SEC Başkanı Gary Gensler Kripto Varlıklar Hakkında Konuştu

Gary Gensler kripto para bitcoin aciklamalari

SEC Başkanı Gary Gensler, Washigton Post köşe yazarı David Ignatius ile birlikte kripto para konusunu ele aldı. Gensler “Kripto varlıkları çok yüksek derecede spekülatif varlıklar” olarak tanımladı.

Bitcoin‘in 40.000 bandına düşmesine de değinen Gensler şu ifadelere yer verdi:

“Bitcoin’in fiyatı ciddi kayıplar yaşandı, ancak tam tersi de olabilirdi. Ben kripto paraların son derece spekülatif varlıklar olduğunu düşünüyorum. Yaşanan volatilite de bunu doğruluyor.”

Piyasadaki belirsizliğin çok fazla kişiye zarar verdiğini belirten SEC’in Başkanı bu konu üzerine çalıştıklarını belirterek:

Satoshi Nakamoto, finans ve günümüz teknolojisini birleştirmek istedi. Ben de bu alanda MIT’de uzun yıllar çalıştım, ancak bu teknolojinin hepimize fayda sağlayabilmesi için ciddi düzenlemelere ihtiyacı var. Bu teknolojiyi halkın yararına düzenlememiz gerekiyor.”

xlarge

“Çoğu Kripto Para Bir Menkul Kıymettir”

Piyasada şu anda 5-6 bin kripto para biriminin olduğunu belirten Gensler, “Yatırım sözleşmeleri veya tahvil olarak bazı platformlar bunların satışına aracılık ediyor” diyerek sözlerine şu şekilde devam etti:

“Bizim de bu kripto para borsalarında ve kredi verme sistemlerinde kapsayıcı regülasyonları devreye sokmamız gerekiyor.”

“Stablecoin’ler Poker Çipleri Gibi”

Stablecoin konusunda da Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC) ile uyumlu biçimde çalıştıklarını belirten Gensler, kongrenin gerekli düzenlemeler için kendilerine yeterli yetkileri verdiğini söyledi. Hali hazırda Yellen Fed (ABD Hazine Bakanı) ile konuyla alakalı bir rapor hazırlığında olduklarını duyuran Gary Gensler, kapsamlı bir düzenleme üzerine çalıştıklarını ekledi.

Borç verme (Lending) işlemlerini bir yatırım sözleşmesi olarak tanımlayan SEC Başkanı, konuyla alakalı şunları kaydetti:

“Varlıklarınızı bir platforma ödünç olarak veriyorsunuz ve onlar da size belli miktarda kazanç vaat ediyor. Bu yapılan yatırım söyleşmesidir, bazı kripto varlıklar menkul bazıları emtia hatta bir kısmı aynı anda iki kapsamda dahi kabul edilebilir.”

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 516.402,85 TL 3,76%
ethereum
Ethereum (ETH) 31.938,66 TL 0,71%
cardano
Cardano (ADA) 19,57 TL 2,58%
tether
Tether (USDT) 8,98 TL 0,04%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 3.715,64 TL 0,58%
xrp
XRP (XRP) 10,23 TL 3,41%
solana
Solana (SOL) 1.297,31 TL 5,93%
polkadot
Polkadot (DOT) 308,80 TL 3,85%
usd-coin
USD Coin (USDC) 8,98 TL 0,01%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 2,07 TL 4,48%
Copy link
Powered by Social Snap