SEC, Yatırım Fonlarındaki Bitcoin Vadeli İşlemleri Konusunda Uyardı

Abone Ol:google-news
0
12/05/2021

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Bitcoin’in oynaklığı nedeniyle bir borsa yatırım fonu (ETF) desteklemeye hazır olmadığını belirten bir açıklama paylaştı. 

Kurum Salı günü yaptığı açıklamada, Bitcoin’i ‘oldukça spekülatif’ olarak niteledi ve Bitcoin vadelilerinde işlem yapan yatırımcıları tahmin ettiklerinden daha fazla risk almış olabilecekleri konusunda uyardı. 

Uyarı ise Morgan Stanley ve BlackRock gibi önde gelen bankacılık devlerinin Bitcoin vadeli işlemleri ve Grayscale’i Bitcoin Trust’u gibi ürünler aracılığıyla Bitcoin’e çeşitlendirme sağlamasının ardından geldi. Söz konusu hamleler, kurumsal benimsenme trendinde son derece önemli bir takım adımları temsil ediyor. 

Kurum Bitcoin ETF’i ile ilgili değerlendirmesin detaylandırdı ve kripto para destekçilerinin yıllardır görmeyi umduğu Bitcoin ETF’leri hakkında da görüş belirtti. SEC, Bitcoin vadeli işlemlerinin ETF’leri barındırıp barındırmayacağının değerlendirileceğini ifade etti. 

Bitwise’dan Matt Hougan, Bir Bitcoin ETF’inin güçlü bir Bitcoin vadeli işlemler piyasasının anahtarı olacağını söylemişti. ETF destekçileri, yeni SEC başkanı Gensler’ın bir ETF onaylamasını bekliyordu. Konuyu değerlendiren Bloomberg ETF uzmanı Eric Balchunas, bir ETF olasılığının henüz ölmese de başına kötü bir darbe aldığını söyledi. 

SEC personeli, Gensler’ın geçtiğimiz günlerde Dogecoin ve GameStop konusuna ilişkin dile getirdiği yatırımcı korumasını sağlamak üzere yatırım fonlarının Bitcoin pozisyonlarını yakından izleyecek. 

Kaynak: CoinDesk

BTCHaber E-Posta Bültenine Abone Olun!

Diğer 1.024 kişiye katılın ve bugün bizimle kripto para yolculuğunuza başlayın.

Asla istenmeyen posta göndermeyeceğiz ve kişisel bilgilerinizi kimseyle paylaşmayacağız.

Dilek Sarı

1992 yılında İzmir’de doğan Dilek Sarı, Ege Üniversitesi Sosyoloji Yüksek Lisans mezunu. Blokzinciri ve kripto paralara olan ilgisi onu bu alanda çalışma yapmaya sevk etti. Dilek, 2 senedir kripto para sektöründe yer alıyor ve bu alanda uzmanlaşmak üzere çalışmalarını sürdürüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bitcoin
Bitcoin (BTC) 316.719,38 TL 0,46%
ethereum
Ethereum (ETH) 21.052,64 TL 4,11%
tether
Tether (USDT) 8,61 TL 0,07%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 3.053,52 TL 2,82%
cardano
Cardano (ADA) 12,99 TL 3,96%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 2,78 TL 3,90%
xrp
XRP (XRP) 7,43 TL 2,95%
usd-coin
USD Coin (USDC) 8,61 TL 0,44%
polkadot
Polkadot (DOT) 195,08 TL 5,11%
uniswap
Uniswap (UNI) 197,66 TL 5,54%
Share via
Copy link
Powered by Social Snap