Rusya Merkez Bankası Kriptoyu Teşvik Ediyor

rusya merkez bankasi kriptoyu tesvik ediyor

Ukrayna işgali sonrasında pek çok devlet Rusya’ya yaptırım uygulamaya başlamıştı. Rusya, uygulanan bu yaptırımlardan kaçınmak için kripto varlıklara yöneliyor.

Rusya Merkez Bankası’ndan Kripto Açılımı

Bir süredir dijital para birimleri konusunda adımlar atan Rusya, kripto varlıklarını teşvik etmeye başladı. Rusya Merkez Bankası (CBR), kripto varlıklarını yerel finans sistemine entegre etmek için çalışmalar yürütüyor.

Rusya Merkez Bankası, dijital varlıklar hakkında, dijital varlıkları finansal sistemlere entegre etmeye odaklanan bir rapor yayımladı. Raporda kripto varlıklarla ilgili başlıca endişe alanları, dijital varlık ihracının uygun vergilendirilmesi ve düzenlenmesi yer alıyor. Rusya’nın dijital varlıklarla ilgili bu raporu, diğer devletlerin kripto düzenlemeleriyle benzer başlıklara sahip.

rusya merkez bankasi kriptoyu tesvik ediyor 2

Rusya’nın hazırladığı kripto varlık düzenlemesi raporunda, bir başlığın olmaması ise dikkat çekiyor. Rapordaki bu başlık ise kripto para birimleri ile yapılan kara para aklama işlemleri. Rusya’nın kripto ile yapılan kara para aklama işlemlerine bir düzenleme getirip getirmeyeceği ise belirsizliğini koruyor.

Son olarak kripto varlıklarına Rusya’daki rolü ve bu kripto varlıklara özellikle merkez bankasının ilgisinin artması, ülkenin doğal kaynaklarından para kazanması için geleneksel ödeme yöntemlerinden kaçınma planları sonrasında geliyor.

Burak Köse

Burak Köse

Burak KÖSE 3 Mayıs 1995 tarihinde Bursa’da doğdu. 2000 yılında bilgisayar ve internetle tanışan Burak, sanal dünyada ilk emeklemelerini henüz 5 yaşındayken gerçekleştirdi. İlkokul ve lise eğitimini Bursa’da tamamlayan Burak, matematik hocasının tavsiyesiyle Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi’ne başladı. İşletme bölümünün kendisine göre olmadığını fark eden Burak, 3. Sınıfta İşletme bölümünü bırakarak, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümüne geçiş yaptı. İletişim Fakültesi’nde eğitimine devam ederken hocalarından geleneksel medya, gazetecilik, yeni medya ve tasarım alanında da dersler alan Burak, psikoloji ile de yakından ilgilenmiştir. Reklamcılık eğitimini sürdürdüğü esnada psikoloji okumalarına devam eden Burak, Felsefe ve Sosyoloji okumaları da yaparak kendini bu alanlarda geliştirdi. İlkokul eğitimini sürdürdüğü esnada içerik üretmeye başlayan Burak, Türkiye’de faaliyet gösteren pek çok forum ve sözlük platformunda bilgilerini paylaşıp yeni şeyler öğrenerek kendini geliştirmeye devam etti. Bursa’da Anadolu Lisesi’nde lise öğrenimine devam ettiği esnada İngilizce eğitimini geliştirmeye devam eden Burak, İngilizce kaynaklardan çeviriler yaparak bunları okuyucuları ile paylaşmaya başladı. Teknoloji ve etrafında gelişen dünyaları yakından takip eden Burak, bu alanlarda yeni gelişmeleri öğrenmeye ve edindiği bilgileri ilk olarak forum ve sözlüklerden paylaşmaya başlayarak profesyonel anlamda içerik üreticiliğine adım atmış oldu. İçerik üreticiliğinde üniversite eğitimine başlamasıyla birlikte kendini geliştirmeyi sürdüren Burak, Türkiye’nin öncü teknoloji platformlarında içerikler üretti. Öncü teknoloji platformlarında içerik yöneticiliği yaparken blockchain’i radarına alan Burak, geleceğin teknolojisi olarak gördüğü blockchain yenilikleri konusunda araştırmalarına başladı. Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra butik reklam ajanlarında çeşitli alanlarda çalışmalar yürüten Burak, çalışma hayatı boyunca içerik üretmeye devam etti. Teknoloji editörü olarak çıktığı içerik üretme yolculuğunda teknoloji ile bağlantılı pek çok alanda içerikler üretti. Yeniliklere uyum sağlamayı kendine görev edinen Burak, yeni teknolojileri okuyuculara en doğru bilgilerle aktarmayı seviyor. Nisan 2022’den itibaren BTCHaber.com’da içerik üretmeye başlayan Burak, sektörde edindiği tecrübeler ışığında gelişmeleri okuyuculara aktarıyor.
https://medium.com/@koseburak

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
319.083,17 TL 0,89%
ethereumETH/TRY
23.794,17 TL 1,21%
tetherUSDT/TRY
18,64 TL 0,14%
bnbBNB/TRY
5.437,75 TL 0,18%
usd-coinUSDC/TRY
18,65 TL 0,17%
binance-usdBUSD/TRY
18,66 TL 0,05%
xrpXRP/TRY
7,29 TL 0,57%
dogecoinDOGE/TRY
1,94 TL 2,64%
cardanoADA/TRY
6,04 TL 0,38%
matic-networkMATIC/TRY
17,13 TL 0,72%
Bağlantıyı kopyala