OpenSea, NFT’ler için Telif Hakkı Çözümü Geliştiriyor

OpenSea NFTlerin Telif Hakki Konusunda Calisiyor

NFT’ler günümüzde en popüler Blockchain ürünlerinden birisi. Milyonlarca dolarlık piyasa değerine sahip birçok koleksiyon bulunurken, bu koleksiyonların sahteleri de bir hayli fazla. Bu noktada NFT pazar yerleri kritik bir telif hakkı sorunu ile karşı karşıya kalıyorlar. OpenSea ise bunun için çalışmalarını hızlandırıyor. Öyle ki OpenSea, telif hakkı sorunlarının önüne geçme için bir zincir içi çözüm geliştiriyor.

OpenSea NFTlerin Telif Hakki Konusunda Calisiyor 1

OpenSea, NFT’lerin Telif Hakkı için Yeni Çözüm Geliştiriyor

NFT‘ler her ne kadar ağ içerisinde tamamen benzersiz yapılara sahip olsalar da görünüş olarak yatırımcıların akıllarını karıştırabiliyorlar. Durum böyle olunca da telif hakları oldukça kritik bir sorun arz ediyor. Bu durumun farkında olan OpenSea de zincir içi bir araç üzerinde çalışıyor.

Konu hakkında detaylar paylaşan OpenSea CEO’su Devin Finzer, ücretlerin isteğe bağlı olarak ödenmesi sebebiyle gönüllü telif ücreti ödeme oranının yüzde 20’nin altına düştüğünü gördüklerini belirtti:

“NFT içerik oluşturucuları için iş modeli ve içerik oluşturucu ücretlerinin (“telif hakları”) uygun olup olmadığı hakkında son birkaç aydır çok fazla tartışma yapıldı. Ekosistemdeki rolümüz göz önüne alındığında, bu konuya düşünceli, ilkeli bir yaklaşım benimsemek ve çözümlere öncülük etmek istiyoruz.

İçerik oluşturucu ücretlerini desteklemeyen liste pazarını temelde engelleyen bir çözümü kullanmanıza yardımcı olan bir GitHub deposu şablonu sağlıyoruz. Bu çözümü kullanmak zorunda değilsiniz; tek şart, içerik oluşturucu ücretlerini istiyorsanız, bunları zincir üzerinde belirtmeniz gerektiğidir”

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
305.956,34 TL 0,08%
ethereumETH/TRY
22.232,73 TL 0,91%
tetherUSDT/TRY
18,61 TL 0,05%
bnbBNB/TRY
5.739,18 TL 0,98%
usd-coinUSDC/TRY
18,63 TL 0,08%
binance-usdBUSD/TRY
18,61 TL 0,02%
xrpXRP/TRY
7,42 TL 0,11%
dogecoinDOGE/TRY
1,84 TL 10,44%
cardanoADA/TRY
5,83 TL 0,33%
matic-networkMATIC/TRY
15,75 TL 0,16%
Bağlantıyı kopyala