Romanya Vergi Dairesi, Kripto Para Yatırımcılarını İnceliyor

romanya vergi dairesi kripto para yatirimcilarini inceliyor

Kripto para birimleri yatırımcıları için vergi düzenlemeleri hükümetler tarafından düzenlenmeye devam ediyor. Romanya Vergi Dairesi, kripto para yatırımcılarının elde ettikleri gelirleri rapor etmeyen ve vergi ödemelerini gerçekleştirmeyen yatırımcılar için araştırma yapıyor.

Romanya Kripto Yatırımcılarının Vergi Ödemelerini İnceliyor

Romanya’daki yetkililer, kripto ticareti ile elde edilen gelirleri rapor etmeyen ve bu nedenle vergi ödemelerini yapmayan yatırımcıların peşine düşmüş durumda. Ülkenin vergi dairesi tarafından yapılan açıklamada, yapılan bu araştırma ile yaklaşık 50 milyon euroluk beyan edilmemiş bir kripto para kazancı tespitini yaptıklarını dile getirdi. Romanya Ulusal Mali İdare Dairesi (ANAF) bu hafta, vergi kaçakçılığı ve dolandırıcılığın önlenmesinden sorumlu departmanlarda çalışan yetkililerin Binance, Kucoin, Maiar, Bitmart ve FTX gibi çeşitli kripto para borsalarından gelir elde eden yatırımcıların gelirlerinin tespit edilmesi için denetimler başlattığını açıkladı.

romanya vergi dairesi kripto para yatirimcilarini inceliyor 2

ANAF tarafından yapılan açıklamada, 2016 ve 2021 yılları arasında kripto gelirlerinden 131 milyon Euro kazanan 63 Romanya vatandaşını inceleme altına alınmış durumda. Yerel bir kaynağın haberine göre, vergi müfettişleri, vergi beyannamelerinde toplam 48.67 milyon Euro değerinde kripto paranın eksik olduğumu tespit etti. Ajans şu ana kadar yerine getirilmeyen vergi yükümlülüklerindeki yaklaşık 2.10 milyon euronun geri alınması talimatını verdi. Son olarak ANF, yaklaşık 15 milyon Euro tutarındaki kripto para birimi ticaretinden de elde edilen kazançların uygun şekilde beyan edildiğini ve ödenmesi gereken gelir vergisi ve sosyal katkı paylarının tam olarak ödendiğini doğruladı.

Burak Köse

Burak Köse

Burak KÖSE 3 Mayıs 1995 tarihinde Bursa’da doğdu. 2000 yılında bilgisayar ve internetle tanışan Burak, sanal dünyada ilk emeklemelerini henüz 5 yaşındayken gerçekleştirdi. İlkokul ve lise eğitimini Bursa’da tamamlayan Burak, matematik hocasının tavsiyesiyle Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi’ne başladı. İşletme bölümünün kendisine göre olmadığını fark eden Burak, 3. Sınıfta İşletme bölümünü bırakarak, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümüne geçiş yaptı. İletişim Fakültesi’nde eğitimine devam ederken hocalarından geleneksel medya, gazetecilik, yeni medya ve tasarım alanında da dersler alan Burak, psikoloji ile de yakından ilgilenmiştir. Reklamcılık eğitimini sürdürdüğü esnada psikoloji okumalarına devam eden Burak, Felsefe ve Sosyoloji okumaları da yaparak kendini bu alanlarda geliştirdi. İlkokul eğitimini sürdürdüğü esnada içerik üretmeye başlayan Burak, Türkiye’de faaliyet gösteren pek çok forum ve sözlük platformunda bilgilerini paylaşıp yeni şeyler öğrenerek kendini geliştirmeye devam etti. Bursa’da Anadolu Lisesi’nde lise öğrenimine devam ettiği esnada İngilizce eğitimini geliştirmeye devam eden Burak, İngilizce kaynaklardan çeviriler yaparak bunları okuyucuları ile paylaşmaya başladı. Teknoloji ve etrafında gelişen dünyaları yakından takip eden Burak, bu alanlarda yeni gelişmeleri öğrenmeye ve edindiği bilgileri ilk olarak forum ve sözlüklerden paylaşmaya başlayarak profesyonel anlamda içerik üreticiliğine adım atmış oldu. İçerik üreticiliğinde üniversite eğitimine başlamasıyla birlikte kendini geliştirmeyi sürdüren Burak, Türkiye’nin öncü teknoloji platformlarında içerikler üretti. Öncü teknoloji platformlarında içerik yöneticiliği yaparken blockchain’i radarına alan Burak, geleceğin teknolojisi olarak gördüğü blockchain yenilikleri konusunda araştırmalarına başladı. Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra butik reklam ajanlarında çeşitli alanlarda çalışmalar yürüten Burak, çalışma hayatı boyunca içerik üretmeye devam etti. Teknoloji editörü olarak çıktığı içerik üretme yolculuğunda teknoloji ile bağlantılı pek çok alanda içerikler üretti. Yeniliklere uyum sağlamayı kendine görev edinen Burak, yeni teknolojileri okuyuculara en doğru bilgilerle aktarmayı seviyor. Nisan 2022’den itibaren BTCHaber.com’da içerik üretmeye başlayan Burak, sektörde edindiği tecrübeler ışığında gelişmeleri okuyuculara aktarıyor.
https://medium.com/@koseburak

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
388.901,11 TL 7,79%
ethereumETH/TRY
31.140,09 TL 6,26%
tetherUSDT/TRY
17,98 TL 0,15%
usd-coinUSDC/TRY
17,97 TL 0,13%
bnbBNB/TRY
5.076,52 TL 8,31%
binance-usdBUSD/TRY
17,94 TL 0,07%
xrpXRP/TRY
6,15 TL 9,31%
cardanoADA/TRY
8,43 TL 13,25%
solanaSOL/TRY
650,11 TL 11,92%
dogecoinDOGE/TRY
1,25 TL 14,08%
Bağlantıyı kopyala