bitcoinBTC/TRY
721.694,15 TL 0,13%
ethereumETH/TRY
43.238,19 TL 0,64%
tetherUSDT/TRY
27,11 TL 0,06%
bnbBNB/TRY
5.708,85 TL 0,17%
xrpXRP/TRY
13,85 TL 1,12%
usd-coinUSDC/TRY
27,10 TL 0,13%
staked-etherSTETH/TRY
43.234,94 TL 0,71%
dogecoinDOGE/TRY
1,67 TL 0,37%
cardanoADA/TRY
6,64 TL 1,37%
solanaSOL/TRY
529,64 TL 0,14%

Paylaş

SAFU Nedir? Kripto Dünyasında Ne Anlama Geliyor?

safu nedir binance

Kripto para dünyasına çok özgü olan bazı çarpık terminolojiler bulunmaktadır.

Bitcoin ve kripto para birimleri ile ilgilenen insanların bir kısmı ilk günlerde, bu terminolojiler hakkında hiçbir şey bilmediği için kendini dışlanmış hissediyor. Telegram ve WhatsApp’ta birkaç kripto paralarla ilgili grup ve kanala katıldıklarında, daha önce duymadıkları kelimeleri duymak onlar için işleri daha da kafa karıştırıcı hale getirebiliyor.

Ayrıca, insanların telefonlarında otomatik düzeltme özelliği olmasına rağmen, “HOLD” yerine “HODL” gibi terimleri bilerek yanlış yazdığını görmüş olmanız da olası.  

Ama bu neden böyle?                           

Kripto topluluğu, kripto ekosistemine yeni terimler getirmekle gurur duyuyor.

O halde bugün sık sık duyabileceğiniz, fazlasıyla popüler bir kripto argosuna göz atalım.

SAFU veya Safu Binance Nedir?

SAFU, kripto ekosisteminde “güvenli”yi belirtmek için kullanılan bir terimdir.

Safu terimini ilk kez kullanan kişi, Binance CEO’sunun Temmuz 2018’de “Fonlar güvende” (Funds are safe) diyerek tweet atmasının ardından bu komik videoyu yapan Bizonnaci YouTube kanalıydı.

Funds Are Safu

Bu bir şekilde bir çeşit kripto argosuna dönüştü.

Binance’in ayrıca Binance borsa kullanıcılarını korumak için ‘SAFU’ adlı bir fon oluşturdu. Binance bu konuda şunları söylüyor:

Tüm kullanıcıların gelecekteki varlıklarını korumak için Binance, Kullanıcılar için Güvenli Varlık Fonu (Secure Asset Fund for Users, SAFU) oluşturacaktır. 07/14/2018 tarihinden itibaren, olağanüstü durumlarda kullanıcılarımıza ve fonlarına koruma sağlamak için, alınan tüm işlem ücretlerinin %10’unu SAFU’ya tahsis edeceğiz. Bu fon ayrı bir soğuk cüzdanda saklanacaktır.

O zamandan beri kripto topluluğu, acil bir durumda kripto borsasında fonlarının güvende olup olmadığını belirtmek veya sormak için “Safu” terimini kullanmaya başladı.

Bazı insanlar Safu’nun “güvenli” kelimesinin bir yazım hatası olduğunu düşünür, ancak aslında durum bu değildir ve Urban Dictionary’de bile anlamı yinelenir:

SAFU Milestone
Sinancan Öztürk

Sinancan Öztürk

Sinancan Öztürk, 19 Nisan 2001 tarihinde İstanbul’da doğdu. Küçüklüğünde her kitabı ayrı bir evren olarak gören Sinancan, bir gün kendi evrenlerini yaratmaya karar verdi ve zihninde dolup taşan karakterleri sayfalara dökmeye başladı. Çizgi romanlara fazlasıyla sevgi gösterdi ve geceleri kozmoloji belgeselleri izlemekten büyük keyif duydu. Dijital medyayı da yakından takip ediyordu ve hobi olarak, ileride büyük bir tecrübeye dönüşeceğini bilmeden, YouTube kanallarını bilgi içerikli videolar yükleyerek büyütüp, satıyordu. “Satmak” demişken… Kahramanımız aynı zamanda, ailesinden alıp alıp biriktirdiği harçlıklar ile, oynadığı basketbol kulübündeki takım arkadaşları için yurtdışından ürün getirtip gelir elde edecek kadar paradan para kazanmaya takıntılıydı. Bu da onu elbet önce kripto paralarla, sonra da Blockchain teknolojisi ile tanıştırdı. 2018’de bu dünyaya adım attığında, hayatının geri kalanının önceden planladığı gibi gerçekleşmeyeceğinin bilincinde değildi. Zaman içerisinde bir tutku daha edinmişti. Yine küçüklüğündeki gibi bir karar aldı ve iki hobisini birleştirmeye karar verdi, “Ben Blockchain’e odaklanan bir medya şirketi kuracağım!” dedi. Ancak bu planı bir süre gerçekleşmeyecekti… 2019’da İstanbul Bilgi Üniversitesi Ekonomi bölümünü kazandı. Bilerek bir yıl hazırlığa kalıp, vaktini kendisini bu alanda eğitmek için harcayan Sinancan; kendini fakültedeki ilk yılı bitmeden üniversitesinin Blockchain kulübünün başkanı olması için teklif alacak seviyeye getirmişti. Düşündü, İstanbul Bilgi Üniversitesi gibi medya odaklı bir üniversitede, hayalini kurduğu Blockchain girişimini gerçekleştirmeye yaklaşabilir miydi? Denemeye değerdi. “Bir nevi demo olur,” dedi ve işe ilk olarak, birinci sınıfın sonunda temel bilgilerini edindiği Ekonomi bölümünü bırakıp, yöneticilik ve planlama becerilerini geliştirmek için İşletme bölümüne geçmekle başladı. Her zaman hayal ettiği üzere, çokça dile getirdiği “Bir kulüpten daha fazlası” mottosunu hiç bozmadı. Kendisiyle birlikte kulübünü de geliştirdi. 2022 yılının Ekim ayında ise, edindiği bilgi ve tecrübelerini resmiyette de pratiğe dökmek istediğinden dolayı iş hayatına atıldı ve Kriptomeda bünyesinde görev almaya başladı. O günden beri Sinancan, günlük kahve tüketimini %80 oranında artırdı.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala