Panama’da Kripto Para Yasa Tasarısı Sunulacak

Abone Ol:google-news
0
16/06/2021

Muhalif politikacı Gabriel Silva, El Salvador’un ardından Panama’da da kripto paranın yasal olarak kabul edilmesi için çalışmalara başladı.

Panamalı kongre üyesi Gabriel Silva, önümüzde ay kripto para birimlerinin yasal olarak benimsenmesine potansiyel olarak öncülük edebilecek ve kripto ile ilgili işletmeler için vergi teşvikleri yaratabilecek bir yasa tasarısı sunmayı planlıyor.

Silva yaptığı açıklamada “El Salvador’un projesini olumlu, iddialı, ilginç ve kabul görmüş buldum” dedi ve bunu Panama’ya uyarlamaya çalışarak “olumlu bir rekabet” oluşturmak istediğini de sözlerine ekledi.

Silva, tasarının özellikleri hakkında daha fazla ayrıntı açıklamadı. Ancak yasanın içeriğini görüştükten sonra ayrıntılarının açıklanacağını söyledi.

Silva, Panama’nın mevcut anayasasının hükümetin yalnızca belirli para birimlerini yasal ödeme aracı olarak kullanmasını yasakladığını ve bunun da Bitcoin’in bir para birimi olarak dahil edilmesini kolaylaştırabileceğini söyledi.

Silva Olumlu Düşünüyor

Merkez bankası olmayan Panama, 1904’te Taft-Arias olarak bilinen iki ülke arasında yapılan parasal bir anlaşmanın ardından ABD dolarını resmen kabul etti.

Yerel bir para birimi olan Balboa da doların yanında dolaşımda yer alıyor.

Panama, Bukele’nin iktidar partisinin Kongre’de çoğunluğa sahip olduğu ve 84 oydan 62’si ile bitcoin yasasını onayladığı El Salvador’dan farklı bir durumda.

“Bunun El Salvador’da olduğu gibi üç gün içinde onaylanacağını düşünmüyorum ancak başarılabilir. Güçlü bir vatandaş desteği var ama gereken herkesle masaya oturacağız”

Kaynak: CoinDesk

BTCHaber E-Posta Bültenine Abone Olun!

Diğer 1.044 kişiye katılın ve bugün bizimle kripto para yolculuğunuza başlayın.

Asla istenmeyen posta göndermeyeceğiz ve kişisel bilgilerinizi kimseyle paylaşmayacağız.

Cem Yavuz

1992 yılında İzmir'de doğan Cem, Tarih üzerine eğitimini tamamladıktan sonra, kripto para sektörüne adım attı. 2017'den bu yana kripto para sektörü ile yakından ilgilenen Cem, Kriptomeda yayınlarından BTCHaber'de editör olarak görev yapıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bitcoin
Bitcoin (BTC) 280.074,40 TL 1,67%
ethereum
Ethereum (ETH) 17.631,56 TL 2,52%
tether
Tether (USDT) 8,55 TL 0,05%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 2.488,47 TL 0,66%
cardano
Cardano (ADA) 10,01 TL 0,05%
xrp
XRP (XRP) 5,10 TL 0,89%
usd-coin
USD Coin (USDC) 8,55 TL 0,18%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 1,64 TL 0,07%
polkadot
Polkadot (DOT) 110,42 TL 1,25%
binance-usd
Binance USD (BUSD) 8,55 TL 0,53%
Share via
Copy link
Powered by Social Snap