Pakistan, Yapay Zeka Konusunda Kolları Sıvadı

pakistan yapay zekanin gelisimini destekliyorr

Yapay zeka son dönemin belki de üzerinde en çok konuşulan konularından biri oldu. Hal böyle olunca birçok üke ve şirkette bu alandaki çalışmalarını bir adım öteye taşımak için kolları sıvadı.

Pakistan, Yapay Zekanın Gelişimini Destekliyor

Pakistan’ın BT ve Telekom Bakanlığı, kripto para birimlerinin ülkede asla yasallaştırılmayacağını açıklamasından sonra, yapay zekanın (AI) büyümesini teşvik etmek için bir politika taslağı hazırladı. Pakistan, ulusal yapay zeka politikasıyla, diğer yatırımlar ve girişimlerin yanı sıra yapay zeka ve bağlantılı teknolojiler konusunda insan sermayesini geliştirerek bilgiye dayalı bir ekonomiye dönüşmeyi hedefliyor.

Politika çerçevesi, Pakistan’ın AI’yı kamu ve ulusal iyileştirme için entegre etme isteğini gösteriyor. Pakistan, 2023’ten 2028’e kadar değişen zaman çizelgeleriyle 15 hedef belirledi. Ülke, bu girişimleri desteklemek için BT ve Telekom Bakanlığı’nın yeterince kullanılmayan kaynak ve fonlarını kullanarak bir Ulusal Yapay Zeka Fonu kurmayı planlıyor.

Bunun yanında Pakistan’da AI için amaçlanan kullanım durumlarından bazıları arasında hava durumunu tahmin etme, tarım tedarik zinciri optimizasyonu ve sağlık hizmetleri dönüşümü sayılabiliyor.

Sena Karakılıç

Sena Karakılıç

Nur Sena Karakılıç 26 Ekim 1998 yılında İstanbul Fatih’te doğdu. 3 kardeşten en küçüğü olan Sena, aslen Edirneli. Şu anda İstanbul’da yaşamına devam ediyor. Eğitim hayatı boyunca birçok farklı şehirde bulundu. İlköğretim ve ortaokulu eğitim sürecini Yalıköy Ortaokulu‘nda tamamladı. Lise eğitimini yatılı olarak okumaya karar veren Sena, eğitimini Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Lise yıllarında amatör olarak tiyatro ve resim ile ilgilenen Sena, haberciliğe olan ilgisini bu döneminde keşfetti ardından gazetecilik bölümünü seçmeye karar verdi. Şu anda Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu olan Nur Sena, aynı zamanda Ege Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema mezunu. Eğitimine halen Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü ile devam ediyor. Gazeteciliğin temel ilkelerini benimsemiş ve haberciliğin etik değerleri çerçevesinde haber yazmaya dikkat etmektedir. Üniversite döneminde gazetecilik mesleğini sahada öğrenmenin gücüne inanan Sena, TRT Haber ve Ege Ajans’ta muhabir olarak çalıştı. Üniversite eğitimi süresinde çeşitli medya sektörlerinde uzun dönemli stajyer olarak yer aldı. Stajyer olarak çalıştığı yerlerden bazıları Turkish British Magazine ve Ege Haber. Bu kurumlarda web editörü olarak çalışmalarına devam etti. Nur Sena son zamanlarda hızla gelişen teknolojik gelişmeler ile birlikte adını günlük hayatta çokça duyduğumuz kripto varlıklar ile yakından ilgileniyor. Dijitalleşen dünya ile birlite kripto varlık sektöründe yaşanan gelişmeleri ve aynı zamanda kripto varlık ekosistemini güncel olarak takip ediyor. Dijital kanallar, teknolojik gelişmeler ve güncel olarak sosyal medyadaki gelişmeler üzerine okuma yapmaktadır. Ana akım medya ile de ilgilenen Sena, ekonomik gelişmelerin anlık takibini gerçekleştiriyor. Habercilik pratikleriyle birlikte kripto varlıklar üzerine detaylı ve geniş çaplı birçok araştırma ve okuma yapıyor. İletişim alanındaki deneyimlerini, gelişen medya sektörüne uyum sağlayacak şekilde geliştiremeye devam eden Nur Sena şu anda Türkiye’nin uzman kadrolu haber platformu olan BTCHaber TV’de içerik editörlüğü yapıyor. BTCHaber TV’de yayımlanan Kripto Bülten, kriptografik ve BTCafe programlarının içeriği ile ilgilenen Sena, her haftada yayımlanan bu 3 programın bültenlerini BTCHaber.com haber sitesine girişini sağlıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
531.268,76 TL 1,98%
ethereumETH/TRY
36.098,42 TL 1,93%
tetherUSDT/TRY
19,86 TL 0,07%
bnbBNB/TRY
6.127,35 TL 1,54%
usd-coinUSDC/TRY
19,88 TL 0,02%
xrpXRP/TRY
9,07 TL 1,05%
cardanoADA/TRY
7,29 TL 0,78%
staked-etherSTETH/TRY
36.084,12 TL 1,89%
dogecoinDOGE/TRY
1,42 TL 2,62%
matic-networkMATIC/TRY
17,32 TL 0,96%
Bağlantıyı kopyala