Anasayfa Haberler Sarı Yeleklilerden Proof of Keys Çağrısı

Sarı Yeleklilerden Proof of Keys Çağrısı

Fransa'daki gösterilerin simgesi haline gelen sarı yeleklilerden proof of keys çağrısı geldi...

12
0

Fransa’da uzun süredir politik bir hareket devam ediyor. Sarı Yelekliler (Gilets Jaunes) adı verilen bu grubun, hükümetten belli başlı talepleri söz konusu. Eylemciler haftalardır haklarını aramak için sokaktalar. Halk hareketinin yeni bir talebinde ise kripto paralar örnek gösterildi.

Proof of Keys Konferansı

Facebook’da bir video da konuşan ve Tahz San olarak bilinen bir eylemci herkesin nakit varlıklarını bankadan çekmesi talebinde bulundu. Yönetimin isteklerini kabul etmemesi sebebiyle eylemciler ellerinde ki tüm kozları kullanmak istiyorlar. Günümüzde para dijital bir varlık ve bankalarda ki rakamlardan ibaret. Herkesin aynı anda parayı çekmesi bir ülkenin iflasına yol açmaktadır çünkü bankalarda ki varlıklar kadar fiziki para bir ülkede asla olmaz.

Kripto paralar ile ilgili ise benzer bir proje yürütülüyor. Yatırımcı ve girişimci olan Trace Mayer “Proof of Keys” adı verilen bir etkinlik düzenlemiş ve herkesi varlıklarını borsadan çekerek özel cüzdanlarda saklama çağrısında bulunmuştu. Bu durumun olması halinde borsalarda ki manipülasyonlar biteceği gibi borsalarda bu varlıkları geri öderken aynı bankaların çektiği zorluğa benzer bir zorlukla karşılaşacaklar. Konferasın ana amacı ise Özgürlük vaat eden bir teknoloji olan Bitcoin’i 3. şahısların kontrolünden de çıkarmak. Tahz San adında ki bu eylemci de aynı bu referanduma benzer bir çağrıda bulundu ve referandumu da örnek gösterdi. Fransız halkı tarafından bu çağrı geniş kitlelere henüz ulaşmasa da ilgili videonun altında destek mesajları da bulunuyor.