bitcoinBTC/TRY
1.195.066,32 TL 5,88%
ethereumETH/TRY
63.971,66 TL 6,54%
tetherUSDT/TRY
28,98 TL 0,04%
bnbBNB/TRY
7.055,18 TL 1,56%
xrpXRP/TRY
17,91 TL 6,82%
solanaSOL/TRY
2.010,88 TL 6,45%
usd-coinUSDC/TRY
28,79 TL 0,56%
staked-etherSTETH/TRY
64.269,27 TL 6,02%
cardanoADA/TRY
16,06 TL 7,08%
avalanche-2AVAX/TRY
1.124,43 TL 5,19%

Paylaş

SBF hakkında yeni iddia: 8 milyar dolarlık talimat verdi

sbf 1

FTX kurucusu Sam Bankman-Fried’ın 8 milyar dolarlık açığına bir neden bulunması için talimat verdiği ortaya çıktı. Açıklama şirketin eski genel danışmanı Can Sun’dan geldi. Sun, kayıp miktarların göz ardı edilemeyecek kadar büyük olduğunu ifade etti.

ftx 1 3

FTX davasında ilginç iddia

FTX‘in eski genel danışmanı Can Sun mahkeme karşısına çıktı. Sun, 19 Eylül’deki duruşmada verdiği ifadesinde ilginç detaylar paylaştı. Sun, SBF’nin Alameda Research’ün defterlerindeki 8 milyar dolarlık açık için talimat verdiğini söyledi. Milyarlarca dolarlık açığı 7 Kasım’da öğrendiğini belirten Sun, jüri üyelerine “Şok oldum” dedi.

Varlık yöneticisi Apollo Capital, FTX‘in kasım başındaki likidite sıkışıklığı sırasında yeni finansman sağlamaya çalışırken hesap çizelgesini inceledi. Apollo’nun 8 milyar dolarlık açıkla ilgili sorusuna yanıt olarak Bankman-Fried’in Sun’dan yasal bir gerekçe bulmasını istediği iddia edildi.

İfadesinde bazı yasal seçenekleri değerlendirdiğini açıklayan Sun, “Piyasadaki gerileme sürecinde ücretler ve teminat tasfiyeleri vardı. Buna rağmen kayıp miktarlar göz ardı edilemeyecek kadar büyüktü. FTX’in hizmet şartları fonların yalnızca kullanıcılara ait olduğu konusunda açıktı” ifadelerini kullandı.

Sun, Bankman-Fried’in bu duruma hiç şaşırmadığını da sözlerine ekledi. Aynı günün ilerleyen saatlerinde Sun, Singh’ten Alameda’nın FTX ile olan 65 milyar dolarlık kredi limitini öğrendi. Daha sonra bir yıldan uzun süredir çalıştığı borsadan istifa ettiğini açıkladı.

Geçen hafta dokuz tanık FTX‘in iflasından önceki aylara ilişkin ayrıntıları paylaştı. Savcıların son iki tanık ifadesinin ardından 26 Ekim’de davayı sonlandırması bekleniyor.

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç, Kasım 1992'de İstanbul'da doğdu. İlkokul ve lise öğrenimini İstanbul'da gördü. İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında bilimsel araştırmalarda görev aldı. 2015 yılında Dünya gazetesinde haber editörü olarak mesleğe ilk adımını attı. Dünya'da farklı dönemlerde 5 yıla yakın çalıştı. Bu sürenin son 3 aylık kısmı Dünya kadrolarınca yayın hayatına başlayan Ekonomi gazetesinde geçti. Bazı dergi ve haber platformları ile reklam ajanslarında yine editör veya metin yazarı olarak mesai harcadı. 2018 yılında blockchain ve kripto paralar ile tanıştı. 2023 yılı Ocak ayından bu yana Btchaber.com'da editör olarak görev yapıyor. Aynı zamanda İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema programında lisansüstü eğitimine devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala