Primex Finance, Geleneksel ile DeFi Arasındaki Boşluğu Kapatacak

primex finance geleneksel ile defi arasindaki boslugu kapatacak 1

Merkeziyetsiz finans (DeFi), kredi verme konusunda son zamanlarda iyiden iyiye öne çıkmaya başladı. İşlemlerde aracıyı ortadan kaldıran ve işlem yapan taraflara fayda sağlayan DeFi, birçok kişinin gündeminde. Merkeziyetsiz aracılık protokolü Primex Finance da DEX’leri ve borç verme sistemini yeni bir TradFi ekosisteminde birleştirmeye karar verdi.

DeFi’de kredi verme sistemine yakından bakacak olursak,

Kredi verenlerin banka adımını atlayarak kazançlarını artırmasını sağlayan sistem, kredi çekenlerin de aracı kriterlerini karşılamasalar bile ihtiyaç duydukları fonları alabilmelerine imkan sağlıyor. Tabii burada ufak bir detay var. Sektör hala çok genç. Bu yüzden tüketiciye sunulan geleneksel tekliflerle tamamen rekabet edilebilmesi için ek uygulamalar şart.

Son yıllarda dünya, giderek artan şekilde tokenizasyona ilgi gösteriyor. Sektör, zaten daha fazla dijital varlığın olduğu bir geleceğe doğru gidiyor. Bunların sonucunda, geleneksel finanstan yaygın olan kaldıraçlı (marj) ticaret gibi kullanım durumları, merkezi olmayan bir muadil gerektiriyor.

primex finance geleneksel ile defi arasindaki boslugu kapatacak 2

Şimdi burada biraz da marj ticaretini incelemek gerekiyor.

Marj ticaretinde, borç bir yatırımcı tarafından daha büyük alım satım yapmak için kullanılabiliyor. Bu yatırımla, borç vereni korumak için bir miktar müşteri koruması gerekiyor. Blok zinciri teknolojisi de anonim olduğu için müşterinin aynı düzeyde tanınmasını sağlayamıyor.

Çözümün tanımlanması, bir borç verenin likidite sağlama becerisine ve bit trader’ın kaldıraçlı ticaret pozisyonları açmak için platformu kullanma becerisine bağlı. Primex Finance da bunu gerçekleştirmek için borç verenlerin likidite sağlamasına ve trader’ların bunu marj ticareti pozisyonlarında kullanmasına imkan tanıyan, zincir üstü geçmiş ticaret verilerine dayanan dinamik risk profili için bir çözüm tanımladı.

Sektör Genelindeki Endişeler

Protokol, kullanıcılara en ideal çözümü sağlamak adına kendini mevcut pazar tekliflerinden ayıracak birkaç temel özelliğe sahip.

Bugün sektörde yaygın olan durum pazar bölünmesi ve merkezi borsalarda sınırlı sayıda varlık bulunması. Bu iki sorun çapraz DEX ticaretinin oluşturulmasıyla çözülür. Bu da kullanıcıların girebileceği kaldıraçlı pozisyonların sayısını artırır. Protokol tek borsayla sınırlı değil. Bu yüzden diğer faktörlerin yanında mevcut likiditeyi de dikkate alır.

Trader’lar aynı zamanda paylaşılabilen, daha yüksek getiriler üreten kârlı ticaretin doğrudan bir sonucu olan ve kredi verenlerin kazançlarını da artıran marj ticareti performansıyla desteklenen verim çiftliği fırsatlarından da faydalanabilir. Onlara fırsak sağlamak, pozisyon açarken teminat gereksinimlerinin ortadan kaldırılması demek. Bunun yerine, trader’ların haricinde bir cüzdana transfer gerektirmeden yalnızca depozito kilitlemek gerekiyor. Tasfiye gerçekleştiğinde ise kilitli varlıklar daha sonra protokolün kilitli toplam değerine aktarılır. Her trader, daha sonra kişisel cüzdanları yerine akıllı bir sözleşme aracılığıyla DEX ile etkileşime girer.

Burada trader’ları korumak için yapay zekadan destek alınıyor. Protokol, kullanıcıları sürekli olarak değerlendirmek, her birini puanlayacak ve yüksek oynaklıktan kurtulabilirlerse potansiyel fırsatlar sunacak.

Primex Finance hakkında daha fazla bilgi için: https://primex.finance/

Stratos Technologies baş yatırım yetkilisi Rennick Palley, Primex Finance projesi için şunları söyledi:

“Primex, merkezi bir borsa veya teminatlı bir borç verme protokolünden geçmeden bir portföy yürütmek isteyenler için bir oyun değiştirici. Primex, tradefi’nin, prime brokerlerin pek çok yeteneğinin yerini alıyor”

Primex Finance ekibi, prototipi 2022’nin ilk çeyreğinde piyasaya sürmeyi planlıyor. Şirket bunu, geleneksel finansal hizmetler ile DeFi arasındaki boşluğu kapatmaya yönelik bir hedef olarak değerlendiriyor.

Website: https://primex.finance/
Twitter: https://twitter.com/primex_official
Telegram: https://t.me/primexfinance
Discord: https://discord.com/invite/tMAK2mVhwf
Medium: https://blog.primex.finance/

Hazal Orta

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
459.838,63 TL 3,21%
ethereumETH/TRY
30.537,62 TL 5,64%
tetherUSDT/TRY
15,84 TL 0,06%
usd-coinUSDC/TRY
15,86 TL 0,08%
binancecoinBNB/TRY
4.744,77 TL 0,09%
bnbBNB/TRY
4.689,64 TL 2,28%
xrpXRP/TRY
6,35 TL 6,53%
binance-usdBUSD/TRY
15,87 TL 0,03%
cardanoADA/TRY
8,08 TL 9,52%
solanaSOL/TRY
771,84 TL 10,26%
Bağlantıyı kopyala