Samsung’un Madencilik Çiplerinin İlk Müşterisi Belli Oldu

Samsungun Madencilik Çiplerinin İlk Müşterisi Belli Oldu

Kripto para sektörünün en önemli konularından birisi de şüphesiz madencilik operasyonları. Son dönemde her ne kadar Bitcoin’in fiyatında önemli düşüşler yaşansa da madencilik şirketleri çalışmalarına devam ediyor. Bu noktada çip üreticileri kısmında da önemli adımlar atılıyor. Öyle ki teknoloji devi Samsung, ürettiği Bitcoin madencilik çiplerinin ilk müşterilerini buldu bile.

Samsung'un Madencilik Çiplerinin İlk Müşterisi Belli Oldu

Samsung Bitcoin Madencilik Çiplerinin İlk Müşterisi PanSemi Olacak

Samsung’un en büyük müşterisi Qualcomm, 4nm çipler için sipariş vermişti ancak Güney Koreli şirketin üretim eksikliği nedeniyle iptal edildi. Şirketlerin ayrıca Samsung’un 3nm üretim sürecini Qualcomm’un ihtiyaç duyduğu her an kullanıma sunacağı konusunda da anlaştıkları bildirildi.  

Samsung’un 3nm girişimi, şirketin 7nm ve 5nm çipler oluşturmak için kullanılan geleneksel FinFET işleminden farklı olan Gate All Around (GAAFET) teknolojisine dayanıyor. GAAFET teknolojisi, daha iyi performansa yol açan silikon boyutunu azaltıyor.  

Özellikle 3nm çiplerin odak noktası Bitcoin’in ASIC endüstrisini ve genel SHA256 hash oranını desteklemesi oluyor.

Bitcoin ağındaki hash oranı, önemli kripto para piyasası fiyat düzeltmesine rağmen son aylarda yükseliyor. Finbold tarafından bildirildiği üzere, hash oranı Mayıs ayında 220 EH/s ile rekor seviyeye ulaştıktan sonra Haziran ayında 215 EH/s civarında sabitlendi. 

Bununla birlikte Bitcoin madencilik çip üretiminde de rekabet artıyor. Örneğin, Intel, Blockscale adlı yeni bir kripto para madenciliği çipinin piyasaya sürüldüğünü duyurmuştu. Şirkete göre çip, SHA-256 karmasında daha fazla enerji verimliliği vaat ediyor. 

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
440.085,15 TL 0,01%
ethereumETH/TRY
35.582,94 TL 0,23%
tetherUSDT/TRY
17,94 TL 0,05%
usd-coinUSDC/TRY
17,95 TL 0,08%
bnbBNB/TRY
5.802,93 TL 1,68%
cardanoADA/TRY
10,38 TL 2,21%
xrpXRP/TRY
6,87 TL 0,13%
binance-usdBUSD/TRY
17,95 TL 0,00%
solanaSOL/TRY
827,04 TL 0,92%
polkadotDOT/TRY
164,30 TL 3,58%
Bağlantıyı kopyala