Rusya, Hindistan’a SWIFT Yerine SPFS’yi Önerdi

rusya hindistana swift yerine spfsyi onerdi

Yaklaşık 1 ay önce Ukrayna’ya işgal başlatan Rusya, Batılı ülkelerin ekonomik yaptırımlarıyla karşı karşıya kaldı. Bunlardan biri de SWIFT sisteminden çıkarılmak oldu. Rusya, şimdilerde bu yaptırımdan daha az zarar almak için çalışmalar yapıyor. Rusya Merkez Bankası tarafından geliştirilen ikili ödeme sistemi SPFS de bu çalışmalardan biri. İddialara göre Rusya, Hindistan’a ruble ödemelerini SWIFT yerine SPFS ile yapmayı teklif etti.

Rusya ve Hindistan SWIFT Yerine SPFS Kullanır mı?

Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication’ın kısaltması olarak kullandığımız SWIFT, yurt içi veya yurt dışındaki banka hesaplarına, döviz olarak gerçekleştirilen tüm para transferlerinin yapımasını sağlayacan bir sistem. Rusya da Ukrayna’yı işgal etmesi nedeniyle bu sistemin dışına çıkarıldı. Rusya Merkez Bankası’nın SWIFT‘e alternatif bir çözümü bulunuyor: SPFS.

rusya hindistana swift yerine spfsyi onerdi 2

Bloomberg‘in konuya yakın kaynaklara dayandırdığı haberine göre Rusya, Hindistan’a ruble ödemeleri için SWIFT yerine SPFS kullanmayı önerdi. Plan, Rus rublesini içeriyor. Şimdilik nihai bir karar alınmasada konu muhtemelen Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov’un perşembe günü yapacağı Hindistan ziyaretinde masaya yatırılacak.

Bilindiği gibi Hindistan, Rusya’dan petrol ve silah satın alınıyor. Küresel fiyatlardaki yükseliş nedeniyle Hindistan’ın ucuz petrol satın alma olasılığı adına Rusya ile ikili ticarete devam etmek istediği biliniyor.

Hazal Orta

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
530.649,95 TL 1,38%
ethereumETH/TRY
33.685,87 TL 2,00%
tetherUSDT/TRY
19,07 TL 0,66%
bnbBNB/TRY
6.243,55 TL 1,68%
usd-coinUSDC/TRY
19,05 TL 0,61%
xrpXRP/TRY
8,59 TL 2,17%
cardanoADA/TRY
6,78 TL 0,66%
staked-etherSTETH/TRY
33.588,99 TL 1,55%
dogecoinDOGE/TRY
1,42 TL 1,08%
matic-networkMATIC/TRY
20,92 TL 2,07%
Bağlantıyı kopyala