Sberbank, Dijital Varlık Platformu için Onay Almak İstiyor

sberbank dijital varlik platformu icin onay almak istiyor

Rusya’nın en büyük bankası olan Sberbank, şirket kayıt planlarını ertelemeye devam ederken, bunun yanında dijital varlık platformu için düzenleyici onayı almaya çalışıyor. Sberbank CEO’su Herman Gref‘in yerel haber ajansı Prime yaptığı açıklamada; bankanın dijital varlık platformunu 2021’in sonuna kadar Rusya Merkez Bankası’na kaydetmeyi planladığını duyurdu. Söz konusu olan bu dijital varlık platformu; kullanıcıların dijital varlık satın almalarını sağlayacak.

Sber CEO’su Herman Gref konu hakkında şunları söyledi;

Merkez bankası ile sürekli temas halindeyiz ve çeşitli konuları tartışıyoruz. Platformun bu yılın sonuna kadar kayıt altına alınacağına gerçekten inanmak istiyoruz.

Sberbank, Dijital Varlık Platformunu İçin Onay Bekliyor

Rusya’nın en büyük bankası Sberbank‘ın Ocak 2021’de Sbercoin stablecoin’i için bir Blockchain platformu başlatmak için Rusya Merkez Bankası’na başvuruda bulunmuştu. Başvuru sürecinde; Sber’in işlem direktörü Sergey Popov, kayıt prosedürünün genellikle 45 gün sürdüğünü söylemişti. Bu nedenle banka, 2021 baharına kadar platformunu ve stablecoin’ini piyasaya sürmeyi planladı. Sberbank, dijital varlık ihraç platformunu ise Eylül ayında kaydetmeyi planlıyordu.

sberbank dijital varlik platformu icin onay almak istiyor 2

Bilindiği üzere Rusya Merkez Bankası Bitcoin (BTC) gibi kripto para birimleri konusunda sert bir duruş sergiliyor. Hal böyle olunca Sberbank’ın ertelenmiş planları pek şaşırtıcı bir durum olmuyor. Banka, bu tür hizmetlerin “yatırımcıların çıkarlarını karşılamadığını ve büyük risk taşıdığını” söyledi.

Ayrıca Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, merkez bankası dijital para birimleri gibi araçların hükümetler için merkezi olmayan kripto para birimlerinin yerini alması için iyi bir seçenek olması gerektiğine inanıyor. Aynı zamanda düzenleyiciler sektöre karşı şüpheci olmaya devam ediyor.

Sena Karakılıç

Sena Karakılıç

Nur Sena Karakılıç 26 Ekim 1998 yılında İstanbul Fatih’te doğdu. 3 kardeşten en küçüğü olan Sena, aslen Edirneli. Şu anda İstanbul’da yaşamına devam ediyor. Eğitim hayatı boyunca birçok farklı şehirde bulundu. İlköğretim ve ortaokulu eğitim sürecini Yalıköy Ortaokulu‘nda tamamladı. Lise eğitimini yatılı olarak okumaya karar veren Sena, eğitimini Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Lise yıllarında amatör olarak tiyatro ve resim ile ilgilenen Sena, haberciliğe olan ilgisini bu döneminde keşfetti ardından gazetecilik bölümünü seçmeye karar verdi. Şu anda Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu olan Nur Sena, aynı zamanda Ege Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema mezunu. Eğitimine halen Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü ile devam ediyor. Gazeteciliğin temel ilkelerini benimsemiş ve haberciliğin etik değerleri çerçevesinde haber yazmaya dikkat etmektedir. Üniversite döneminde gazetecilik mesleğini sahada öğrenmenin gücüne inanan Sena, TRT Haber ve Ege Ajans’ta muhabir olarak çalıştı. Üniversite eğitimi süresinde çeşitli medya sektörlerinde uzun dönemli stajyer olarak yer aldı. Stajyer olarak çalıştığı yerlerden bazıları Turkish British Magazine ve Ege Haber. Bu kurumlarda web editörü olarak çalışmalarına devam etti. Nur Sena son zamanlarda hızla gelişen teknolojik gelişmeler ile birlikte adını günlük hayatta çokça duyduğumuz kripto varlıklar ile yakından ilgileniyor. Dijitalleşen dünya ile birlite kripto varlık sektöründe yaşanan gelişmeleri ve aynı zamanda kripto varlık ekosistemini güncel olarak takip ediyor. Dijital kanallar, teknolojik gelişmeler ve güncel olarak sosyal medyadaki gelişmeler üzerine okuma yapmaktadır. Ana akım medya ile de ilgilenen Sena, ekonomik gelişmelerin anlık takibini gerçekleştiriyor. Habercilik pratikleriyle birlikte kripto varlıklar üzerine detaylı ve geniş çaplı birçok araştırma ve okuma yapıyor. İletişim alanındaki deneyimlerini, gelişen medya sektörüne uyum sağlayacak şekilde geliştiremeye devam eden Nur Sena şu anda Türkiye’nin uzman kadrolu haber platformu olan BTCHaber TV’de içerik editörlüğü yapıyor. BTCHaber TV’de yayımlanan Kripto Bülten, kriptografik ve BTCafe programlarının içeriği ile ilgilenen Sena, her haftada yayımlanan bu 3 programın bültenlerini BTCHaber.com haber sitesine girişini sağlıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
533.913,60 TL 1,34%
ethereumETH/TRY
33.971,06 TL 1,48%
tetherUSDT/TRY
19,17 TL 0,02%
bnbBNB/TRY
6.029,56 TL 0,50%
usd-coinUSDC/TRY
19,17 TL 0,07%
xrpXRP/TRY
10,27 TL 2,74%
cardanoADA/TRY
7,13 TL 3,86%
staked-etherSTETH/TRY
33.857,11 TL 1,68%
dogecoinDOGE/TRY
1,42 TL 2,09%
matic-networkMATIC/TRY
20,76 TL 3,16%
Bağlantıyı kopyala