bitcoinBTC/TRY
1.090.089,00 TL 0,34%
ethereumETH/TRY
59.047,52 TL 0,59%
tetherUSDT/TRY
28,93 TL 0,08%
bnbBNB/TRY
6.574,35 TL 0,10%
xrpXRP/TRY
17,51 TL 0,59%
solanaSOL/TRY
1.714,58 TL 0,20%
usd-coinUSDC/TRY
28,89 TL 0,19%
staked-etherSTETH/TRY
59.010,18 TL 0,41%
cardanoADA/TRY
10,85 TL 1,94%
dogecoinDOGE/TRY
2,41 TL 3,40%

Paylaş

Sberbank, Dijital Varlıkları İhraç ve Takas Etme Lisansı Aldı

sberbank dijital varliklari ihrac ve takas etme lisansi aldi

Bundan birkaç ay önce Rusya Merkez Bankası, kripto para ticaretine karşı tamamen yasaklayıcı bir yaklaşımda bulunuyordu. Aradan geçen 2 ayın ardından Rusya’nın Sberbank‘ı Rusya Merkez Bankası’ndan dijital varlıkları ihraç ve takas etmek için gerekli olan lisansı aldı.

Sberbank’a Dijital Varlıkları İhraç ve Takas Etme Lisansı

Rusya’nın Ukrayna’ya savaş açmasının arından ekonomik olarak Rusya’da işler iyi gitmedi. Yaptırımlar birçok sektörü vurmaya başladı. Sberbank’ın lisansı da tam da bu ortamda geldi. Banka, ocak ayında kurumsal müşteriler için kendi dijital tokenini çıkarmak adına Rusya Merkez Bankası’na lisans başvurusu yapmıştı. Geçen yıl Sberbank, Sbercoin isimli bir dijital varlık çıkarmak istediğini de açıkladı.

sberbank dijital varliklari ihrac ve takas etme lisansi aldi 2

Bunların sonunda da beklenen lisans geldi.

Bu lisansı alan tek isim Sberbank olmadı. Bir finans kurumu olarak faaliyet gösteren Lighthouse’a da lisans verildiği açıklandı.

Başta da söylediğimiz gibi Rusya Merkez Bankası, 2 ay öncesine göre kripto para birimlerinin ticaretinin ve madenciliğinin tamamen yasaklanması yönünde açıklamalar yapıyordu. Bu yasaklama kararına ise hükümet kanadından destek gelmedi. Ukrayna’ya savaş açılmadan önce, ülkenin gündeminde kripto para birimleri için bir düzenleme getirme çalışmaları vardı.

Hazal Orta

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala