Quentin Tarantino, Pulp Fiction NFT’si Nedeniyle Dava Edildi

quentin tarantino pulp fiction nftsi nedeniyle dava edildi

1994 yapımı kült film Pulp Fiction’ın yönetmeni Quentin Tarantino, planlı NFT satışı konusunda bazı yasal zorluklarla karşı karşıya. Öyle ki Pulp Fiction başta olmak üzere diğer birçok Tarantino filminin yapımcılığını yapan Miramax, Pulp Fiction’ın haklarına sahip olduğunu iddia ederek yönetmene dava açtı.

Yapım şirketi, Tarantino’nun “Pulp Fiction NFT planlarını Miramax’tan gizli tuttuğunu” iddia etti. Miramax ayrıca Tarantino’nun sözde saklı haklarının kendisine NFT planlarını takip etme hakkı verdiğini iddia ettiğini de söyledi. 

quentin tarantino pulp fiction nftsi nedeniyle dava edildi 2

Quentin Tarantino’nun başı Pulp Fiction NFT’sini Yüzünden Ağrıyabilir

Pulp Fiction 1994 yılında vizyona girdi ve Tarantino’ya En İyi Orijinal Senaryo dalında Akademi Ödülü kazandırdı. Yapımcı Miramax ise yeni gerçekleşen NFT satışı için sunduğu şikayette sözleşmenin ihlali, haksız rekabet ve ticari marka ihlali iddiasında bulundu. Miramax’in ortaya çıkan mahkeme belgelerinde, şu ifadeler dikkat çekti:

“Tarantino’nun davranışı, Miramax‘ı, Miramax’ın en ikonik ve değerli film mülklerinden biriyle ilgili sözleşme ve fikri mülkiyet haklarını uygulamak, korumak ve korumak için değerli bir işbirlikçiye karşı bu davayı açmaya zorladı. Kontrol edilmediğinde, Tarantino’nun davranışı başkalarını Miramax’ın kendi girişimine dahil olduğuna inanmaya yönlendirebilir. Ayrıca başkalarını da benzer anlaşmaları veya teklifleri takip etme haklarına sahip olduklarına inanmaya yönlendirebilir; oysa aslında Miramax, geliştirme, pazarlama, ve derin film kütüphanesiyle ilgili NFT’leri satma hakkına sahiptir.”

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 702.345,80 TL 6,60%
ethereum
Ethereum (ETH) 60.422,76 TL 9,27%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 8.044,72 TL 6,81%
tether
Tether (USDT) 13,70 TL 0,18%
solana
Solana (SOL) 2.784,39 TL 10,24%
cardano
Cardano (ADA) 20,14 TL 11,75%
usd-coin
USD Coin (USDC) 13,70 TL 1,09%
xrp
XRP (XRP) 11,47 TL 7,95%
polkadot
Polkadot (DOT) 396,56 TL 9,16%
terra-luna
Terra (LUNA) 937,13 TL 7,26%
Bağlantıyı kopyala