RBI, Blockchain Projesi için Yerel Bankalar ile Birlikte Çalışıyor

RBI Blockchain Projesi için Yerel Bankalar ile Birlikte Çalişiyor 1

Blockchain teknolojisi 2008’de Bitcoin ile birlikte hayatımıza girdiğinden bu yana çok şey değişti. İlk başta sadece Cryptopunk akımının güçlü bir kozu olan Blockchain, günümüzde finans devlerinden özel şirketlerin altyapısına kadar birçok alanda aktif olarak kullanılıyor. Son olarak Hindistan Merkez Bankası (RBI) da Proof of Concept konsensüsüne sahip Blockchain projesi geliştirmek için kolları sıvadı.

RBI, Blockchain Projesi için Yerel Bankalar ile Birlikte Çalışıyor

RBI, Blockchain Projesi için Birçok Şirketle İş Birliği Yapıyor

Blockchain teknoloji merkezinde bulundurduğu değiştirilemezlik ve verimliliği ile son dönemde birçok banka tarafından aktif olarak kullanılıyor. Teknoloji şirketleri tarafından da Blockchain odaklı çözümlerin artması ile birlikte merkez bankaları da çalışmalarını hızlandırmış durumda.

Economic Times tarafından paylaşılan habere göre, Hindistan Rezerv Bankası (RBI), HDFC Bank (HDFCBANK), ICICI Bank (ICICIBANK) ve State Bank of India (SBIN) gibi yerel bankalar ile birlikte geliştirdiği Blockchain, dolandırıcılık ile mücadele edecek.

Merkez bankası Blockchain teknolojisini temel bankacılık sisteminin bir parçası yapmak istiyor ve bu projeyi konseptin gerçek dünyada kullanıldığını göstermenin bir aracı olarak kullanacak.

IBM (IBM), Corda Technologies ve Belçika merkezli SettleMint’ın da proje için teknolojik destek sağladığı detaylar arasında yer alıyor. Bu şirketlerin de desteği ile RBI Proof of Concept tabanlı ağını hızla tamamlamayı planlıyor.

Proof of Concept Nedir?

Türkçeye Kavram kanıtı olarak geçen PoC, fikrin pratikte uygulanabilir olduğuna dair onay elde etmek için belirli bir varsayımı test etmeyi içeren genel bir yaklaşımdır. Başka bir deyişle, yazılım ürününün veya ayrı işlevinin belirli bir iş sorununu çözmek için uygun olup olmadığını gösterir. Bu sistemler genellikle yazılım geliştirilme aşamalarında test sonrası aşamalarda kullanılır. Blockchain teknolojisinde ise bu sistemler büyük boyutlu verilerin ağdaki güvenliğinin sağlanması ve işlenmesi için kullanılır.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
314.822,78 TL 7,22%
ethereumETH/TRY
17.096,15 TL 8,23%
tetherUSDT/TRY
16,73 TL 0,12%
usd-coinUSDC/TRY
16,70 TL 0,09%
bnbBNB/TRY
3.542,25 TL 4,35%
binance-usdBUSD/TRY
16,70 TL 0,23%
xrpXRP/TRY
5,37 TL 3,49%
cardanoADA/TRY
7,41 TL 5,72%
solanaSOL/TRY
533,27 TL 6,93%
dogecoinDOGE/TRY
1,06 TL 9,67%
Bağlantıyı kopyala