SEC Başkanı Gensler, DeFi’nin Yükselişini Değerlendirdi

sec baskani gensler definin yukselisini degerlendirdi

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler, kripto varlıklar dünyasıyla ilgili yaptığı yorumlarla sık sık gündeme geliyor. SEC Başkanı Gensler bu kez de DeFi için bazı değerlendirmeler yaptı. Gensler’e göre DeFi, kriptodaki en yenilikçi alanlarda biri.

SEC Başkanı Gensler: DeFi En Yenilikçi Alanlardan Biri

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler, DeF ile ilgili yaptığı açıklamalarla gündeme geldi. Gensler açıklamasında şu sözlere yer verdi:

“Kriptodaki en yenilikçi alanlardan biri DeFi. Ancak bu, düzenlemeden kaçabileceği anlamına gelmez”

Yahoo Finance’in düzenlediği Piyasalar Zirvesi’nde konuşan Gensler, Satoshi Nakamoto, “Paranın tanımına karşı baskı yaparken, DeFi diğer bazı yeniliklere karşı baskı yapmaya başlıyor. Bunların hepsi ilginç olsa da, bana eşler arası kredinin yaklaşık 15 yıl önce ortaya çıktığı zamanı hatırlatıyor” dedi.

sec baskani gensler definin yukselisini degerlendirdi 2
SEC Başkanı Gary Gensler

Gensler‘a göre, düzenleyicilerin, eşler arası sistemlere yatırımcı koruması getirmesi 3 ila 5 yıl aldı. Şu anda DeFi de aynı süreçten geçiyor.

Çok fazla borç verildiğini ve ticaret yapıldığını söyleyen Gensler, korumalar olmadan bu süreçlerin kötü sonuçlanmasından korktuğunu da sözlerine ekledi. Gensler’in umudu inovasyonun ayakta kalması olsa da finansal istikrar endişeleri ve kamu koruması hala birinci öncelik.

Tabii DeFi‘nin en önemli parçalarından biri stablecoin’ler. Gensler, stablecoin’lerin bankalarla aynı şekilde düzenlemesi gerekip gerekmediğine dair soruya da ‘SEC‘in ilgilendiği bir konu’ yanıtını verdi. Bugün yaklaşık 130 milyar dolarlık stablecoin olduğunu söyleyen Gensler, “Kripto borsaları, kripto kredi platformları içinde iç içe geçmiş durumdalar ve hacmin yüzde 80’ini kolaylaştırıyorlar.” dedi.

Bu oranlar SEC Başkanına göre piyasada çok fazla spekülatif faaliyeti tetikliyor, bunu düzenleyici yatırımcı korumasına almak en iyi seçenek gibi duruyor.

Hazal Orta

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 698.714,58 TL 5,48%
ethereum
Ethereum (ETH) 59.653,35 TL 6,86%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 8.045,82 TL 8,73%
tether
Tether (USDT) 13,70 TL 0,10%
solana
Solana (SOL) 2.726,29 TL 7,76%
cardano
Cardano (ADA) 19,73 TL 10,28%
usd-coin
USD Coin (USDC) 13,69 TL 0,25%
xrp
XRP (XRP) 11,39 TL 7,55%
polkadot
Polkadot (DOT) 390,94 TL 9,54%
terra-luna
Terra (LUNA) 950,69 TL 10,89%
Bağlantıyı kopyala