bitcoinBTC/TRY
1.269.025,31 TL 1,09%
ethereumETH/TRY
65.490,97 TL 1,09%
tetherUSDT/TRY
28,90 TL 0,22%
bnbBNB/TRY
6.663,68 TL 1,01%
xrpXRP/TRY
18,07 TL 0,02%
solanaSOL/TRY
1.838,14 TL 3,43%
usd-coinUSDC/TRY
28,90 TL 0,06%
staked-etherSTETH/TRY
65.479,98 TL 0,23%
cardanoADA/TRY
12,91 TL 8,04%
dogecoinDOGE/TRY
2,87 TL 8,17%

Paylaş

Polygon’da İşlem Kesintisi Nedeniyle Güvenlik Endişesi

polygonda islem kesintisi nedeniyle guvenlik endisesi1

Polygon‘da işlem kesintisi yaşanıyor. Layer 2 ölçeklendirme çözümü, 11 saatten fazla bir süredir çalışmazken kullanıcılar da endişelendi. Ağ, uzun süreli hizmet kesintisi nedeniyle açıklama yaptı.

11 saatten fazla bir süredir yeni bir blok üretmeyen Polygon’da geliştiriciler sorunu ağdaki teknik bir yükseltmeye bağladı. Yükseltmeden sonra gelen TSİ 20:00’de başlayan kesintinin “Heimdall düğümüyle ilgili” olduğu aktarıldı.

Polygon’da İşlem Kesintisi Sonrası Fonlar Güvende

Kesinti nedeniyle endişelenen kullanıcılar mesleklerinin ve kripto işlemlerinin kesintiden olumsuz etkilendiğini belirtti.

Polygon kullanıcıları için sakinleştiren açıklama ise geliştiriciler tarafından yapıldı. Açıklamada kullanıcılar arasındaki işlemlerin hatadan etkilenmediğinin altı çizildi. Yalnızca doğrulayıcı işlemlerin hata ile karşılaştığı bu nedenle fonlarda bir endişe sebebi olmadığı belirtildi.

Ethereum ölçeklendirme çözümü Polygon, “Yükseltmede fikir birliğini etkileyen, farklı Heimdall doğrulayıcılarının zincirin farklı sürümlerinde olmasına neden olarak 2/3 fikir birliğine ulaşılamayan bir hata olabileceğinden şüpheleniyoruz.” açıklamasını yaptı.

Heimdall, ağın fikir birliğine varmasına yardımcı olan bir dizi hisse kanıtı (PoS) düğümüdür. Polygon‘un düzelttiği son büyük hata, 24 milyar dolarlık fonu riske attı , ancak 2021’in sonunda sorunsuz bir şekilde düzeltildi.

Hasan Selçuk Turan

Hasan Selçuk Turan

Hasan Selçuk 1991’de Ankara’da doğdu. İlköğretim ve lise sürecini tamamlayana kadar burada hayatına devam etti. Lise yıllarından itibaren bilim-teknoloji ve medyaya ilgi duydu. 2010’da Galatasaray Üniversitesi’nde Felsefe bölümüne başlayan Hasan Selçuk, buradaki eğitimi esnasında ilgilendiği alanlara yönelik adımlar attı. Ulusal çapta yayın yapan organlarda ilk yazılarını 2014’te yayımladı. 2015’te açık öğretim ile Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünü tamamladı. Felsefede en çok yoğunlaştığı filozoflar Descartes, Spinoza ve Kant oldu. Prof. Dr. Aliye Kovanlıkaya ile bu filozofların ‘hayal gücü/imagination’ yetisini ele alışlarını ortaya koyan bir Bitirme Ödevi çalışması yaptı. Galatasaray ve Mimar Sinan Üniversitelerinden çeşitli öğrenciler ve Dr. Alber Nahum ile “Spinoza Okuma Atölyesi”nde bulundu. Akademik eğitiminde derinleşmeyle beraber hobilerine zaman ayırmayı ve sosyal hayatı da ihmal etmedi. 2016’nın Kasım ayında öğrenciliği devam ederken medyada profesyonel olarak yer almaya başladı. Dergi editörü olarak çalıştı. İlgi alanları arasına tarihi de ekleyen Hasan Selçuk’un çalışmaları düzenli yayımlanır hale geldi. 2018’de üniversiteyi çift diploma ile bitirdi, Galatasaray Üniversitesi ve Sorbonne Üniversitesi Felsefe bölümlerinden mezun oldu. Aynı yıl tüm zamanların en çok okunan ve takip edilen yazarlarından Yuval Noah Harari ile röportaj yapan Türkiye’deki birkaç gazeteciden biri oldu. Medya ve iletişim üzerine bir kariyer hedefi tasarlayan Hasan Selçuk, sunuculuk ve yeni medya hakkında çeşitli eğitimler aldı. Blokzincir ve kripto varlık dünyasıyla 2019’da tanıştı. Bu zamanlamanın oldukça geç olduğunu fark ederek hızla konu hakkındaki kapsamlı kitapları ve makaleleri zihnine işledi. İnternet yayıncılığının olmazsa olmazları olan SEO, Doğru ve Güvenilir Bilgiye Erişim, E-Ticaret, Şikayet Süreçleri ve Sosyal Medya Uzmanlığı gibi konulardaki eksik bilgilerini tamamladı. 2021’de internet ortamında Dış Haberler Editörlüğü yaptı. Haber, röportaj ve özel dosya gibi işlerini çalıştığı kurumda yayımladı. Felsefi derinlik bulduğu hemen her şeyle ilgilenebilen, derinlemesine araştırma yapmayı ve analiz etmeyi seven Hasan Selçuk, 2022 Şubat’ta Kriptomeda’ya katıldı ve Nisan sonuna kadar Kriptomeda çatısı altındaki yayın kuruluşlarına içerik hazırladı. Hasan Selçuk’un geçmişteki çalışmalarının çoğunluğuna ve Kriptomeda’daki tüm çalışmalarına internetten erişilebiliyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala