Anasayfa Haberler Rusya Parlamentosu Dijital Ekonomiye Odaklanacak

Rusya Parlamentosu Dijital Ekonomiye Odaklanacak

Rusya'da kripto sesleri giderek yükseliyor. Ülke parlementosu, dijital ekonomiye odaklı oturumlara hazırlanıyor...

0
Rusya Dijital Ekonomi

Rusya parlamentosunun alt kanadının başkanı Vyacheslav Volodin, önümüzdeki dönemde dijital ekonomi üzerindeki tasarıların öncelikli olacağını söyledi. Parlamentonun bahar oturumunun açılışında konuşan Volodin, dijital finansal varlıklar, dijital haklar ve kitle fonlaması dahil olmak üzere şu anda değerlendirilmekte olan dijital ekonomi tasarılarından bahsetti. Başkanın açıklamasına göre, parlamento üyeleri, önümüzdeki oturum sırasında bu tasarılara odaklanacak.

Dijital Ekonomiyle İlgili Yasalar Yolda

Volodin, milletvekillerini Rusya’da dijital ekonominin gelişmesi için uygun bir yasal ortam oluşturmaya davet etti. Başkan ayrıca, yeni dijital ekonomiyle ilgili yasaların hazırlanmasını hızlandırmak için çalışma gruplarının oluşturulmasını ve uzmanlar, girişimciler ve araştırmacılarla işbirliği yapılmasını önerdi. Volodin, milletvekillerinin yakın gelecekte dijital ekonomiyle ilgili 20’den fazla yeni taslak tasarı sunmaya hazır olduklarını ekledi.

Rus hükümeti, geçtiğimiz yıl boyunca sektör üyelerinden ağır eleştiriler alan son hali ile dijital varlıklar hakkındaki tasarısını tamamlamak için mücadele ediyor. Tasarı, madencilik ve kripto para birimleri gibi temel kripto kavramlarının tanımlarından yoksun olmasından dolayı yoğun şekilde eleştirilmiş. Kripto mevzuatı taslak tasarısı ilk olarak kabul edilmemiş ve geri gönderilmişti. Eylül ayında, Rus Sanayici ve Girişimciler Sendikası (RSPP), devletin kriptoyla ilgili taslak tasarısına bir alternatif öneride bulundu. Grup, 2018 Kasım ayında önerilerini Rusya başbakanı Dmitry Medvedev’e iletti.