Paribu Sponsorluğundaki #KriptoVeteran Buluşmalarının Üçüncüsü Gerçekleşti

Blockchain ve kripto para dünyasının tanınmış üç ismi; Paribu sponsorluğundaki BTCHaber online canlı yayını KriptoVeteran’da buluştu.

İkincisinin 14 Temmuz’da gerçekleştiği KriptoVeteran buluşmaları, üçüncü yayını ile 1 Eylül Salı günü gerçekleştirilen yayınla ekranlara geldi. Sektörün birbirinden değerli üç ismi; Cemil Şinasi Türün, Erkan Öz ve İsmail Hakkı Polat bu yayında bir araya gelerek kripto para dünyasına ve gündeme dair önemli konuları ele alındı.

KriptoVeteran buluşmalarının üçüncüsünün ana başlıkları şunlar oldu:

  1. Küresel ekonomi-finans cephesi de yönünü kripto ekonomiye mi çeviriyor? (Rusya ExpoBank, Fidelity Yatırım, JP Morgan, Microstrategy’den ilginç haber ve gelişmeler)
  2. Merkezsiz Finans (DeFi) geleceğin finans kavramı mı yoksa yeni bir dolandırıcılık yöntemi mi?
  3. Kriptopara piyasaları radikal değişim sürecine mi giriyor?

Neler Konuşuldu?

İsmail Hakkı Polat’ın moderatörlüğünde yapılan yayında, Erkan Öz’ün “Amerikan Merkez Bankası (Fed) iflas etti” söylemi gündeme geldi. Polat bu söylemin aslında bir ironi içermediğini belirtirken, Öz de “politika anlamında” diye ekledi.

Erkan Öz Fed’in politikalarını eleştirerek; Türkiye, Rusya ve Çin gibi ülkelerin ABD dolarının hakimiyetini kırmak için çalışmalar yaptığını belirtti. Öz, Merkez bankalarının Bitcoin gibi kripto paraları dikkate almadığını zira sadece Fed’in başlı başına bir ayda bastığı paranın 1 trilyon dolar olduğunu söyledi.

DeFi’ın Mevcut Durumu ve Geleceği

İsmail H. Polat ekosistemdeki dönüşüm üzerine; kripto para ekosistemindeki dönüşümün merkezi ya da merkeziyetsiz olmak üzerine olacağına inandığını belirtti. Polat; DeFi ile gelen merkeziyetsiz finansın gerçek anlamda bankalar gibi, finans kurumlarını tehdit etmeye başladığını da sözlerine ekledi.

Erkan Öz de bunun üzerine, DeFi’daki çılgınlığın 2017’deki ICO çılgınlığına benzediğini belirtti. Öz ayrıca finansın geleceğinin DeFi’da yattığını ve fakat bugün karşımızda duran DeFi’ın muhtemelen ICO ile aynı kaderi paylaşacağını belirtti. Şöyle dedi:

DeFi’daki birçok projenin yazılımı yeterince kontrol edilmeden kullanıma sunuluyor. Bu büyük kayıplara neden olabilir.

Bir diğer yorumcumuz Cemil Şinasi Türün ise DeFi’ın bir tür Çiftlik Bank benzeri olduğunu, zamanında sıklıklıkla görülen ve halen devam eden ponzi şemalarından biri olduğunu savundu.

İsmail Hakkı Polat ise yine Türün’ün iddialı çıkışına binaen, kendisi de şunları söyledi:

DeFi aslında ayakları bilerek yere bastırılmayan bir deneysel çalışma. DeFi deneysel bile olsa mevcut finansal sistemlerden daha iyi çalışıyor.

İsmail H. Polat; ABD-Çin savaşında Çin’in blockchain kartını kullanacak olursa bundan en çok Bitcoin’in faydalanacağını söylerken, Erkan Öz ise “Bir devrim olmadığı sürece, Çin’de merkeziyetsiz teknolojilere yönelimi görmemizin mümkün olmadığını düşünüyorum” diyerek yorumda bulundu.

Sonrasında İsmail H. Polat bir tablo paylaşarak kripto para birimleri değerlendirmelerinde bulundu ve “İleride Bitcoin Cash (BCH), Bitcoin SV (BSV) ve Litecoin’in (LTC) en iyi ilk 10’dan çıkmasını bekliyorum.” dedi.

Erkan Öz ise piyasayı kasıp kavuran DeFi çılgınlığı ve Bitcoin hakkında şunları söyledi:

“İnsanlar DeFi coin’lerine yatırım yaparken çok dikkatli olmalılar. Hype’a yani söylentilere kapılmamalılar. 2017’den bu yana stablecoin’lere yönelimin arttığını görüyoruz. Bu piyasanın geliştiğinin bir göstergesi. Bitcoin ‘e alternatif olduklarını iddia eden coin’lerin eski havasının olmadığını görüyoruz.

Bitcoin, merkez bankalarına alternatif olma yolunda rakipsiz olmaya doğru gidiyor. Artık Bitcoin’i tamamlayacak projelere ihtiyaç var. Bitcoin bütün baskılara rağmen ayakta kalmayı başardı ve hala 1 numara. Hızlı, Blockchain’e alternatif merkeziyetsiz bir konsensusa sahip projelere acil olarak ihtiyaç var.”

Cemil Şinasi Türün de konu ile ilgili olarak “Önümüzdeki 6 ay içerisinde altcoin camiasında enteresan gelişmeler olacağını düşünüyorum.”derken, İsmail H. Polat da “Önümüzdeki günlerde finans sektöründeki kurum ve kuruluşların DeFi gibi deneysel çalışmaları kullanmaya başlayacağını düşünüyorum.” diyerek görüşlerini belirttiler.

Birbirinden önemli konuların konuşulduğu bu yayının tekrarını aşağıdan izleyebilirsiniz. Keyifli seyirler!

BTCHaber

BTCHaber

2016’da kurulan BTCHaber, kendi yazar kadrosu ile özgün yazılar ve içerikler üretmekte, yerli ve yabancı kaynakları takip ederek doğruluğu teyit edilmiş sadece önemli ve öne çıkan haberleri sunmaktadır. BTCHaber, kripto para piyasasının her geçen gün büyüdüğü bu dijital çağda yeni yatırım yollarının keşfetmek, gelişmeleri anbean takip etmek ve kullanıcıları doğru bilgiye ulaştırmak için kurulmuş güncel Bitcoin ve diğer kripto paraların konu alındığı haber platformudur.
https://www.btchaber.com/

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 394.709,57 TL 3,38%
ethereum
Ethereum (ETH) 28.371,74 TL 2,13%
cardano
Cardano (ADA) 19,98 TL 3,01%
tether
Tether (USDT) 8,46 TL 0,10%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 3.429,42 TL 0,96%
xrp
XRP (XRP) 9,06 TL 0,03%
solana
Solana (SOL) 1.237,06 TL 15,27%
polkadot
Polkadot (DOT) 311,57 TL 2,75%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 2,02 TL 0,09%
usd-coin
USD Coin (USDC) 8,46 TL 0,06%
Copy link
Powered by Social Snap