Opera’nın Tarayıcı Cüzdanına Solana Desteği Geliyor

operanin tarayici cuzdanina solana destegi geliyor

Popüler arama motorlarından olan Opera, 2018 yılından bu yana üzerine çalıştığı Web 3.0 atılımlarına devam ediyor. Geliştirdiği tarayıcı cüzdanına her gün yeni yenilikler getirmeyi hedefleyen Opera, son olarak 2022’nin başlarında kripto para cüzdanına Solana entegrasyonunu getireceğini açıkladı.

Opera, yaptığı basın açıklamasında, Solana tabanlı merkeziyetsiz uygulamaları destekleyen “ilk tarayıcı” olacağını söyledi. Kapalı kaynaklı bir platform olan tarayıcı eklentisi Phantom, şu anda bu alana hakim en bilindik rakip olarak biliniyor.

operanin tarayici cuzdanina solana destegi geliyor 2

Opera Tarayıcı Cüzdanına Solana Desteği

Opera’nın 2020 yılında piyasaya sürdüğü tarayıcı cüzdanı hali hazırda Bitcoin, Ethereum ve Tron ağından varlıklara ev sahipliği yapıyor. Son olarak, Solana desteği de eklemeyi planlayan ekip kripto alanına yoğun bir şekilde eğilen başka bir tarayıcı rakibi olan Brave’in de sert rekabeti ile karşı karşıya. 

DeFi Llama verilerine göre Solana, toplam değeri yaklaşık 12 milyar dolar olan en verimli ağlardan birisi. 

Diğer taraftan sahip olduğu düşük işlem ücretleri ile Solana, Opera’nın desteği sonra daha geniş kitlelere açılabilir.

Şayet Opera’nın açıklanan son verilere göre toplam kullanıcı sayısı 450 milyon’u aşmış durumda.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
443.869,72 TL 0,75%
ethereumETH/TRY
36.017,71 TL 0,24%
tetherUSDT/TRY
17,97 TL 0,12%
bnbBNB/TRY
5.908,22 TL 0,11%
usd-coinUSDC/TRY
17,97 TL 0,28%
cardanoADA/TRY
10,55 TL 5,13%
xrpXRP/TRY
7,01 TL 2,30%
binance-usdBUSD/TRY
17,97 TL 0,04%
solanaSOL/TRY
848,21 TL 0,03%
polkadotDOT/TRY
170,22 TL 0,53%
Bağlantıyı kopyala