Piyasada Yıl Sonu Enflasyon Beklentisi Geriledi

Piyasada Yil Sonu Enflasyon Beklentisi Geriledi

TCMB‘nin ağustos ayında yayımladığı Piyasa Katılımcıları anketinin sonucunda, piyasanın enflasyon beklentisi yüzde 41.99 olarak açıklamıştı. Son yayınlanan Eylül 2022 anketinde ise bu oranın 36.74 seviyesine gerilediği görülüyor. TCMB‘nin Eylül ayı Piyasa Katılımcıları Anketi anketinde cari yıl sonu enflasyon beklentisi (TÜFE) ise yüzde 70.60’tan yüzde 67.73’e kadar geriledi.

TCMB’nin Eylül Ayı Piyasa Katılımcıları Anketi

TCMB, Eylül ayı Piyasa Katılımcıları anketinin sonuçlarını yayımladı. Anket reel sektör ve finansal sektör temsilcileri ile profesyonellerden oluşan 40 katılımcı tarafından yanıtlandı. Sonuçlar katılımcıların yanıtları toplulaştırılarak değerlendirildi. Anketin sonuçlarına göre geçtiğimiz yılın aynı döneminde yüzde 70.70 olan yıl sonu enflasyon oranı beklentisi, yüzde 67.32’e geriledi. Diğer yandan yıl sonunda dolar/TL paritesi ise 19.51 TL olarak açıklandı. Bu beklenti Ağustos ayında 19,65 TL seviyesindeydi.

Bununla birlikte TCMB’nin bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının cari ay sonu beklentisi de bir önceki anket döneminde yüzde 14 seviyesindeyken, bu anket döneminde yüzde 13 olarak kayıtlara geçti.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
373.056,79 TL 1,16%
ethereumETH/TRY
24.936,85 TL 0,06%
tetherUSDT/TRY
18,55 TL 0,02%
bnbBNB/TRY
5.419,27 TL 0,72%
usd-coinUSDC/TRY
18,55 TL 0,14%
xrpXRP/TRY
8,90 TL 3,51%
binance-usdBUSD/TRY
18,49 TL 0,24%
cardanoADA/TRY
7,96 TL 0,36%
solanaSOL/TRY
625,71 TL 0,64%
dogecoinDOGE/TRY
1,20 TL 6,68%
Bağlantıyı kopyala