San Francisco Fed Cephesinden CBDC Adımı

san francisco fed cephesinden cbdc adimi

Dünya genelinde kripto para birimlerinin benimsenmesi artmaya devam ederken bu konu devletler tarafından da yakından takip ediliyor. Pek çok ülke Blokchain tabanlı CBDC yani merkez bankası dijital para birimi projesi geliştirirken bu noktada ABD’de geri kalmak istemiyor. San Francisco Fed kurumundan konu hakkında yeni bir hamle geldi.

San Francisco Merkez Bankası CBDC Gelişimi İzliyor

San Francisco Merkez Bankası (San Francisco Fed), bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) ile ilgili sistemlerin geliştirilmesi ve uygulanma yardımcı olacak bir yazılım mühendisi arayışına çıktı.

san francisco fed cephesinden cbdc adimi 2

San Francisco Fed tarafından yayımlanan bir iş ilanına göre, “kıdemli uygulama geliştiricisi – dijital para birimi” için bir çalışma arkadaşı aranıyor. Söz konusu işe alınacak olan kişinin San Francisco Merkez Bankası’na CBDC araştırması için kritik sistemlerin tasarlanması ve uygulanmasında yardımcı olması bekleniyor. Konu hakkında San Francisco Fed açıklaması şu şekilde:

Doların önemli rolü dikkate alındığında, Merkez Bankası Sistemi, merkez bankası dijital para birimleri için potansiyel teknolojilerin maliyet ve faydalarını ve sistemin bu gelişmekte olan alanı nasıl daha iyi anladığını ortaya çıkarmayı hedefliyor.

Burak Köse

Burak Köse

Burak KÖSE 3 Mayıs 1995 tarihinde Bursa’da doğdu. 2000 yılında bilgisayar ve internetle tanışan Burak, sanal dünyada ilk emeklemelerini henüz 5 yaşındayken gerçekleştirdi. İlkokul ve lise eğitimini Bursa’da tamamlayan Burak, matematik hocasının tavsiyesiyle Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi’ne başladı. İşletme bölümünün kendisine göre olmadığını fark eden Burak, 3. Sınıfta İşletme bölümünü bırakarak, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümüne geçiş yaptı. İletişim Fakültesi’nde eğitimine devam ederken hocalarından geleneksel medya, gazetecilik, yeni medya ve tasarım alanında da dersler alan Burak, psikoloji ile de yakından ilgilenmiştir. Reklamcılık eğitimini sürdürdüğü esnada psikoloji okumalarına devam eden Burak, Felsefe ve Sosyoloji okumaları da yaparak kendini bu alanlarda geliştirdi. İlkokul eğitimini sürdürdüğü esnada içerik üretmeye başlayan Burak, Türkiye’de faaliyet gösteren pek çok forum ve sözlük platformunda bilgilerini paylaşıp yeni şeyler öğrenerek kendini geliştirmeye devam etti. Bursa’da Anadolu Lisesi’nde lise öğrenimine devam ettiği esnada İngilizce eğitimini geliştirmeye devam eden Burak, İngilizce kaynaklardan çeviriler yaparak bunları okuyucuları ile paylaşmaya başladı. Teknoloji ve etrafında gelişen dünyaları yakından takip eden Burak, bu alanlarda yeni gelişmeleri öğrenmeye ve edindiği bilgileri ilk olarak forum ve sözlüklerden paylaşmaya başlayarak profesyonel anlamda içerik üreticiliğine adım atmış oldu. İçerik üreticiliğinde üniversite eğitimine başlamasıyla birlikte kendini geliştirmeyi sürdüren Burak, Türkiye’nin öncü teknoloji platformlarında içerikler üretti. Öncü teknoloji platformlarında içerik yöneticiliği yaparken blockchain’i radarına alan Burak, geleceğin teknolojisi olarak gördüğü blockchain yenilikleri konusunda araştırmalarına başladı. Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra butik reklam ajanlarında çeşitli alanlarda çalışmalar yürüten Burak, çalışma hayatı boyunca içerik üretmeye devam etti. Teknoloji editörü olarak çıktığı içerik üretme yolculuğunda teknoloji ile bağlantılı pek çok alanda içerikler üretti. Yeniliklere uyum sağlamayı kendine görev edinen Burak, yeni teknolojileri okuyuculara en doğru bilgilerle aktarmayı seviyor. Nisan 2022’den itibaren BTCHaber.com’da içerik üretmeye başlayan Burak, sektörde edindiği tecrübeler ışığında gelişmeleri okuyuculara aktarıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
527.071,55 TL 0,16%
ethereumETH/TRY
33.599,26 TL 0,20%
tetherUSDT/TRY
19,17 TL 0,08%
bnbBNB/TRY
6.208,71 TL 0,13%
usd-coinUSDC/TRY
19,17 TL 0,07%
xrpXRP/TRY
8,77 TL 1,79%
cardanoADA/TRY
6,80 TL 1,78%
dogecoinDOGE/TRY
1,43 TL 0,43%
staked-etherSTETH/TRY
33.495,72 TL 0,12%
matic-networkMATIC/TRY
20,80 TL 1,60%
Bağlantıyı kopyala