bitcoinBTC/TRY
738.558,06 TL 2,65%
ethereumETH/TRY
45.125,96 TL 3,34%
tetherUSDT/TRY
27,34 TL 0,03%
bnbBNB/TRY
5.876,81 TL 1,52%
xrpXRP/TRY
13,89 TL 1,54%
usd-coinUSDC/TRY
27,34 TL 0,04%
staked-etherSTETH/TRY
45.116,67 TL 3,36%
cardanoADA/TRY
6,81 TL 1,74%
dogecoinDOGE/TRY
1,68 TL 1,57%
solanaSOL/TRY
542,66 TL 4,23%

Paylaş

Polygon Fund’ın Yılın İlk Çeyreğindeki Kripto Yatırımları (2023)

polygon fund yatirimlari

Bu yazımda Polygon’un girişim sermayesi kolu Polygon Fund’ın 2023 yılının ilk çeyreğindeki kripto para sektöründe yaptığı yatırımlara yakından bakacağız. 

Ethereum’un ölçeklenebilirliğini arttırmayı hedefleyen en popüler katman-2 projelerinden biri olan Polygon, girişim sermayesi kolu Polygon Fund (Polygon Ventures) aracılığıyla Ethereum ve Polygon üzerinde yeni merkezsiz uygulamaların geliştirilmesine yardımcı olmaya odaklanan bir risk sermayesi fonu. Polygon Fund’a blockchain altyapısını kullanarak oyun, metaverse veya web3 uygulamaları geliştiren herkes fon için başvurabilir.

Polygon Fund gibi risk sermayesi fonlarının potansiyeli yüksek girişimleri, henüz proje aşamasındayken bulup erkenden yatırımlar yapıyor. Bu nedenle potansiyeli yüksek yeni kripto para projelerini bulmak isteyen bireysel yatırımcılar için risk sermayesi şirketlerinin para akışını takip etmek akıllıca olabilir. 

Sözü çok uzatmadan Polygon Fund’ın 2023 yılının ilk 3 ayında yaptığı kripto para yatırımlarına yakından bakalım. Çeşitli kaynaklardaki verileri göz önünde bulundurduğumuzda Polygon Fund 12 farklı yatırım turuna katıldığı göze çarpıyor. Bunlar şu şekilde:

1- SYKY

Ralph Lauren’in eski Dijital ve İçerik Direktörü ve Burberry’nin Dijital ve Sosyal Pazarlama Direktörü Alice Delahunt tarafından kurulan SYKY, yeni nesil moda tasarımcıları ve tüketiciler için bir kuluçka merkezi, pazar yeri ve sosyal topluluk olarak faaliyet göstermeyi hedefliyor. SYKY, blockchain tabanlı lüks bir platformla modanın geleceğini inşa etmeyi planlıyor.

SYKY, 17 Ocak’taki Seri A yatırım turunda Polygon Fund ve diğer yatırımcılardan 9,5 milyon dolar topladı.

SYKY, blockchain hizmetleri kategorisinde faaliyet gösteriyor.

2- Intella X (IX)

Intella X, Güney Koreli oyun firması Neowiz tarafından Polygon ortaklığında geliştirilen bir oyun platformu. Intella X kendisini insanların kripto paralarla tanışmasını kolaylaştıran ve web3’teki kullanıcı deneyimiyi iyileştiren yeni nesil oyun platformu olarak tanımlıyor.

Intella X, 16 Ocak 2023’te Polygon Fund ve diğer yatırımcılardan 12 milyon dolar topladı.

Intella X, GameFi kategorisinde faaliyet gösteriyor.

3- Neopets Metaverse (NPM)

Neopets Metaverse, oyna kazan temalı bir evcil hayvan geliştirme oyunu. Neopets Metaverse, oyuncuların Neopets’lerini yetiştirebilecekleri, bakımını yapabilecekleri, özelleştirebilecekleri ve onlarla savaşabilecekleri dijital bir dünya. Tüm bu işlemler aynı zamanda blockchain’de kaydediliyor. Oynaması ücretsiz bir oyun olan Neopets Metaverse (NPM), nostaljik ve dinamik bir Web3 oyun deneyimi sunuyor.

Neopets Metaverse (NPM), 18 Ocak’ta Polygon Fund‘ın da katıldığı yatırım turunda 4 milyon dolar topladı.

Neopets Metaverse, GameFi kategorisinde faaliyet gösteriyor.

4- Davos Protocol (DAVOS)

Davos, ikili token model sistemi ile kullanıcılara kullanımı kolay bir borç verme ve stake etme deneyimi sağlayan yepyeni bir protokoldür

Proje 19 Ocak’ta Polygon Fund’ın ve Polygon kurucusu Sandeep Nailwal’ın katıldığı yatırım turunda 500.000 dolar topladı.

Davos Protocol DeFi kategorisinde faaliyet gösteriyor.

5- Fractal

Fractal, çok sayıda oyun NFT’sinin yer aldığı bir oyun odaklı NFT pazaryeri. Fractal, blockchain ve Web 3.0 kullanarak oyunculara yeni bir oyun içi deneyim sunmayı amaçlıyor.

Fractal, 24 Ocak’ta Polygon Fund‘dan stratejik yatırım aldığını açıkladı.

Fractal, NFT kategorisinde faaliyet gösteriyor.

6- NFTICALLY

NFTICALLY, Toshendra Sharma ve Rohendra Singh tarafından kuruldu. NFT’ler konusunda teknik bilgi sahibi olmayan yatırımcıların kendi NFT pazarlarını oluşturmalarına olanak sağlayan NFTICALLY, Shopify, Google Analytics, Mixpanel, Mailchimp, Zapier vb. dahil olmak üzere bir çok önde gelen platformun entegrasyonunu destekliyor.

NFTICALLY, 7 Şubat’ta aralarında Polygon Fund‘ın da yer aldığı yatırımcılardan 1 milyon dolar topladı.

NFTICALLY, blockchain hizmetleri kategorisinde faaliyet gösteriyor.

7- Nefta

Nefta, oyun stüdyolarının yüksek kaliteli Web3 oyunları geliştirmesine, piyasaya sürmesine ve büyütmesine yardımcı olan uçtan uca bir platformdur. Geliştiriciler Nefta’nın SDK’larını ve API’lerini kullanarak oyunlara, NFT’leri, çok zincirli cüzdanları, token’leri, özel pazaryerlerini ve daha fazlasını kolayca entegre edebilir.

Nefta, 16 Şubat’ta, Polygon Fund‘ın da yer aldığı yatırımcılardan 32,5 milyon dolar değerlemeyle 5 milyon dolar topladı.

Nefta, blockchain hizmetleri kategorisinde faaliyet gösteriyor.

8- Phi

Phi, blockchain kimliklerini görselleştirmek için ENS ve doğrulanmış cüzdan etkinliklerinden yararlanan bir sosyal oyun metaverse’ü. Phi kullanıcıları ENS alan adlarını kullanarak kişiselleştirilmiş alanlar oluşturabilir ve cüzdan etkinliklerine bağlı olarak oyun içi öğeler talep edebilir. Böylelikle kullanıcılar bu oyun içi öğelerle kullanarak, zincir üstü kimliklerini sergilemek için kendi Web3 dünyalarını oluşturabilir.

Phi, 17 Şubat’ta duyurduğu finansman turunda Polygon Fund‘ın da katıldığı çeşitli yatırımcılardan 2 milyon dolar topladı.

Phi, blockchain hizmetleri kategorisinde faaliyet gösteriyor.

9- Chaos Labs

Chaos Labs, kripto protokollerinin kullanıcı fonlarını korurken risk yönetimini ve sermaye verimliliğini optimize etmesini sağlayan ilk otomatik, zincir içi ekonomik güvenlik sistemidir.

Chaos Labs, 21 Şubat’taki tohum yatırım turuna Polygon Fund da da katıldı. Toplamda 20 milyon dolarlık finansman toplanan yatırım turuna OpenSea VenturesAvalanche FoundationUniswap Labs VenturesJump CryptoCoinbase Ventures gibi önde gelen kripto para şirketleri de katıldı. 

Chaos Labs, blockchain hizmetleri kategorisinde faaliyet gösteriyor.

10- Cubist

Cubist, dağıtık web3 uygulamaları oluşturulmasına olanak sağlayan bir SDK ve komut satırı aracı. Cubist, birden fazla blockchain’de çalışan merkezsiz uygulamaların bile test ve geliştirme süreçlerini sorunsuz bir hale getiriyor.

Cubist, 9 Mart’ta Polygon Fund‘ın da katıldığı tohum yatırım turunda 7 milyon dolar topladı.

Cubist, blockchain hizmetleri kategorisinde faaliyet gösteriyor.

11- Nuqtah

Nuqtah, Suudi Arabistan merkezli bir NFT pazaryeri. Suudi Arabistan İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı ile Yatırım Bakanlığı tarafından lisanslanan ilk NFT Pazaryeri olan Nuqtah, Web3 alanının bölgeye sunduğu yeni fırsatların kilidini açmayı hedefliyor. Nuqtah, bireylerin ve kurumların karmaşık blockchain altyapıları yerine kendi platformunu kullanarak kolaylıkla NFT oluşturmasına olanak sağlıyor.

Nuqtah, 15 Mart 2023’teki tohum yatırım turuna Polygon Funds ve Animoca Brands katıldı.

Nuqtah, NFT kategorisinde faaliyet gösteriyor.

12- Polytrade (TRADE)

Polytrade, TradeFi ve DeFi arasında köprü kurarak ticaret finansmanını daha erişilebilir, verimli ve şeffaf hale getirmeyi amaçlıyor. Polytrade, sağlıklı bir ekonomik büyüme için küresel ticareti dönüştürmeyi ve güçlendirmeyi hedefliyor.

Polytrade, Polygon Fund‘ın da katıldığı tohum yatırım turunda 3,8 milyon dolar topladı.

Polytrade, DeFi kategorisinde faaliyet gösteriyor.

Eğer bu içerik ilginizi çektiyse;

başlıklı yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

Tuncay Aydıner

Tuncay Aydıner

1997 yılında Rize’de doğan Tuncay İlkokul ve Ortaokul eğitimini 9 Mart İlköğretim Okulu’nda aldı. Lise eğitimini Çayeli Anadolu Öğretmen Lisesi’nde tamamladı. Tuncay, tarihe dış politikaya ve hukuka duyduğu ilgi nedeniyle üniversite eğitimine Erzurum Atatürk Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünde devam etti. 2016 yılında yaptığı araştırmalar neticesinde kripto paralarla ve Blockchain teknolojisiyle ilgilenmeye başlayan Tuncay, 1 yıllık bir çalışmanın ardından bu alanda içerikler üretmeye başladı. Tuncay, üniversite yıllarında yerli ve yabancı birçok kripto para projesinde rol alarak kripto para sektörüyle bağlarını iyice güçlendirdi. Henüz lise yıllarında gazeteciliğe ilgi duyan Tuncay, üniversite yıllarında internet dünyasına adım attı ve 2018 yılında sırasıyla Coinografi.com ve CoinBilgi.net sitelerini kurdu ve yönetti. Tuncay, üniversite yıllarından bu yana gününün tamamını kripto paralar ve Blockchain teknolojisiyle ilgilenerek, bu konuda araştırmalar yaparak geçiriyor. Tuncay’ın kripto para alanında ilgilendiği başlıca konular arasında ödeme sistemleri, NFT ve merkezsiz finans protokolleri yer alıyor. Tuncay Blockchain teknolojisine, kripto paralara, teknolojik dönüşüme, ekonomiye duyduğu ilgi nedeniyle bu alanda yüksek lisans eğitimi için yönünü dijital dönüşüm konusunda Avrupa’ya liderlik eden Baltık ülkelerine çevirdi ve 2021 yılının Ocak ayında Letonya Riga Teknik Üniversitesi Business Informatics bölümünden kabul aldı. 2021 yılının Ocak ayında Kriptomeda bünyesine katılan Tuncay, Coinkolik.com, BTCHaber.com ve CoinBilgi.net platformlarının Yayın Koordinatörlüğü görevini yürütüyor. Üniversite yıllarında girişimcilik ve doğa Sporları kulüplerinde aktif rol alan Tuncay başta futbol ve hentbol olmak üzere spora, bilgisayar ve konsol oyunlarına, fotoğrafçılığa, araştırmaya, okumaya ve öğrenmeye büyük ilgi duyuyor. Kripto para ekosisteminde spesifik olarak NFT’lerle ilgilenen Tuncay, bununla birlikte Solana, Polkadot ve Avalanche gibi akıllı sözleşmeleri ve merkezsiz finans protokollerini destekleyen projeleri yakından takip ediyor. Tuncay, Mahatma Gandhi’in “Dünyada görmek istediğin değişimin bir parçası ol.” sözünden ilham alıyor. Bu bağlamda geleneksel finansal sistemin temellerinden çatırdadığını ve dijital paraların insanlığın geleceği olduğunu düşünmesi nedeniyle kripto para ekosisteminin geniş kitlelerce benimsenmesi için çalışmalar yürütüyor. Tuncay, kripto varlıkların paranın çehresini temelden değiştirebileceğine inanıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala