Şant Manukyan, Kripto Para Piyasasında Al Sat Dışındaki Kazanç Yolları Hakkında Konuştu

Abone Ol:google-news
0
09/04/2021

Piyasaların önde gelen isimlerinden Şant Manukyan, kripto para piyasasında al sat yapmadan kazanç elde etme yolları hakkında konuştu. 

Dünya Gazetesi’ndeki yazısında Manukyan, kazanç sağlamak için üç yola değiniyor. Bunlardan ilki, herkesin bildiği gibi al sat yapmak. Ikincisi ise, piyasada bir girişimci olmak veya da bir çalışan olarak piyasada bulunmak. Bu noktada pasif yatırımlara dikkat çeken Manukyan, kişilerin elinde tuttuğu varlıkları artırabileceğini söylüyor:

“Kripto paralar özellikle kullanımları açısından yeni nesle hitap ettiği gibi iş imkânları açısından da bu nesiller için önemli fırsatlar sunacak. Öncelikle dünyada ve ülkemizde birinci nesil girişimcilik olarak değerlendirdiğim kripto işlem platformlarını sayabiliriz. Söz konusu girişimciler dünyada ve Türkiye’de kripto para konusunun vaat ettiği potansiyeli önceden görerek sektörün standartlarını oluşturmaya başladılar.”

Manukyan, hem merkezi hem de merkeziyetsiz borsaların bu konuda geniş iş fırsatı taşıdığını söyleyerek şu ifadeleri kullanıyor:

“Her iki platform tipinin de teknik olarak aksaksız çalışması, akıllı kontratların oluşturulması, hacklere karşı korunması gibi alt detayların tamamı artık özel uzmanlık gerektiren konular olmaya başladı. Bu oluşumların denetlenmesi, doğan yeni hukuki konular ve regülasyonlara uyum da “sektörel” bilgi gerektirecek bir noktaya çoktan gelmiş durumda. Öte yandan 2017’ye kadar süren spekülatif dalganın ardından bugün, diğer varlık sınıflarında olduğu gibi, bazı kripto paraların temellerini analiz etmek, değerlemek ve rapor çıkartmak artık mümkün. Yani “dünya çökecek ve sadece bitcoin ayakta kalacak” analistlerine ek olarak ayık kafa ile gerçek rakamları kullanarak analizler yapanlar da var. Bir noktada bu analizleri aracı kurumların çatısı altında lisanslı uzmanlar rapor şeklinde yayınlamaya başlayacak.”

NFT’ler Yeni Fırsatlar Yaratıyor

Manukyan üçüncü yol olarak son zamanların gündemden düşmeyen maddesi olan NFT’leri gösteriyor. NFT alanının yeni fırsatlar açtığını söyleyen Manukyan şu ifadeleri kullanıyor:

“Özellikle yüksek rakamlardan satışı gerçekleştirilen dijital sanat eserleri neticesinde dikkatleri çeken NFT’ler de iş imkanları yaratıyor. Bu konuda alım satım, açık artırma gibi hizmetler veren platformlara ek olarak klasik sanat piyasasında olduğu gibi değerlemeler konusunda öne çıkan uzmanlar ve benzerleri de olacak. Ancak NFT’ler sadece sanat eserleri veya koleksiyon piyasası için yeni fırsatlar açmıyor. İş gücü veya reklam piyasası açısından da yeni bir dinamik. Bir uzman günün belli saatini veya bir proje için belli bir miktarda çalışma saatini NFT haline getirerek bir platformda oluşacak talebe göre fiyatlanmasını sağlayabilir.”

Bir YouTuber’ın dahi videosunun aralarına reklam verme olacağını dahi NFT olarak satışa çıkarabileceğini söyleyen Manukyan alanın sayısız sayıda alternatif yarattığına inanıyor. 

Kaynak: Diken

BTCHaber E-Posta Bültenine Abone Olun!

Diğer 1.047 kişiye katılın ve bugün bizimle kripto para yolculuğunuza başlayın.

Asla istenmeyen posta göndermeyeceğiz ve kişisel bilgilerinizi kimseyle paylaşmayacağız.

Dilek Sarı

1992 yılında İzmir’de doğan Dilek Sarı, Ege Üniversitesi Sosyoloji Yüksek Lisans mezunu. Blokzinciri ve kripto paralara olan ilgisi onu bu alanda çalışma yapmaya sevk etti. Dilek, 2 senedir kripto para sektöründe yer alıyor ve bu alanda uzmanlaşmak üzere çalışmalarını sürdürüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bitcoin
Bitcoin (BTC) 351.465,07 TL 0,32%
ethereum
Ethereum (ETH) 21.412,32 TL 3,49%
tether
Tether (USDT) 8,42 TL 0,55%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 2.823,74 TL 3,93%
cardano
Cardano (ADA) 11,19 TL 1,67%
xrp
XRP (XRP) 6,33 TL 0,38%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 1,80 TL 3,76%
usd-coin
USD Coin (USDC) 8,41 TL 0,70%
polkadot
Polkadot (DOT) 142,64 TL 7,40%
binance-usd
Binance USD (BUSD) 8,40 TL 0,91%
Share via
Copy link
Powered by Social Snap