Norveç Merkez Bankası Başkanı Bitcoin Hakkında Konuştu

Abone Ol:google-news
0
23/03/2021

Norveç Merkez Bankası Başkanı Øystein Olsen, Bitcoin’i bir fiat alternatifi olarak görmediğini söyledi.

Bir Bloomberg haberine göre, en nakitsiz toplum olarak nitelendirilen Norveç’in merkez bankası Norges Bank’in başkanı Olsen, merkez bankalarının kontrolü altında bulunmadığı için Bitcoin’in fiat para birimlerini bertaraf edemeyeceğini düşünüyor.

Üç Neden

Olsen, neden bunun gerçekleşmeyeceğine yönelik üç neden sundu. Birinci olarak Bitcoin’in çok fazla enerji tüketmesini gösterdi. Ona göre Bitcoin, enerji yoğun bir varlık. İkincisi çok pahalı olması ve üçüncüsü ise, stabil olamaması.

Geçtiğimiz haftalarda Norveçli petrol milyarderi Kjell Inge Rokke, Bitcoin’in milyonlarca dolar değerine ulaşabileceğini söylemişti. Şirketi Aker ASA ile 58 milyon dolar değerinde Bitcoin satın alan Rokke, kripto para yatırım şirketi Seetee AS’yi kurarak Bitcoin’e önemli miktarda fon ayıran şirketler arasında katıldı.

Rokke’nin hemen öncesinde ise, alanının önde gelen şirketleri olan Tesla ve Microstrategy gibi şirketler de Bitcoin aldı. Hatta Microstrategy, her piyasa düşüşünde Bitcoin satın almasıyla kripto para topluluğunun ilgi odağı haline geldi.

Bitcoin alan şirketlerin yanı sıra, ödeme devleri Visa ve Mastercard da kripto para ödemelerini desteklediklerini açıklayarak sektörde büyük bir yankı uyandırdı.

BTCHaber E-Posta Bültenine Abone Olun!

Diğer 1.024 kişiye katılın ve bugün bizimle kripto para yolculuğunuza başlayın.

Asla istenmeyen posta göndermeyeceğiz ve kişisel bilgilerinizi kimseyle paylaşmayacağız.

Dilek Sarı

1992 yılında İzmir’de doğan Dilek Sarı, Ege Üniversitesi Sosyoloji Yüksek Lisans mezunu. Blokzinciri ve kripto paralara olan ilgisi onu bu alanda çalışma yapmaya sevk etti. Dilek, 2 senedir kripto para sektöründe yer alıyor ve bu alanda uzmanlaşmak üzere çalışmalarını sürdürüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bitcoin
Bitcoin (BTC) 321.202,64 TL 1,01%
ethereum
Ethereum (ETH) 21.228,61 TL 3,72%
tether
Tether (USDT) 8,61 TL 0,09%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 3.096,80 TL 1,02%
cardano
Cardano (ADA) 13,08 TL 3,17%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 2,79 TL 3,42%
xrp
XRP (XRP) 7,47 TL 1,88%
usd-coin
USD Coin (USDC) 8,61 TL 0,27%
polkadot
Polkadot (DOT) 194,56 TL 4,79%
uniswap
Uniswap (UNI) 197,14 TL 6,31%
Share via
Copy link
Powered by Social Snap