SEC Başkanı, Kripto Paralar Hakkında Açıklamalarda Bulundu

gensler

ABD Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi tarafından Salı günü düzenlenen bir duruşmada, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Genslerkripto paralar hakkında bazı önemli açıklamalarda bulundu.

Kuzey Carolina Temsilcisi Patrick McHenry’nin Bitcoin ve Ethereum’un menkul kıymet olup olmadığı hakkında sorduğu soruyu yanıtlamayı ise reddetti:  

“Herhangi bir token’a odaklanmayacağım, ancak menkul kıymetler yasalarının oldukça açık olduğunu düşünüyorum.”

Fed Başkanı Jerome Powell ile benzer görüşlere sahip olan Gensler, Çin gibi kriptoyu yasaklamak konusunda sorulan soruya, böyle bir planları olmadığını buna ancak Kongre’nin karar verebileceğini söyledi.

Finansal Hizmetler Komitesi’ndeki en etkili Cumhuriyetçilerden biri olan McHenry, geliştiricilerin token satışları yoluyla para toplarken belirli menkul kıymet yasalarına uymaktan muaf tutan bir yasa tasarısı sundu.

sec-baskani-kripto-paralar-konusunda-aciklamalarda-bulundu

SEC Başkanı Kripto Paralar Konusunda Kararlı

Gensler ise kripto para birimlerinin çoğunun “yatırım araçları” olduğunu bir kez daha vurgulayarak şu ifadelere yer verdi:

“Bunların çoğu gerçek para birimi değil. Starbucks’ta bir fincan kahve almak için kullanılmıyorlar… Çoğu sadece yatırım aracı… Menkul kıymetler kanununda olmalılar.”  

Gensler’e göre, bir avuç dijital varlık, spekülatif bir değer deposu olarak altın ve gümüş ile rekabet ediyor.

Kripto paralar ile işlem platformlarına da değinen SEC Başkanı, konuyla alakalı olarak şu ifadelere yer verdi:

“DeFi olarak adlandırılan merkeziyetsiz platformlarda bile merkezi bir protokol mevcut. DEX’ler merkezi borsalar gibi aynı şekilde velayet almasalar da düzenlemeye tabidirler.”

Topluluğun bazı üyeleri tarafından sevgiyle “Kripto Anne” olarak adlandırılan Komisyon Üyesi Hester Peirce, geçtiğimiz günlerde ajansının bugüne kadarki en sert eleştirisini yaptı. Yahoo Finance’deki ropörtajı sırasında, düzenleyici netliğin olmamasının “gerçek bir utanç” olduğunu söyledi:

“Bence bu, bu endüstrinin güvenli ve aynı zamanda inovasyonun gerçekleşmesine izin verecek şekilde gelişmesinin önünde gerçekten büyük bir engel haline geliyor. Ve düzenleyici bir çerçeve geliştirmek için sadece düzenleyiciler olarak mantoyu üstlenmememiz benim için gerçek bir utanç.”

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 456.445,06 TL 3,81%
ethereum
Ethereum (ETH) 30.862,38 TL 2,26%
cardano
Cardano (ADA) 19,51 TL 1,33%
tether
Tether (USDT) 8,87 TL 0,31%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 3.845,11 TL 0,15%
xrp
XRP (XRP) 9,40 TL 0,51%
solana
Solana (SOL) 1.381,58 TL 6,95%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 2,39 TL 13,27%
usd-coin
USD Coin (USDC) 8,87 TL 0,32%
polkadot
Polkadot (DOT) 270,29 TL 3,26%
Copy link
Powered by Social Snap