bitcoinBTC/TRY
1.096.667,22 TL 0,46%
ethereumETH/TRY
58.928,65 TL 0,91%
tetherUSDT/TRY
28,92 TL 0,15%
bnbBNB/TRY
6.594,29 TL 0,75%
xrpXRP/TRY
17,49 TL 1,07%
solanaSOL/TRY
1.751,61 TL 3,11%
usd-coinUSDC/TRY
28,91 TL 0,11%
staked-etherSTETH/TRY
58.904,07 TL 0,83%
cardanoADA/TRY
10,92 TL 2,06%
dogecoinDOGE/TRY
2,35 TL 0,44%

Paylaş

Ripple’dan Gürcistan hamlesi

Ripple Avrupayi hedefliyor Iki ulkede lisans basvurusu22

Blockchain şirketi Ripple, Gürcistan’ın CBDC projesine katıldı. Ripple, projenin potansiyel teknoloji ortağı olacak. Gürcistan, proje kapsamında 9 şirket belirledi ve pilot aşamada tek bir şirket ile çalışma yürütecek.

Ripple ABD bankalarindan umutlu2

Ripple, Gürcistan’ın CBDC projesine katılacak

Ripple, Gürcistan Ulusal Bankası’nın (NBG) CBDC pilot projesi için seçilen 9 şirket arasında yer aldı. Gürcistan’ın bu adım ile Ripple’ın dijital para sistemlerindeki uzmanlığından yararlanmayı hedeflediği belirtildi.

NBG’nin CBDC projesi ile yerel ödeme sistemini geliştirmeyi ve finans sektörünün verimliliğini artırmayı planladığı kaydedildi. Banka, uygulamalarda kullanılmak üzere çeşitli senaryolar için sınırlı erişimli pilot ortam başlatacak.

Projeye katılan diğer şirketler ise şu şekilde: AUGENTIC GmbH, Bitt Inc, Broxus Holdings Ltd, Currency Network Ltd, DCM Corp Limited, eCurrency Mint Inc, FARI Solutions Ltd, Ripple Labs, Sovereign Wallet Co.

NBG, CBDC platformunu sınırlı sürede canlı bir ortamda test edecek. Daha sonra pilot aşamaya geçmek için tek bir teknoloji ortağı belirleyecek.

Ripple’ın projeye dahil olması ile şirketin CBDC alanında artan etkinliğine dikkat çekildi. Şirketin merkez bankaları ile iş birliği yapma konusunda kararlı olduğu ifade edildi. Ripple, Palau ve Bhutan gibi çeşitli ülkeler ile birlikte CBDC çözümleri üzerinde çalışmalar yapıyor.

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç, Kasım 1992'de İstanbul'da doğdu. İlkokul ve lise öğrenimini İstanbul'da gördü. İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında bilimsel araştırmalarda görev aldı. 2015 yılında Dünya gazetesinde haber editörü olarak mesleğe ilk adımını attı. Dünya'da farklı dönemlerde 5 yıla yakın çalıştı. Bu sürenin son 3 aylık kısmı Dünya kadrolarınca yayın hayatına başlayan Ekonomi gazetesinde geçti. Bazı dergi ve haber platformları ile reklam ajanslarında yine editör veya metin yazarı olarak mesai harcadı. 2018 yılında blockchain ve kripto paralar ile tanıştı. 2023 yılı Ocak ayından bu yana Btchaber.com'da editör olarak görev yapıyor. Aynı zamanda İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema programında lisansüstü eğitimine devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala