RBI Başkanı Kripto Konusunda Katı Duruşunu Sürdürüyor

RBI Baskani Kripto Konusunda Kati Durusunu Surduruyor 1

Kripto para konusunda her ülkenin kendi politikalarına göre bir bakış açısı olduğunu görüyoruz. Bu noktada Hindistan ise uzun süerdir kriptolara katı ve yasakçı bir bakış açısıyla yaklaşıyor. Özellikle G20 zirvesinde sık sık küresel bir kripto düzenleme iş birliğine çağırıda bulunan Hindistan, son olarak bir uyarıda daha bulundu: Kripto bir sonraki mali krizi tetikleyebilir.

RBI Baskani Kripto Konusunda Kati Durusunu Surduruyor 2

RBI Başkanı Kripto Düzenlenmese Mali Krize Neden Olabileceğini Düşünüyor

Kripto para sektörü teknik yapısı nedeniyle her kesim tarafımdan ney bir şekilde anlaşılamayabiliyor. Ne yazık ki çok fazla türü ve versiyonu bulunan kripto paralar, türünün en kötüye kullanılan ürünleri ile yargılanıyorlar. Hindistan ise benzer bir bakış açısıyla kripto paraların düzenlenmemesini ekonomik bir tehdit olarak görüyor.

Hindistan Merkez Bankası Başkanı Shaktikanta Das, kripto paraların düzenleme olmaması durumunda bir sonraki mali krizi ateşleyebileceği konusunda uyarıda bulundu.

Mumbai’de düzenlenen bir etkinlikte konuşan Das, FTX‘i örnek göstererek düzenleme gerekliliği konusunda şu ifadelere yer verdi:

“Kripto para biriminin makroekonomik ve finansal istikrarımız için bazı büyük doğal riskleri bulunuyor. Kriptolar kontrolsüz bir şekilde büyürse, bir sonraki mali kriz gelecektir”

Bununla birlikte kriptoların çok fazla spekülatif olduklarını vurgulayan Das, Das, RBI için ana endişenin, kripto para birimlerinin altta yatan bir değerinin olmaması olduğunu söyledi ve “yüzde 100 spekülatif bir varlık” dedi. 

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
533.913,60 TL 1,34%
ethereumETH/TRY
33.971,06 TL 1,48%
tetherUSDT/TRY
19,17 TL 0,02%
bnbBNB/TRY
6.029,56 TL 0,50%
usd-coinUSDC/TRY
19,17 TL 0,07%
xrpXRP/TRY
10,27 TL 2,74%
cardanoADA/TRY
7,13 TL 3,86%
staked-etherSTETH/TRY
33.857,11 TL 1,68%
dogecoinDOGE/TRY
1,42 TL 2,09%
matic-networkMATIC/TRY
20,76 TL 3,16%
Bağlantıyı kopyala