bitcoinBTC/TRY
1.090.275,43 TL 2,18%
ethereumETH/TRY
59.102,78 TL 1,68%
tetherUSDT/TRY
28,94 TL 0,11%
bnbBNB/TRY
6.656,96 TL 2,05%
xrpXRP/TRY
17,59 TL 1,24%
usd-coinUSDC/TRY
28,91 TL 0,03%
solanaSOL/TRY
1.625,86 TL 3,70%
staked-etherSTETH/TRY
59.112,61 TL 1,64%
cardanoADA/TRY
11,05 TL 1,61%
dogecoinDOGE/TRY
2,31 TL 3,04%

Paylaş

Piyasalarda yön arayışı sürüyor: Gözler kritik veriye çevrildi

Piyasalar gune nasil basladi 18 Temmuz 2023

Küresel piyasalarda yeni haftaya karışık seyirle başladı. ABD Merkez Bankası’nın (Fed) yılın geri kalanında bir faiz artışına daha gideceği endişeleri risk iştahını baskıladı. Yatırımcılar, yeni haftada yoğun veri gündemine odaklandı.

Fed, geçen hafta politika faizini beklentiler dahilinde 22 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 5,25-5,50 aralığında sabit tuttu. Üyeler, yılın geri kalanında bir faiz artışının daha sinyalini verdi. Fed‘in projeksiyonu ve banka yetkililerinin açıklamaları, yatırımcılarda faiz artışı ihtimaline ilişkin endişeleri artırdı. Analistler, Fed’in faiz politikasından dolayı piyasalarda duyarlılığın kırılgan olduğunu ifade etti.

fed temmuz 2023 faiz karari belli oldu

Yatırımcılar PCE verisine odaklandı

Küresel piyasalarda gözler haftanın kritik verilerine çevrildi. Fed yetkililerinden gelecek açıklamalar ve sözlü yönlendirmelerin de yakından takip edileceği ifade edildi.

Bu haftanın en kritik verisi ağustos ayı ABD çekirdek kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi (PCE) olacak. Fed’in enflasyon göstergesi olarak kabul ettiği PCE, 29 Eylül’de açıklanacak. Beklentiler PCE’nin yüzde 4,2’den 3,9’a gerileceği yönünde. Revize edilmiş ABD 2. çeyrek GSYH verisi takip edilecek. Fed Başkanı Jerome Powell’ın 28 Eylül’de yapacağı konuşması izlenecek. Powell’ın para politikasına ilişkin mesajlarına dikkat edilecek. Fed üyesi Lisa Cook’un vereceği mesajlarda yakından takip edilecek.

Diğer taraftan Fed üyelerinden son dönemlerde şahin mesajlar gelmeye devam etti. Fed Yönetim Kurulu Üyesi Michelle Bowman, enflasyonun hedefe dönmesi için para politikasının bir süre daha kısıtlayıcı düzeyde tutulması gerektiğini söyledi. Boston Fed Başkanı Susan Collins ise faizlerin daha uzun süre yüksek kalması gerektiğini dile getirdi.

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç, Kasım 1992'de İstanbul'da doğdu. İlkokul ve lise öğrenimini İstanbul'da gördü. İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında bilimsel araştırmalarda görev aldı. 2015 yılında Dünya gazetesinde haber editörü olarak mesleğe ilk adımını attı. Dünya'da farklı dönemlerde 5 yıla yakın çalıştı. Bu sürenin son 3 aylık kısmı Dünya kadrolarınca yayın hayatına başlayan Ekonomi gazetesinde geçti. Bazı dergi ve haber platformları ile reklam ajanslarında yine editör veya metin yazarı olarak mesai harcadı. 2018 yılında blockchain ve kripto paralar ile tanıştı. 2023 yılı Ocak ayından bu yana Btchaber.com'da editör olarak görev yapıyor. Aynı zamanda İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema programında lisansüstü eğitimine devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala