RBI Banka Kartı ile Token Hizmetlerine İzin Verdi

RBI STUDY

Kart verilerinin güvenliğini sağlamak amacıyla, Hindistan Merkez Bankası (RBI), token’laştırma kapsamını genişletti ve kart veren kuruluşların token hizmeti sağlayıcıları olarak hareket etmesine ve banka kartı ile token hizmetlerine İzin verdi. 

Tokenizasyon hizmetleri kapsamında, kartlar aracılığıyla işlemleri kolaylaştırmak için bir alternatif oluşturuldu. 

Salı günü RBI, cihaz tabanlı token’laştırma konusunda, borsaların gerçek kart verilerini depolamasını engelleyecek şekilde kart dosyası yapılandırma hizmetlerini genişletti. Böylece kullanıcılar artık banka kartı ile token işlemlerini gerçekleştirebilecek.

Dosyadaki kart tanımı, gelecekteki işlemleri işlemek için ödeme ağ geçidi ve satıcılar tarafından depolanan kart bilgilerini ifade etmekte.

RBI tarafından bulan açıklamalardan bazıları şu şekilde: 

“Kart veren kuruluşların, token hizmeti sağlayıcıları olarak, banka kartı ile token hizmetlerine izin verilmiştir. Cihaz tabanlı tokenizasyon çerçevesini CoFT hizmetlerine genişletirken, kart verilerinin kullanımı, ek kimlik doğrulama faktörü gerektiren açık müşteri onayı ile yapılacaktır”

0379 637492432914020673

Kararın, kart işlemlerinde kolaylık sağlarken, kart verilerinin güvenliğini de güçlendireceğini söyleniyor. 

RBI, ödeme işlem zincirindeki birçok kuruluşun, çevrimiçi kart işlemlerini gerçekleştirirken kullanıcılar için kolaylık ve rahatlık faktörüne atıfta bulunarak gerçek kart ayrıntılarını sakladığını söyledi. 

Bazı borsalar müşterilerini kart bilgilerini saklamaya zorunlu kılmakta. Bu tür ayrıntıların çok sayıda üye işyerinde bulunması, kart verilerinin çalınma riskini önemli ölçüde arttırıyor. Bu tarz çözümler daha güvenli ticaretin yapılmasına olanak tanıyor.

Banka Kartı Bilgileri Problem Yaratıyor

Çoğu aracı borsa, kullanıcıların işlem yapabilmesi için banka kart bilgilerini detaylı olarak talep ediyor. bu da yaşanabilecek herhangi bir saldırı durumunda kullanıcıların verilerini kaybetmesine sebep olabiliyor. Yakın zamanda yapılan bir araştırmada yaklaşık 500 bin kişinin kredi kartı bilgilerinin çalındığı ortaya çıkmıştı. RBI’nın verdiği bu karar kullanıcıların çok daha rahat bir şekilde kripto para ticareti yapabilmesine olanak tanıyor.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 370.972,50 TL 1,21%
ethereum
Ethereum (ETH) 25.552,74 TL 2,81%
cardano
Cardano (ADA) 20,36 TL 9,78%
tether
Tether (USDT) 8,66 TL 0,23%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 3.076,71 TL 2,36%
xrp
XRP (XRP) 8,22 TL 4,15%
solana
Solana (SOL) 1.223,93 TL 5,24%
polkadot
Polkadot (DOT) 267,91 TL 6,12%
usd-coin
USD Coin (USDC) 8,66 TL 0,17%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 1,83 TL 4,08%
Copy link
Powered by Social Snap