Önemli Bitcoin Madenciliği Noktaları Nerede? Bitcoin Madenciliğinin Geleceği Nasıl?

onemli bitcoin madenciligi noktalari nerede bitcoin madenciliginin gelecegi nasil

Lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) hızlı bir şekilde benimsenmesi ile beraber Bitcoin madenciliği faaliyetleri de artış göstermeye başladı. Biz de sizler için önemli Bitcoin madenciliği noktaları nerede? ve Bitcoin madenciliğinin geleceği hakkında bir inceleme yaptık.

Önemli Bitcoin Madenciliği Noktaları Nerede? 

Bitcoin madenciliğini en temelden detaylandıracak olursak eğer; Bitcoin madenciliği, Bitcoin piyasası içinde yapılan finansal işlemleri onaylamak, transferleri sağlamak ve yeni Bitcoin’ler üretmek içindir. Blockchain temelinde, merkezi olmayan bir sistemle çalışan Bitcoin madenciliği en hızlı blok üreten ve işlemleri onaylayan kullanıcıya ödül veriyor.

Peki bu merkezi olmayan para piyasası tam olarak nerede yaşıyor ve neden bazı ülkeler Bitcoin madencilik merkezleri olarak ortaya çıktı? Birlikte imceleyelim.

Bitcoin madenciliği, bir ağdaki işlemleri doğrulamanın bir yolu olarak karmaşık matematik problemlerini çözmek için temel olarak bilgisayarları programlıyor. Çözüm çözüldüğünde ağın güvenliğini sağlar ve yeni bir ‘bit’ oluşturuyor. Kaynak sınırlı olduğu için Bitcoin madenciliği söz konusu olduğunda da bir zaman baskısı mevcut.

Bitcoin madenciliği, yalnız madencilerin ev bilgisayarlarında sessizce para birimi rezervleri oluşturmasıyla başlasa da, o günler çoktan gitti. Bitcoin madenciliğinde önemli bir oyuncu olmak için, ekipman için klima, büyük bir enerji kaynağı ve istikrarlı bir internet bağlantısı gibi bakımların yanı sıra önemli miktarda alan ve bilgisayar ekipmanına ihtiyaç var.

onemli bitcoin madenciligi noktalari nerede bitcoin madenciliginin gelecegi nasilw

Cezayir, Bangladeş, Mısır, Irak, Fas, Umman, Katar, Tunus ve en önemlisi Çin dahil olmak üzere birçok ülke sadece Bitcoin madenciliğini yasaklamakla kalmayıp kripto para birimini tamamen yasaklamaya karar verdi. Çin, Eylül 2021’de kripto para birimini yasakladığında, küresel hash oranı ve Bitcoin madenciliği haritası önemli ölçüde değiştiğini söyleyebiliriz.

Kazakistan Bitcoin Madenciliği Etkin Noktası Olarak Devam Edebilir Mi?

Ağustos 2021’e kadar Kazakistan bir Bitcoin madenciliği etkin noktası olarak küresel olarak ikinci sırada yer aldı, ancak şimdi ülkenin bir kripto madenciliği merkezi olarak geleceği, yukarıda belirtilen Ocak 2022 isyanlarının ardından belirsiz görünüyor.

Kazakistan’daki geniş alan, düşük enerji maliyetleri ve elverişli iklim, Bitcoin madencileri için cazip bir teklif yaptı. Ancak, yılın başındaki internet kesintileri ve elektrik kesintilerinin ardından çekiciliği sarsılabilir.

Bitcoin Madenciliğinin Geleceği Nerede?

Ülkeler kripto para birimini ve madenciliğini düzenlemek ve kolaylaştırmak için farklı yaklaşımlar geliştirdikçe, Bitcoin madencilik merkezleri uyum sağlamaya ve değişmeye devam ediyor. Bununla birlikte, açık olan şey, listenin başında ucuz enerji ile iyi bir Bitcoin madenciliği konumunun gereksinimleridir. 

Sena Karakılıç

Sena Karakılıç

Nur Sena Karakılıç 26 Ekim 1998 yılında İstanbul Fatih’te doğdu. 3 kardeşten en küçüğü olan Sena, aslen Edirneli. Şu anda İstanbul’da yaşamına devam ediyor. Eğitim hayatı boyunca birçok farklı şehirde bulundu. İlköğretim ve ortaokulu eğitim sürecini Yalıköy Ortaokulu‘nda tamamladı. Lise eğitimini yatılı olarak okumaya karar veren Sena, eğitimini Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Lise yıllarında amatör olarak tiyatro ve resim ile ilgilenen Sena, haberciliğe olan ilgisini bu döneminde keşfetti ardından gazetecilik bölümünü seçmeye karar verdi. Şu anda Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu olan Nur Sena, aynı zamanda Ege Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema mezunu. Eğitimine halen Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü ile devam ediyor. Gazeteciliğin temel ilkelerini benimsemiş ve haberciliğin etik değerleri çerçevesinde haber yazmaya dikkat etmektedir. Üniversite döneminde gazetecilik mesleğini sahada öğrenmenin gücüne inanan Sena, TRT Haber ve Ege Ajans’ta muhabir olarak çalıştı. Üniversite eğitimi süresinde çeşitli medya sektörlerinde uzun dönemli stajyer olarak yer aldı. Stajyer olarak çalıştığı yerlerden bazıları Turkish British Magazine ve Ege Haber. Bu kurumlarda web editörü olarak çalışmalarına devam etti. Nur Sena son zamanlarda hızla gelişen teknolojik gelişmeler ile birlikte adını günlük hayatta çokça duyduğumuz kripto varlıklar ile yakından ilgileniyor. Dijitalleşen dünya ile birlite kripto varlık sektöründe yaşanan gelişmeleri ve aynı zamanda kripto varlık ekosistemini güncel olarak takip ediyor. Dijital kanallar, teknolojik gelişmeler ve güncel olarak sosyal medyadaki gelişmeler üzerine okuma yapmaktadır. Ana akım medya ile de ilgilenen Sena, ekonomik gelişmelerin anlık takibini gerçekleştiriyor. Habercilik pratikleriyle birlikte kripto varlıklar üzerine detaylı ve geniş çaplı birçok araştırma ve okuma yapıyor. İletişim alanındaki deneyimlerini, gelişen medya sektörüne uyum sağlayacak şekilde geliştiremeye devam eden Nur Sena şu anda Türkiye’nin uzman kadrolu haber platformu olan BTCHaber TV’de içerik editörlüğü yapıyor. BTCHaber TV’de yayımlanan Kripto Bülten, kriptografik ve BTCafe programlarının içeriği ile ilgilenen Sena, her haftada yayımlanan bu 3 programın bültenlerini BTCHaber.com haber sitesine girişini sağlıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
319.632,79 TL 2,09%
ethereumETH/TRY
17.408,52 TL 2,26%
tetherUSDT/TRY
16,67 TL 0,11%
usd-coinUSDC/TRY
16,69 TL 0,02%
bnbBNB/TRY
3.593,65 TL 3,19%
binance-usdBUSD/TRY
16,67 TL 0,27%
xrpXRP/TRY
5,22 TL 1,85%
cardanoADA/TRY
7,44 TL 2,39%
solanaSOL/TRY
543,06 TL 1,78%
dogecoinDOGE/TRY
1,11 TL 0,70%
Bağlantıyı kopyala