SEC, Blockchain Tabanlı Menkul Kıymet Borsasını Onayladı

sec blockchain tabanli menkul kiymet borsasini onayladi

tZero ve Boston Options Exchange (BOX) Digital Markets’in ortak girişim olan BSTX, Blockchain tabanlı bir menkul kıymetler borsası işletmek için ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’ndan (SEC) onay aldı. Bu, Blockchain teknolojisinin ilk kez tam otomatik bir ulusal borsaya güç vereceği anlamına geliyor.

BSTX, Blockchain ağında gerçekleşen işlemler sayesinde anında veya hızlandırılmış ödeme hedefliyor. Ayrıca, Oracle‘a benzer bir süreçte Blockchain’e kaydedilen piyasa verilerini de bu sayede işleyebilecek. Ek olarak bu sistemler, BSTX tarafından yürütülen özel bir Blockchain aracılığıyla yapılacak.

tZero ve Boston Options Exchange BOX 2

SEC, Blockchain Tabanlı Menkul Kıymet Borsasını Bu Kez Onayladı

tZero ve Boston Options Exchange (BOX), 2020’den beri bir Blockchain tabalı menkul kıymet borsası için SEC onayı almaya çalışıyordu. Uygulamanın ilk yinelemesi bir Güvenli Token Teklifi (STO) platformu için geliştirilmişti. Ancak 2020’de SEC, BOX’un gün sonu menkul kıymet sahipliği bakiyelerini ve diğer ticaret verilerini Ethereum Blockchain ağına kaydetme başvurusunu reddetmişti. Şimdi ise SEC, projenin kendi Blockchain ağına yürümesi planı üzerine onay vermiş durumda.

BSTX CEO’su Lisa Fall konuyla alakalı olarak yaptığı açıklamada, şu ifadelere yer verdi:

“SEC bugün BSTX’i ulusal bir menkul kıymetler borsası olarak onaylayarak ileriye doğru önemli bir adım attı. Tamamen düzenlenmiş yeni bir borsa başlatmak ve sermaye piyasalarına ihraççılar ve yatırımcılar için daha modern araçlar sağlamaya yardımcı olmak için SEC ile yakın çalışmaya devam etmeye istekliyiz.”

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
463.149,67 TL 2,12%
ethereumETH/TRY
30.999,74 TL 3,77%
tetherUSDT/TRY
15,84 TL 0,18%
usd-coinUSDC/TRY
15,84 TL 0,26%
binancecoinBNB/TRY
4.744,77 TL 0,09%
bnbBNB/TRY
4.738,27 TL 0,23%
xrpXRP/TRY
6,46 TL 4,49%
binance-usdBUSD/TRY
15,84 TL 0,29%
cardanoADA/TRY
8,22 TL 7,58%
solanaSOL/TRY
815,88 TL 6,80%
Bağlantıyı kopyala