OpenSea NFT İşlem Hacmi Yüzde 70’in Üzerinde Düştü

opensea 1

NFT piyasası her ne kadar geniş kitlelerce popüler hale gelse de başta OpenSea olmak üzere birçok NFT pazarında trafiğin zayıfladığı görülüyor. Öyle ki her geçen gün, önde gelen NFT pazarındaki faaliyetler azalırken GAS ücretleri yukarı yönlü hareket ediyor.

NFT pazar hacminin yaklaşık yüzde 98’ini domine eden OpenSea, 29 Ağustos’ta 322 milyon doların üzerinde işlem gerçekleştirdi. Plaftorm’un 2020 yılında toplam için 20 milyon dolarlık bir işlem gerçekleştirdiği düşünüldüğünde durum başlığımız ile çelişiyor gibi gözükebilir, fakat durum öyle değil.

Ağustos ayındaki dikkat çeken zirveleriyle karşılaştırıldığında, OpenSea’deki ticaret hacmi keskin bir şekilde düşüş gösteriyor.

Platform 7 Eylül’de 100 milyon doların işlem görürken 8 Eylül’de günlük hacim yaklaşık 84 milyon dolara düştü. Dün, günlük hacim Ağustos zirvesine göre yüzde 70 ve bir önceki güne göre yüzde 16 düştü.

Diğer bir değişle lider NFT platformu Ağustos zirvelerinde yaklaşık 80.000 işlem gerçekleştirirken bugün bu rakam 56.000’in biraz üzerine seyrediyor.

Etherum Pending 1
Kaynak: Etherscan

NFT Genel Kabulünü Arttırırken İşlemler Düşüyor

Elbette bu düşüşün belli başlı olası sebepleri mevcut. Bunlardan şüphesiz birincisi Ethereum ağının çılgın seviyelere ulaşan GAS ücretleri. Ağustos ayında, OpenSea ilk kez 3 milyar doların üzerinde işlem gerçekleştirdi ve bunun çoğu CryptoPunks ve Bored Ape Yacht Club gibi projelerden geldi. Bu ve benzeri projelerin getirdiği işlemler ise Ethereum Pool’a yüksek bekleme sıraları ve ücretleri olarak yansıdı.

Diğer taraftan artan popülaritenin hatırı sayılır bir kısmı, CryptoPunks gibi milyonlarca dolarlık NFT’ler ve dev kredi kartı şirketi Visa’nın bir Punk NFT alması gibi adımlar ile gerçekleşti.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 401.405,87 TL 1,37%
ethereum
Ethereum (ETH) 29.092,13 TL 4,99%
cardano
Cardano (ADA) 20,01 TL 3,73%
tether
Tether (USDT) 8,44 TL 0,29%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 3.475,57 TL 3,70%
xrp
XRP (XRP) 9,04 TL 3,38%
solana
Solana (SOL) 1.212,85 TL 7,91%
polkadot
Polkadot (DOT) 286,26 TL 3,43%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 2,05 TL 0,27%
usd-coin
USD Coin (USDC) 8,44 TL 0,00%
Copy link
Powered by Social Snap