OpenSea Üzerinde 100.000 Dolarlık Hata

OpenSea

OpenSea pazar kodundaki bir hata ile en az 42 NFT koleksiyonunun yanlışlıkla yakılmasına veya imha edilmesine neden olduğu bildirildi. Sorunun, Ethereum cüzdanlarına işaret eden, okunması kolay alan adları gibi ENS adlarının kullanımına bağlı olduğu bildiriliyor.

OpenSea, şu anda NFT satın almak için en çok kullanılan platformlardan birisi konumunda ve yalnızca Ağustos ayında 3.4 milyar dolarlık işlem hacmini aşarak bunu kanıtlıyor. Ancak, platformun kendisinde bir şeyler ters gittiği anlaşıldı. Bazı OpenSea kullanıcılarının dün keşfettiği üzere hata, kripto koleksiyoncularının sahipleri için ciddi sonuçlar doğurabilir. Öyle ki şu anda yaklaşık 100.000 dolarlık NFT yok olmuş durumda.

Ethereum cüzdan adresleri için kolayca okunabilen adlar sağlayan bir arama hizmeti olan Ethereum Name Service’in (ENS) baş geliştiricisi Nick Johnson, Salı günü “OpenSea’nin transfer sayfasında son 24 saatte ortaya çıkan bir hatanın, bazı NFT’leri yanlışlıkla yakdığını” tweetledi. Kullanıcıların bir ENS adı kullanarak bir Ethereum cüzdanına aktarmaya çalıştığı NFT’ler üzerine oluşan hata hemen dikkat çekti.

Johnson’ın kendisi de hata nedeniyle bir NFT kaybetti, ancak yalnız değil: açıkladığı verilere göre koleksiyoncular en az 42 NFT kaybetmiş durumda. Her bir koleksiyon için taban fiyatına (veya satış için listelenen en ucuz NFT’ye) ilişkin bir tahmin, minimum 28,44 ETH değerinde NFT’nin kaybolduğunu veya bu yazı itibariyle 99,500 dolardan fazla değerde olduğunu gösteriyor.

Johnson başlangıçta, hatayı düzelttiğini söylediği OpenSea ile hata konusunda konuştuktan sonra, hatanın “ilk ve görünüşe göre tek kurbanı” olduğunu tweetledi. Ancak daha sonra, çeşitli koleksiyonculardan en az 42 NFT’nin bu hatadan etkilendiğini ve aynı şekilde etkili bir şekilde yok edildiğini ortaya çıktı.

OpenSea ise henüz konuyla alakalı bir açıklama yapmadı.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 368.789,69 TL 4,44%
ethereum
Ethereum (ETH) 25.261,61 TL 5,94%
cardano
Cardano (ADA) 20,36 TL 2,66%
tether
Tether (USDT) 8,66 TL 0,45%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 3.078,18 TL 5,50%
xrp
XRP (XRP) 8,17 TL 4,09%
solana
Solana (SOL) 1.225,14 TL 2,23%
polkadot
Polkadot (DOT) 269,13 TL 5,05%
usd-coin
USD Coin (USDC) 8,66 TL 0,16%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 1,82 TL 5,55%
Copy link
Powered by Social Snap