bitcoinBTC/TRY
1.270.847,25 TL 3,65%
ethereumETH/TRY
65.545,92 TL 1,71%
tetherUSDT/TRY
28,95 TL 0,06%
bnbBNB/TRY
6.657,31 TL 0,50%
xrpXRP/TRY
18,14 TL 1,94%
solanaSOL/TRY
1.816,45 TL 3,30%
usd-coinUSDC/TRY
28,95 TL 0,04%
staked-etherSTETH/TRY
65.595,08 TL 1,75%
cardanoADA/TRY
12,92 TL 10,82%
dogecoinDOGE/TRY
2,91 TL 11,28%

Paylaş

Sam Bankman-Fried davası sona yaklaştı

FTX Bankman Fried

İflas eden FTX‘in kurucusu Sam Bankman-Fried davasında sona yaklaşıldı. Son tanıkların dinlenmesinin ardından davanın 26 Ekim’de sonlandırılması bekleniyor. SBF‘nin dolandırıcılıktan suçlu bulunması halinde 115 yıl hapis cezası alabileceği ifade ediliyor.

abd adalet bakanligindan bahamalara sbf sorusu

SBF davası sona yaklaştı, avukatlar sınıfta kaldı

ABD’de merakla beklenen davanın sonuna doğru gelindi. Yaklaşık üç hafta önce başlayan FTX kurucusu Sam Bankman-Fried davasında tanıklar dinlendi. Savcılık makamının davayı 26 Ekim’de sona erdirmesi bekleniyor. Üç haftalık süre içerisinde eski FTX çalışanları, müşteriler, yatırımcılar, hükümet yetkilileri ve kolluk kuvvetleri de dahil olmak üzere 20 tanık dinlendi. Davanın merkezinde SBF’nin tüm bu kişileri kasıtlı olarak aldattığı yer aldı. FTX ile Alameda Research’ün 8 milyar dolarlık iflasına SBF’nin yol açtığı iddia edildi. SBF tarafının ise davadan feragat edip etmeyeceklerini henüz teyit edilmedi. Ceza davalarında avukatların savunma sunması gerekmiyor.

Dava sürecinde SBF’nin Mark Cohen ve Christian Everdell tarafından yönetilen avukatlarının jüri üyelerine anlatı sunmakta zorlandığı ifade edildi. Avukatların Caroline Ellison, Nishad Singh, Adam Yedidia ve Gary Wang gibi eski en yakın arkadaşlarının çapraz sorgusu sırasında önemli argümanları bile kaçırdığı iddia edildi.

Duruşmayı izleyen bir avukat, hükümetin başlattığı davalarda iddianame hazırlanma olasılığının yüzde 95 olduğunu belirtti ancak iddia edilen suçları kanıtlama yükümlülüğünün savıclara ait olduğunu vurguladı. Geçen hafta FTX’in eski mühendislik direktörü Singh, SBF’nin Alameda’dan aldığı kredilerle milyoner girişim yatırımları yapması için kendisine talimat verdiğini söyledi. 75 yıl hapis cezası ile karşı karşıya olan Singh, fonların FTX müşterilerinin mevduatlarına bağlı olduğunu bilmediğini ifade etti. SBF’nin ise dolandırıcılık ve dolandırıcılık yapmak için komplo kurmaktan suçlu bulunmasu haline 115 yıla kadar hapis yatabileceği belirtiliyor.

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç, Kasım 1992'de İstanbul'da doğdu. İlkokul ve lise öğrenimini İstanbul'da gördü. İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında bilimsel araştırmalarda görev aldı. 2015 yılında Dünya gazetesinde haber editörü olarak mesleğe ilk adımını attı. Dünya'da farklı dönemlerde 5 yıla yakın çalıştı. Bu sürenin son 3 aylık kısmı Dünya kadrolarınca yayın hayatına başlayan Ekonomi gazetesinde geçti. Bazı dergi ve haber platformları ile reklam ajanslarında yine editör veya metin yazarı olarak mesai harcadı. 2018 yılında blockchain ve kripto paralar ile tanıştı. 2023 yılı Ocak ayından bu yana Btchaber.com'da editör olarak görev yapıyor. Aynı zamanda İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema programında lisansüstü eğitimine devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala