Rusya, CBDC İşlemleri için Komisyon Almayı Planlıyor

rusya cbdc islemleri icin komisyon almayi planliyor

Rusya Merkez Bankası yaklaşmakta olan dijital para birimi hakkında daha fazla ayrıntı açıklamaya devam ediyor. Son olarak Rusya Merkez Bankası, dijital ruble işlemleri için komisyon almayı planladığını bildirdi.

Rusya Merkez Bankası Finansal Teknolojiler Departmanı Direktörü Kirill Pronin, dijital ruble ile yapılan işlem komisyonlarının bankalardaki elektronik transfer komisyonlarından daha düşük olacağını ve kesinlikle Hızlı Ödeme Sisteminden daha yüksek olmayacağını açıkladı.

rusya cbdc islemleri icin komisyon almayi planliyor 2

Rusya Merkez Bankası CBDC’lerden Komisyon Alacak

Son dönemde birçok ülkenin odağında olan CBDC‘ler Rusya’nın da odağına yerleşmiş durumda. Daha önce de sizlere aktardığımız üzere Rusya Merkez Bankası, Ocak ayında dijital ruble platformunun bir prototipini test etmeye başlamayı planladığını açıklamıştı.

Ancak Dijital rublenin nasıl başlatılacağı ve formatı şu anda tartışma konusu. Son olarak “CBDC transfer komisyonlarının banka komisyonlarından düşük olacağı” açıklaması dikkat çekmiş durumda.

Rusya Ocak 2019 tarihinde hızlı ödeme sistemini (FPS) başlattı. FPS ile vatandaşlar telefon numarası ile birbirlerine para aktarabiliyor ve QR kodu kullanarak mal ve hizmetler için ödeme yapabiliyorlar. Bu sistemde aylık 100 bin rubleye kadar olan transferler ücretsiz olarak yapılıyor. Bu limitin aşılması dahilinde, transfer tutarının yüzde 0,5’i kadar bir komisyon alınıyor, ancak transfer başına 1.500 ruble’den fazlası alınmıyor.

Ancak yapılan açıklamalara göre belli bir limit sonrası Rusya Merkez Bankası, işlem komisyon ücreti almayı planlıyor.

Son olarak geçtiğimiz ay, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Bitcoin gibi özel kripto para birimlerinin “hesap birimi olarak hareket edebileceğini” ancak “çok kararsız” olduklarını söylediğini hatırlatalım..

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 660.548,42 TL 1,55%
ethereum
Ethereum (ETH) 49.687,55 TL 2,10%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 7.297,73 TL 3,51%
tether
Tether (USDT) 11,93 TL 0,06%
solana
Solana (SOL) 2.375,89 TL 2,41%
cardano
Cardano (ADA) 18,85 TL 1,69%
xrp
XRP (XRP) 11,46 TL 0,74%
usd-coin
USD Coin (USDC) 11,93 TL 0,02%
polkadot
Polkadot (DOT) 429,00 TL 1,13%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 2,49 TL 1,71%
Bağlantıyı kopyala