Rusya Merkez Bankası Başkanı, Bitcoin ETF’leri için Konuştu

rusya merkez bankasi baskani bitcoin etfleri icin konustu

Amerika Birleşik Devletleri’nin ilk Bitcoin ETF’si, geçen hafta içinde New York Menkul Kıymetler Borsası’nda (NYSE) işlem görmeye başladı. SEC’ten gelen onaydan sonra işlem görmeye başlayan Bitcoin ETF’sinin ardından Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina da düzenlene bir basın toplantısında Bitcoin ETF’leri için konuştu.

Rusya Merkez Bankası Başkanı: Bitcoin ETF’leri için Hazır Değiliz

Bitcoin ETF’lerinin onaylanması için uzun bir süredir SEC’ten haber bekleniyordu. Gelen haberin ardından NYSE’de işlem görmeye başlayan ilk ETF, ProShares’in BITO’su oldu. Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina da Bitcoin ETF’leri ile ilgili konuşan isimler arasında yer aldı. Nabiullina, Rusya Merkez Bankası’nın Bitcoin vadeli işlemlerine dayalı ETF ticaretine izin vermeye hazır olmadığını belirtti.

rusya merkez bankasi baskani bitcoin etfleri icin konustu 2

Rusya’da dijital para birimlerine ve kripto tabanlı yatırım ürünlerine karşı temkinli bir duruş sergileniyor. Nabiullina‘nın açıklaması da aslında bu duruşla uyumlu diyebiliriz.

Temmuz ayına geri dönecek olursak banka, Rus borsalarına, kripto varlıklardan ve onların fiyatların bağlı finansal araçlardan kaçınmaları yönünde bir tavsiyede bulunmuştu. Burada, yeterli deneyim sahibi olmayan kişilerin artan kayıp risklerinin göz önünde tutulduğu söylendi.

Ülkede, 2021 yılının başlarında Dijital Finansal Varlıklar Yasası yürürlüğe girdi. Aslında bu yasa kripto varlıkları da kısmen düzenliyor. Ancak, yetkililer yine de bu alanda ek mevzuata ihtiyaç olduğunu düşünüyor.

Hazal Orta

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 654.617,63 TL 0,14%
ethereum
Ethereum (ETH) 49.284,81 TL 0,53%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 7.247,73 TL 2,31%
tether
Tether (USDT) 11,92 TL 0,61%
solana
Solana (SOL) 2.350,00 TL 0,36%
cardano
Cardano (ADA) 18,74 TL 0,29%
xrp
XRP (XRP) 11,39 TL 0,29%
usd-coin
USD Coin (USDC) 11,91 TL 0,24%
polkadot
Polkadot (DOT) 423,51 TL 1,61%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 2,47 TL 1,00%
Bağlantıyı kopyala