Anasayfa Blockchain Nouriel Roubini, Blockchain’i ve Kripto Paraları Yerden Yere Vurdu

Nouriel Roubini, Blockchain’i ve Kripto Paraları Yerden Yere Vurdu

New York Üniversitesi profesörü Nouriel Roubini, kripto para karşıtı tutumunu daha da sertleştirdi. Roubini, kripto paraların yanısıra Blockchain teknolojisini de yerden yere vurdu...

0
Nouriel Roubini Kripto Paralar ve Blockchain

New York Üniversitesi profesörü Nouriel Roubini, Davos’taki 2019 Blockchain Ekonomi Forumu’nda, kripto paraları ve Blockchain’i yerden yere vurdu. Roubini, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin balon olduğunu ve Blockchain’in süslü bir veritabanından başka bir şey olmadığını ileri sürdü. Tek kişilik bir panelde konuşan Roubini, mevcut ayı piyasasından övünçle bahsetti.

Blockchain Süslü Bir Veritabanı

Roubini, kriptonun ve Blockchain’in yaklaşmakta olan fintech devriminde yeri olmadığını düşünüyor. Roubini, “Finansal hizmetlerde devrim olacağına inanıyorum. Bu devrime fintech deniyor. Ama benim okuduğum fintech’in Blockchain veya kripto ile ilgisi yok.” dedi. New York Üniversitesi profesörünün anti Bitcoin duruşu zaten biliniyordu, ancak Blockchain’i eleştirmesi onu diğer kripto eleştirmenlerinden ayırıyor.

Milyarder Microsoft kurucusu Bill Gates gibi önde gelen Bitcoin avcıları bile Blockchain’inden bankacılık, tedarik zinciri yönetimi ve sağlık hizmetlerinde devrim yaratabilecek oyun değiştirici bir yenilik olarak övgüyle bahsediyor. Ancak Roubini, Blockchain’in kattıklarından etkilenmiş gibi görünmüyor. Roubini, “Blockchain ile gördüğümüz şeyler özel sektörde dünyanın IBM’leri tarafından yapıldı.” diyerek teknolojiyi eleştiriyor. Ayrıca, profesöre göre Blockchain, bir Excel tablosundan bile daha iyi olmayan, aşırı karmaşık süslü bir veritabanı.

Roubini’ye göre, kripto para birimli bir ödeme sistemi asla başarılı olamayaca. Çünkü yetersizler ve yavaşlar. Ayrıca çoğu kripto para biriminin bir para birimi olmadığı konusunda ısrarcı. New York Üniversitesi profesörü, kripto paralarla ilgili konuşurken “Bir hesap birimi değiller, ödeme aracı değiller, istikrarlı bir değer deposu değiller.” değerlendirmesinde bulundu.