Panama’da Kripto Para Yasa Tasarısı Sunulacak

Panama

Muhalif politikacı Gabriel Silva, El Salvador’un ardından Panama’da da kripto paranın yasal olarak kabul edilmesi için çalışmalara başladı.

Panamalı kongre üyesi Gabriel Silva, önümüzde ay kripto para birimlerinin yasal olarak benimsenmesine potansiyel olarak öncülük edebilecek ve kripto ile ilgili işletmeler için vergi teşvikleri yaratabilecek bir yasa tasarısı sunmayı planlıyor.

Silva yaptığı açıklamada “El Salvador’un projesini olumlu, iddialı, ilginç ve kabul görmüş buldum” dedi ve bunu Panama’ya uyarlamaya çalışarak “olumlu bir rekabet” oluşturmak istediğini de sözlerine ekledi.

Silva, tasarının özellikleri hakkında daha fazla ayrıntı açıklamadı. Ancak yasanın içeriğini görüştükten sonra ayrıntılarının açıklanacağını söyledi.

Silva, Panama’nın mevcut anayasasının hükümetin yalnızca belirli para birimlerini yasal ödeme aracı olarak kullanmasını yasakladığını ve bunun da Bitcoin’in bir para birimi olarak dahil edilmesini kolaylaştırabileceğini söyledi.

Silva Olumlu Düşünüyor

Merkez bankası olmayan Panama, 1904’te Taft-Arias olarak bilinen iki ülke arasında yapılan parasal bir anlaşmanın ardından ABD dolarını resmen kabul etti.

Yerel bir para birimi olan Balboa da doların yanında dolaşımda yer alıyor.

Panama, Bukele’nin iktidar partisinin Kongre’de çoğunluğa sahip olduğu ve 84 oydan 62’si ile bitcoin yasasını onayladığı El Salvador’dan farklı bir durumda.

“Bunun El Salvador’da olduğu gibi üç gün içinde onaylanacağını düşünmüyorum ancak başarılabilir. Güçlü bir vatandaş desteği var ama gereken herkesle masaya oturacağız”

Cem Yavuz

Cem Yavuz

2 Ekim 1992 tarihinde İzmir’de dünyaya gelen Cem Yavuz, ilköğretimi yine doğduğu şehirde tamamladı. Liseyi İstanbul’da okuyan Cem, tarihe olan ilgisi sebebiyle üniversite eğitimini Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin Tarih bölümünde tamamladı. Cem’in ilk iş deneyimi arşiv çalışmaları üzerine oldu. Bahçelievler Belediyesi’nin tapu arşivinde görev alan Cem, web siteleri için makale yazmaya ise 2014 yılında başladı. 2014 yılından beri aktif olarak onlarca farklı konuda makale kaleme aldı. Cem bu süreç içerisinde, birçok tanınmış markanın web sitesi içeriklerini de üretti. Cem üniversiteden mezun olmasının ardından farklı sektörlerde de çalıştı. Ünlü bir GSM operatörünün tanıtımı üzerine çeşitli görevlerde bulunan Cem, tekstil sektöründe de bir yıldan fazla çeşitli görevler yaptı. Cem, ilk olarak devlet okulunda tarih öğretmenliği stajını tamamladı. Daha sonra özel bir kuruluşta bir dönem tarih öğretmenliği de yaptı. Cem’in kripto para sektörüne girişi ise 2017 yılındaydı. Kripto paralarla tesadüfen tanışan Cem, Ethereum’u oldukça ilgi çekici bulmuş ve bu konuyu araştırma yoluna gitmişti. Çeşitli kripto para borsaları ve web siteleri için rehber içerikler kaleme aldı. Rehber içerikler daha çok kripto paraların tanıtımı üzerineydi. Ayrıca blockchain teknolojisi ve kripto para madenciliği hakkında da birçok bilgilendirici yazı kaleme aldı. Daha sonra çeşitli kripto para haber sitelerinde düzenli olarak yazarlık yapan Cem, şu anda Kriptomeda yayınlarından Coinkolik ve BTCHaber’de editör olarak görev yapıyor. Cem’in kripto paraların yanı sıra farklı ilgi alanları da bulunuyor. Tarih lisans eğitimini tamamlayan Cem, hala tarihle ilgilenmeyi sürdürüyor. Özellikle Ortaçağ Türk Tarihi konusunda oldukça ilgi duyan Cem, bir dönem yerel bir gazetede tarih ağırlıklı köşe yazıları da kaleme aldı. Cem’in hobileri arasında edebiyat, sinema ve spor önemli bir yer tutuyor. Özellikle Rus edebiyatına yoğun bir ilgisi olan Cem, modern klasiklerle de bir hayli ilgi duyuyor. Cem’in tarihi filmlere de büyük bir ilgisi söz konusu. Özellikle Ortaçağ’ı konu alan filmleri yakınen takip ediyor. Cem birçok spor branşını da takip ediyor. Futbol, basketbol ve tenis, Cem’in en çok takip ettiği spor branşları arasında yer alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
358.991,11 TL 0,69%
ethereumETH/TRY
24.560,22 TL 0,62%
tetherUSDT/TRY
18,52 TL 0,03%
usd-coinUSDC/TRY
18,52 TL 0,01%
bnbBNB/TRY
5.258,60 TL 0,14%
xrpXRP/TRY
8,82 TL 0,69%
binance-usdBUSD/TRY
18,49 TL 0,31%
cardanoADA/TRY
8,04 TL 0,92%
solanaSOL/TRY
609,84 TL 2,95%
dogecoinDOGE/TRY
1,16 TL 3,78%
Bağlantıyı kopyala