ProDeFi Projesi Nedir?

prodefi

DeFi son zamanların oldukça popüler terimlerinden biri.

Merkeziyetsiz Finans olarak çevirebileceğimiz DeFi “Decentralised Finance”in kısaltmasıdır.

ProDeFi; merkezi sistemler ve süreçler aracılığıyla aksaklıklara karşı güvenli ve korumalı bir katman sağlarken, merkeziyetsiz mimarilerin şeffaflığından ve güvenliğinden yararlanarak çözümler oluşturmak için yarı merkeziyetsiz bir yaklaşım sunuyor.

Bu kafa karıştırıcı gelmiş olabilir, o yüzden konuyu biraz daha açayım.

Başta MakerDAO gibi tanınmış DeFi projeleri geleneksel finans sistemlerinde devrim yaratmaya aday. Bununla birlikte bu projeler kullanım durumları, entegrasyonun önündeki teknik engeller, regülasyon ve yasal belirsizlikler nedeniyle büyük kitleler tarafından benimsenmede istenen hedeflere ulaşamıyor. Bu komplikasyonlar dolayısıyla hem kullanıcılar hem de işletmeler bir araya gelemiyor.

Tam da bu noktada ProDeFi farklı bir yol öneriyor: Merkezi ve merkeziyetsiz ilkelerin bir arada kullanıldığı hibrit bir çözüm.

Bunun gerçekleştirilebilmesi için hem dünya çapında finansal kurumlardan lisanslar alınacak hem de blockchain teknolojisinden yararlanılacak.

Nasıl?

Uygulama üç aşamada gerçekleştirilecek.

İlk Aşama

Likidite havuzları oluşturularak, testnet geliştirilerek ve bir arayüz sağlanarak ekosistemin temeli oluşturulmaya odaklanılacak.

İkinci Aşama

ProDeFi Chain geliştirilecek, zincirler arası birlikte çalışabilirlik (cross-chain interoperability), oracle hizmetleri ve ekosistem ödülleri gibi temel işlevlerin uygulanması sağlanacak.

Üçüncü Aşama

Kripto endeks fonu, yerel/sınır ötesi transferler ve borç verme platformu gibi merkezi olmayan uygulamaların geliştirilme süreci tamamlanacak.

Sonuç olarak ProDeFi; tamamen merkeziyetsiz bir modele doğru ilerleme amacı ile her birinin en iyi unsurlarını birleştirerek merkezi ve merkezi olmayan finans arasında bir köprü olmayı hedefliyor.

Projenin Merkeziyetsiz ve Merkezi Çözüm Önerileri

  1. Lending*

 

Merkeziyetsiz Yönü:

Borç verenler fonlarını ProDeFi likidite havuzlarına yatırır; borç alanlar basit bir KYC sürecinden sonra bu fonlara ulaşıp kredi alabilir.

Merkezi Yönü:

Borçlunun temerrüde düşmesi durumunda (borcun ödenmemesi) ProDeFi, fonları geleneksel yargı süreçleri ve anlaşmazlık çözüm yöntemleri aracılığıyla geri alacak.

* “Ödünç, borç, kredi verme” anlamlarına gelen bu terim kripto piyasalarında “kaldıraçlı işlem yapanlara coin’lerinizi kiraya verme” demek.

  1. Varlık Yönetimi

 Merkeziyetsiz Yönü:

Yatırımcılar, ProDeFi sözleşmesi ile fon yapısına oy verebilir ve fonların çeşitli protokoller arasında dağılmasını onaylayabilir.

 Merkezi Yönü:

ProDeFi, fon operasyon sorumlusu olarak işlev görmek için birden fazla lisans kullanır ve finansal yapısına bağımsız denetçilerin erişimine izin verir.

  1. Dijital Ödemeler

Merkeziyetsiz Yönü:

Kullanıcılar, ProDeFi likidite havuzları aracılığıyla hem zincirler arası hem de diğer kripto para işlemleri yapabilirler.

Merkezi Yönü:

ProDeFi, yatırımcılar için fiat-kripto takas hizmetleri sunmak için birden fazla lisans kullanıyor.

Likidite Havuzları

ProDeFi ekosisteminin can damarı olan bu akıllı sözleşmeler, topluluk üyelerinin ProDeFi finansal çözümlerine likidite sağlamak için fonların stake edilmesine olanak tanır ve daha sonra kârın bir kısmını alır.

  • Çok sayıda protokol üzerinden oluşturulabilir ve dağıtılabilir.
  • Kullanıcıların gizliliğini korumak için sıfır bilgi (zero-knowledge) teknolojilerinden yararlanılır.
  • Ön onay olmadan tüm kullanıcılar tarafından erişilebilir.

Birlikte Çalışabilirlik

ProDeFi Chain, istikrarlı ve sözleşmeleri destekleyen eski protokollere önem vererek zincirler arası birlikte çalışabilirliğe odaklanacak.

  • ProDeFi Chain, Tendermint Core konsensüsü ile güçlendirilmiş.
  • Merkeziyetsiz bir oracles ağı, basitleştirilmiş bir konsensüs prosedürü yoluyla zincirler arası veri beslemeleri sağlayacak.
  • Mevcut DeFi girişimlerinin devreye alınması, piyasaya sürme süresini kısaltacak ve daha açık bir ekosistem yaratacak.

ProDeFi Token

Projenin kendine ait PDT token’ı mevcut. PDT ProDeFi ile ilgili tüm çözümlerde kullanılabilecek.

PDT; ProDeFi Chain’inin değer taşıyıcısı olacak, tüm işlemler için gaz ödemesi olarak harcanacak,  stake ve blok üretimi için teminat olarak kullanılacak. Oracle hizmeti tarafından sağlanan blok üretimi ve veri feed’leri için ödüller de PDT olarak dağıtılacak.

PDT sahipleri, sistem içi verilecek kararlarda oy verme gücüne sahip olacak; ücret miktarlarından kod tabanındaki değişikliklere kadar…

Whitapaper’da toplam arz 6 milyar PDT olarak görülüyor.

 

Token dağılımı şu şekilde:

Ekip

Projenin ikisi danışman toplam 10 kişilik bir ekibi var.

James Hong, Kurucu Ortak

Sayısız başarılı girişimden elde edilen 15 yıllık tecrübeye sahip. Uluslararası Koçluk Federasyonu (ICF) Yaşam Koçu sertifikası aldı ve Singapur’daki yerel topluluklarda ve kâr amacı gütmeyen kuruluşlarda İcra Kurulu üyesi olarak görev yaptı. Blockchain teknolojisinin ortaya çıkmasından önce James, Hyundai Heavy Industries’in bölgesel distribütörünün yönetiminde Denizcilik ve Offshore sektöründe çalıştı. O zamandan beri denizcilik, offshore ve enerji gibi geleneksel endüstrilerde yeni teknolojilerin dijitalleşmesine ve uygulanmasına aktif olarak katkıda bulunurken, işletme düzeyinde blockchain çözümleri için çeşitli pazarlara açılma stratejileri kavramsallaştırdı.

Ekibin tamamını görmek için buraya tıklayın.

Partnerler

Yol Haritası

Proje hakkında daha fazla detay için Whitepaper’a göz atabilirsiniz.

Twitter’a giriş tarihleri çok yeni; Şubat 2020. Takipçi sayıları henüz 56.

Telegram’da bu sayı 210.

ProDefi projesinden haberdar olmamı sağlayan Erkan Hocama (@_ErkanG) huzurlarınızda teşekkür ederim.

Barış Kardeş

Barış Kardeş

Sevgiye dâir ne varsa ben orada varım, savaşa dâir ne varsa ben orada yokum. Mevlânâ.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 379.805,39 TL 1,52%
ethereum
Ethereum (ETH) 26.878,58 TL 4,02%
cardano
Cardano (ADA) 19,27 TL 2,14%
tether
Tether (USDT) 8,64 TL 1,12%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 3.243,98 TL 1,28%
xrp
XRP (XRP) 8,49 TL 1,56%
solana
Solana (SOL) 1.280,07 TL 4,34%
polkadot
Polkadot (DOT) 270,77 TL 3,01%
usd-coin
USD Coin (USDC) 8,64 TL 0,70%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 1,92 TL 2,80%
Copy link
Powered by Social Snap