Sam Bankman-Fried: Robinhood Hisselerine İhtiyacım Var

sam bankman fried robinhood hisselerine ihtiyacim var

Sam Bankman-Fried’ın Robinhood hisseleri gündemden düşmüyor. FTX kurucusu Bankman-Fried ile Gary Wang’a ait olan 465 milyon dolar değerindeki hisseler, FTX‘in yeni yönetimi, iflas eden BlockFi ve ABD Adalet Bakanlığı’nın da dahil olduğu yasal bir sürecin parçası. Geçen gün ABD Adalet Bakanlığı, SBF’nin Robinhood hisselerine el koymuştu. SBF ise cezai savunması için paraya ihtiyacını olduğunu gerekçesiyle yeni bir başvuru yaptı.

Sam Bankman-Fried (SBF), yasal ücretlerini ödemek için paraya ihtiyacı olduğunu belirterek Robinhood hisselerini elinde tutması gerektiğini savundu. SBF, iflas eden FTX yönetiminin hisseler üzerinde hak iddia etmesine itiraz etti.

Jonh Ray‘in yönetimindeki FTX’in 22 Aralık’ta mahkemeye yaptığı bildirimde Robinhood hisselerinin nominal olarak Emergent Fidelity‘e ait olduğu belirtilmişti. Ray yönetimi, hisselerin FTX alacaklıları arasında adil bir şekilde bölünene kadar dondurulması gerektiğini ifade etmişti. 

Sam Bankman-Fried’dan Robinhood Hisseleri İçin Başvuru

Bankman-Fried ise dün yaptığı başvuruda bu iddiaya karşı çıktı. SBF, kendisinin ve Wang’in Alameda Research’ten aldıkları parayı kullanarak hisseleri yasal olarak satın aldıklarını belirtti ve ilgili belgeleri mahkemeye sundu. BlockFi de dün hisselerin kontrolünü ele geçirme girişimine karşı çıktı. Yapılan başvuruda, Bankman Fried’ın cezai savunması için bu paranın bir kısmını istediği ifade edildi.

sam bankman fried robinhood hisselerine ihtiyacim var1

FTX Yönetiminden ‘Paravan’ Suçlaması

Bankman-Fried, Robinhood hisseleri yönetmek için ortağı Gary Wang ile birlikte Antigua’da Emergent Fidelity Technologies’i kurmuştu. Şirket hisselerinin yüzde 90’ı Sam Bankman-Fried, yüzde 10’u ise Gary Wang üzerine kayıtlıydı. Ray yönetimi ise şirketin ‘paravan’ olduğunu iddia etmişti.

3 Ocak’ta hakim karşısına çıkan SBF, hakkındaki suçlamaları reddetmişti. SBF hakkında banka havalesi ve menkul kıymetler dolandırıcılığı, havale ve menkul kıymetler dolandırıcılığı için komplo kurmak, kara para aklama ve kampanya finansmanı yasalarının ihlali suçlamaları bulunuyor. SBF’nin ev hapsindeyken Seyşeller’deki bir kripto borsasından 684 bin dolar nakde çevirdiği iddia ediliyor.

Diğer yandan ABD Adalet Bakanlığı’nın Robinhood hisselerine el koyduğunu açıklamasının ardından söz konusu başvuru ve dosyaların akademik tartışma olabileceği belirtiliyor.

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç, Kasım 1992'de İstanbul'da doğdu. İlkokul ve lise öğrenimini İstanbul'da gördü. İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında bilimsel araştırmalarda görev aldı. 2015 yılında Dünya gazetesinde haber editörü olarak mesleğe ilk adımını attı. Ekonomi gazeteciliğinde bir ekol olan Dünya'da farklı dönemlerde 5 yıla yakın çalıştı. Bu sürenin son 3 aylık kısmı Dünya kadrolarınca yayın hayatına başlayan Ekonomi gazetesinde geçti. Bazı dergi ve haber platformları ile reklam ajanslarında yine editör veya metin yazarı olarak mesai harcadı. 2018 yılında blockchain ve kripto paralar ile tanıştı. 2023 yılı Ocak ayından bu yana Btchaber.com'da editör olarak görev yapıyor. Aynı zamanda İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema programında lisansüstü eğitimine devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
442.134,64 TL 2,25%
ethereumETH/TRY
30.322,26 TL 2,40%
tetherUSDT/TRY
18,81 TL 0,11%
usd-coinUSDC/TRY
18,80 TL 0,16%
bnbBNB/TRY
5.948,05 TL 3,56%
xrpXRP/TRY
7,78 TL 0,80%
binance-usdBUSD/TRY
18,81 TL 0,02%
cardanoADA/TRY
7,32 TL 1,80%
dogecoinDOGE/TRY
1,70 TL 2,04%
matic-networkMATIC/TRY
22,20 TL 7,34%
Bağlantıyı kopyala