Rusya’nın Baş Vergi Sorumlusu Kripto Varlıkları Değerlendirdi

rusyanin bas vergi sorumlusu kripto varliklari degerlendirdi

Kripto varlıklar söz konusu olduğunda adı geçen ülkelerden biri de Rusya. Devlet düzeyinde birçok isim konuyla ilgili açıklamalarda bulunuyor. Son olarak, Rusya Federal Vergi Dairesi başkanı Daniil Egorov, kripto varlıklar kullanılarak yapılan vergi kaçakçılığına dikkat çekti.

Rusya’nın Baş Vergi Sorumlusu: Kripto Varlıklara Sistematik Yaklaşmalı

Rus haber ajansı RBC’ye röportaj veren Rusya Federal Vergi Dairesi başkanı Daniil Egorov, kripto varlıkların vergi kaçakçılığı için bir araç olabileceğine değindi. Egorov’a, son zamanlarda herhangi bir ‘farklı’ vergi kaçakçılığı planı tespit edip etmedikleri soruldu. Egorov ise şu yanıtı verdi:

“Bu piyasayı yakından izliyoruz ve bu ödeme sisteminin vergi tabanını önemli ölçüde aşındırabileceğini anlıyoruz” 

rusyanin bas vergi sorumlusu kripto varliklari degerlendirdi 2

Bu konuya sistemik bir şekilde yaklaşılması gerektiğini söyleyen Egorov, bununla ilgili detaylarıy ise vermedi. Ek olarak, Federal Vergi Servisi’nin elektronik vekaletname mektuplarını saklamak için Blockchain teknolojisini kullandığını belirtti. 

Rusya’daki mevcut yasa, kripto varlıkları vergiye tabi bir mülk türü olarak kabul ediyor. Kripto varlıkların nasıl vergilendirilmesi gerektiğini detaylandıran yasa, şubat ayındaki bir parlamento oturumunda meclisten geçmişti. Ancak, o zamandan beri bir ilerleme kaydedilmedi.

Hazal Orta

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 701.235,88 TL 6,06%
ethereum
Ethereum (ETH) 59.763,38 TL 6,63%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 8.060,20 TL 8,26%
tether
Tether (USDT) 13,70 TL 0,22%
solana
Solana (SOL) 2.734,92 TL 6,25%
cardano
Cardano (ADA) 19,87 TL 10,71%
usd-coin
USD Coin (USDC) 13,70 TL 0,24%
xrp
XRP (XRP) 11,50 TL 7,96%
polkadot
Polkadot (DOT) 391,21 TL 8,57%
terra-luna
Terra (LUNA) 936,17 TL 10,84%
Bağlantıyı kopyala