Ronin Saldırısından Sorumlu Adres, Çaldığı ETH’leri Taşıyor

Ronin Saldirisindan Sorumlu Adres Çaldiği ETHleri Taşiyor

Kısa bir süre önce popüler Play to Earn oyunu Axie Ininifty‘nin Ethereum yan zinciri olan Ronin saldırıya uğramış ve 622 milyon dolarlık varlık çalınmıştı. Bunun üzerine birçok kurum ve kuruluş ile birlikte çalışmalarını yürüten Sky Mavis, kullanıcılarının zararlarını kapatmak için uğraşırken, saldırgan çaldığı varlıkları Tornado Cash ile farklı adreslere taşıyor.

Ronin Saldirisindan Sorumlu Adresten Büyük Ethereum Transferleri
Kaynak: etherscan.io

Ronin Saldırısından Sorumlu Adresten Hızla Transfer Gerçekleşiyor

Ethereum odaklı zincir üstü analiz sitesi Etherscan, Ronin saldırı ile 622 milyon dolarlık varlığı çalan adresten hızlı bir transfer akışı tespit etti. Verilere göre saldırgan haberimizin yazımı itibarıyla 5.705.7 ETH (yaklaşık 191.052.000 milyon TL) transfer etti.

Bununla birlikte gerçekleştirilen bu transferler, art arda yedi işleme bölündü. Saldırgan fonlarının büyük çoğunluğu ise çalınan fonları aklamak için Ethereum tabanlı bir adres karıştırıcısı Tornado Cash’e aktarıyor.

Son olarak bu büyük saldırının, Kuzey Kore hükümeti tarafından kontrol edildiği iddia edilen ve dünyanın en kötü şöhretli hack gruplarından biri olan Lazarus Group tarafından yapıldığının iddia edildiğini de belirtelim.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
316.244,95 TL 6,79%
ethereumETH/TRY
17.230,89 TL 7,65%
tetherUSDT/TRY
16,70 TL 0,04%
usd-coinUSDC/TRY
16,73 TL 0,16%
bnbBNB/TRY
3.550,60 TL 4,39%
binance-usdBUSD/TRY
16,76 TL 0,07%
xrpXRP/TRY
5,36 TL 3,75%
cardanoADA/TRY
7,46 TL 5,39%
solanaSOL/TRY
537,11 TL 6,68%
dogecoinDOGE/TRY
1,07 TL 9,42%
Bağlantıyı kopyala