICO) döneminde yüksek kazançlar sağlayabileceğini belirttiği bu token’in satışını gerçekleştirdi. Beaxy’nin bu token’in satışı için CCC ile bir anlaşma yaptı. SEC’in iddiasına göre CCC, her gerçekleştirilen 0.5 dolarlık satıştan 0.3 dolarını kasasına koyduğu belirtildi. İddiaya göre CCC, BXY’yi deneyimsiz yatırımcılara şirketin komisyonları hakkında bilgilendirme yapmadan satış yaptı ve CCC daha sonrasında BXY token’lerini bazı alıcılarına teslim etmedi. Konu hakkında CCC tarafından şimdilik bir açıklama yapılmadı.

Burak Köse

Burak Köse

Burak KÖSE 3 Mayıs 1995 tarihinde Bursa’da doğdu. 2000 yılında bilgisayar ve internetle tanışan Burak, sanal dünyada ilk emeklemelerini henüz 5 yaşındayken gerçekleştirdi. İlkokul ve lise eğitimini Bursa’da tamamlayan Burak, matematik hocasının tavsiyesiyle Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi’ne başladı. İşletme bölümünün kendisine göre olmadığını fark eden Burak, 3. Sınıfta İşletme bölümünü bırakarak, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümüne geçiş yaptı. İletişim Fakültesi’nde eğitimine devam ederken hocalarından geleneksel medya, gazetecilik, yeni medya ve tasarım alanında da dersler alan Burak, psikoloji ile de yakından ilgilenmiştir. Reklamcılık eğitimini sürdürdüğü esnada psikoloji okumalarına devam eden Burak, Felsefe ve Sosyoloji okumaları da yaparak kendini bu alanlarda geliştirdi. İlkokul eğitimini sürdürdüğü esnada içerik üretmeye başlayan Burak, Türkiye’de faaliyet gösteren pek çok forum ve sözlük platformunda bilgilerini paylaşıp yeni şeyler öğrenerek kendini geliştirmeye devam etti. Bursa’da Anadolu Lisesi’nde lise öğrenimine devam ettiği esnada İngilizce eğitimini geliştirmeye devam eden Burak, İngilizce kaynaklardan çeviriler yaparak bunları okuyucuları ile paylaşmaya başladı. Teknoloji ve etrafında gelişen dünyaları yakından takip eden Burak, bu alanlarda yeni gelişmeleri öğrenmeye ve edindiği bilgileri ilk olarak forum ve sözlüklerden paylaşmaya başlayarak profesyonel anlamda içerik üreticiliğine adım atmış oldu. İçerik üreticiliğinde üniversite eğitimine başlamasıyla birlikte kendini geliştirmeyi sürdüren Burak, Türkiye’nin öncü teknoloji platformlarında içerikler üretti. Öncü teknoloji platformlarında içerik yöneticiliği yaparken blockchain’i radarına alan Burak, geleceğin teknolojisi olarak gördüğü blockchain yenilikleri konusunda araştırmalarına başladı. Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra butik reklam ajanlarında çeşitli alanlarda çalışmalar yürüten Burak, çalışma hayatı boyunca içerik üretmeye devam etti. Teknoloji editörü olarak çıktığı içerik üretme yolculuğunda teknoloji ile bağlantılı pek çok alanda içerikler üretti. Yeniliklere uyum sağlamayı kendine görev edinen Burak, yeni teknolojileri okuyuculara en doğru bilgilerle aktarmayı seviyor. Nisan 2022’den itibaren BTCHaber.com’da içerik üretmeye başlayan Burak, sektörde edindiği tecrübeler ışığında gelişmeleri okuyuculara aktarıyor.
https://medium.com/@koseburak

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
377.084,98 TL 0,78%
ethereumETH/TRY
25.494,70 TL 1,50%
tetherUSDT/TRY
18,57 TL 0,04%
bnbBNB/TRY
5.490,12 TL 0,31%
usd-coinUSDC/TRY
18,59 TL 0,20%
xrpXRP/TRY
9,33 TL 5,00%
binance-usdBUSD/TRY
18,54 TL 0,18%
cardanoADA/TRY
8,07 TL 0,61%
solanaSOL/TRY
638,41 TL 1,04%
dogecoinDOGE/TRY
1,22 TL 0,85%
Bağlantıyı kopyala