Profanity Ethereum Adreslerinden 3.3 Milyon Dolar Çalındı

Profanity Ethereum Adreslerinden 3.3 Milyon Dolar Calindi

Blockchain adreslerinin güvenliği, tüm varlıklarınızın güvenliği demektir. Bu adresler aynı zamanda sizin cüzdanınız olduğundan, anahtarınızı başka birine vermek, cüzdanı vermek demektir. Diğer taraftan bir adres oluşturucu kullanmak da cüzdanınızı her şeyinizi birinden almaktan başka bir şey değil. Ne yazık ki 3.3 milyon dolarlık çalınan varlıkların sahipleri bunu Profanity kullandığı için acı yoldan öğrenmiş oldu.

Profanity ile Üretilen Ethereum Adreslerinden 3.3 Milyon Dolar Çalındı

Kısa bir süre önce 1inch, Profanity üzerinde bir güvenlik açığı olduğunu, Profanity üzerinden adres üretilmemesi ve üretilmişse varlıkların acilen farklı bir adrese taşınması gerektiğini açıklamıştı. Sistemi nasıl çalıştığına dair detaylı bir Case raporu da yayımlayan 1inch’in duyurusu ne yazık ki varlıkların çalınmasına engel olamadı.

Öyle ki Etherscan‘ın verilerine göre, bir bilgisayar korsanı Profanity adlı bir araçla oluşturulan birden fazla Ethereum adresinden 3.3 milyon dolarlık varlığı çalmayı başardı.

Yapılan saldırı ilk olarak anonim güvenlik analisti ZachXBT tarafından 16 Eylül’de fark edildi.

Son olarak “johguse” adlı anonim bir geliştiricisine göre, Profanity üzerindeki geliştirme çalışmaları birkaç yıl önce durdurulduğunu belirtelim.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
369.468,33 TL 3,80%
ethereumETH/TRY
25.023,62 TL 4,09%
tetherUSDT/TRY
18,54 TL 0,04%
bnbBNB/TRY
5.412,08 TL 2,25%
usd-coinUSDC/TRY
18,56 TL 0,09%
xrpXRP/TRY
8,69 TL 5,30%
binance-usdBUSD/TRY
18,54 TL 0,02%
cardanoADA/TRY
8,00 TL 2,24%
solanaSOL/TRY
622,87 TL 3,35%
dogecoinDOGE/TRY
1,12 TL 0,94%
Bağlantıyı kopyala